Mobily od čtyř do pěti tisíc: je z čeho vybírat

Pokud je pro vás investice čtyř až pěti tisíc korun do mobilního telefonu tak akorát, jistě se vám bude hodit náš přehled telefonů na trhu v tomto cenovém rozmezí. Vyberete si ze směsice stylových i výkonných telefonů vánoční dárek?
Mobily od čtyř do pěti tisíc: je z čeho vybírat
Kapitoly článku

Pokračujeme v oblíbeném seriálu, ve kterém mapujeme předvánoční trh s mobilními telefony. Už jste si mohli přečíst o telefonech s cenou nad deset tisíc korun, zabývali jsme se už také telefony s cenou od osmi do deseti tisíc a od šesti do osmi tisíc korun. Poslední přehled byl věnován telefonům s cenou od pěti do šesti tisíc a dnes opět sejdeme o stupínek níže. Věnovat se budeme mobilním telefonům, které se prodávají za čtyři až pět tisíc.

Výběr je tentokrát poměrně obsáhlý a pestrý. Pod vlivem předvánočního zlevňování se v něm navíc objevily některé telefony, o kterých už jsme psali v dřívejších přehledech věnovaným dražším telefonům. Nabízí se zde několik zajímavých stylových véček, z nichž asi nejvíce zaujme nový Samsung X660, ale také celá řada kvalitních telefonů pro práci a běžné používání. V tomto segmentu naopak nejvíce září starší telefon, konkrétně Sony Ericsson K700i.

Ceny čerpáme z ceníků mobilních operátorů uvedených na internetových stránkách. V případě běžných cen saháme k několika ověřeným obchodům, o kterých víme, že prodávají oficiální zboží. Nevylučujeme ale, že lze telefony sehnat levněji.

Tip: článek si můžete přečíst nerozdělený v textové verzi MobilManie

Klasické telefony pro práci i zábavu

S necelými pěti tisíci korunami si dnes mohou vystačit i náročnější uživatelé, kteří od svého mobilu očekávají více než jen možnost telefonování nebo psaní zpráv. Těm se asi nejvíce zalíbí dvojice starších a velmi zlevněných manažerských telefonů z produkce Sony Ericssonu a Siemensu.

Sony Ericsson K700i je mobilní telefon klasické konstrukce s decentním designem. Má velkou vnitřní paměť o velikosti 40 MB, dokáže přehrávat MP3, nechybí mu ani Bluetooth a samozřejmostí je fotoaparát. Velký displej pracuje s jemným rozlišením a je samozřejmě aktivní. Trochu omezující nízká kapacita adresáře – pouze 500 položek (nikoli jmen). Často kritizovaným nedostatkem je také chybějící slot pro paměťové karty, což brání možnosti využití telefonu jako plnohodnotného MP3 přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek
Cena: 4 748 Kč (Oskar - 4 577 Kč, T-Mobile - 4 699 Kč)

Siemens S65 dává na první pohled najevo, pro koho je určen. Reprezentativní design v elegantní kombinaci černé a stříbrné barvy napovídá, že se jedná o typický manažerský telefon. Už něco pamatuje, ale stále svoji výbavou dokáže nadchnout. Nabídne velký displej, megapixelový fotoaparát, podporu paměťových karet nebo Bluetooth. Telefonní seznam a kalendář jsou výborně propracované a lze je synchronizovat s počítačem. I přes podporu paměťových karet telefonu bohužel chybí přehrávač MP3. Kritizována také bývá méně pohodlná klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek
Cena: 4 748 Kč

Už o něco novější je Nokia 6020, která se stala typickým mobilem střední třídy. Elegantní, ale po stránce designu docela konzervativní telefon má přehledný adresář a kalendář s možností synchronizace s počítačem i bohatou nabídku doplňkových funkcí. Nabízí pohodlnou práci se zprávami, včetně jednoduchého e-mailového klienta. Nechybí samozřejmě ani VGA fotoaparát a u Nokie již celkem standardní podpora EDGE.

Klepněte pro větší obrázek 
Cena: 4 590 Kč (Eurotel - 5 195 Kč, Oskar - 4 577 Kč)

Bohužel se musíte obejít bez Bluetooth, které však nabízí sesterský model 6021. Ten je více zaměřen na práci – Bluetooth totiž nahrazuje chybějící fotoaparát. Jinak jsou oba telefony úplně stejné a z čelního pohledu se odlišují pouze barvou krytů (obrázek s odkazem do našeho katalogu mobilů je stejný pro oba telefony).

Klepněte pro větší obrázek 
Cena: 4 341 Kč (Eurotel - 4 495 Kč, T-Mobile - 4 499 Kč)

Nokia 6610i neměla o spokojené uživatele nikdy nouzi. Je to již ale rok a půl starý telefon, což je znát především na nekvalitním, pasivním displeji. Za dnes už trochu nadsazenou cenu dostanete tradiční finský vzhled, klávesnici, na které se dobře pracuje a dokonce i stereofonní rádio. V balení tak můžete počítat se sluchátky, která jdou použít i jako handsfree. Vrásky na čele mají vyznavači 6610i z neustálého podkládání krytů papírky, protože po čase používání začíná konstrukce nepříjemně vrzat.

Klepněte pro větší obrázek
Cena: 4 647 Kč

Zajímavou alternativou klasického telefonu je také Alcatel OT 757. Zaoblený mobil se už na první pohled odlišuje od výše zmíněné konkurence, svérázný je také v uživatelském prostředí. Kromě kvalitního aktivního displeje nabízí VGA fotoaparát nebo MP3 vyzvánění. Nedostatků se ale u tohoto telefonu sešlo docela dost - ve velkém adresáři lze vyhledávat jen podle prvního znaku, chybí Bluetooth, slovník Zi pro psaní zpráv je někdy spíš na obtíž a v nabídce funkcí chybí e-mailový klient.

Klepněte pro větší obrázek 
Cena: 4 999 Kč


Druhou kapitolu
budeme věnovat véčkovým telefonům

Témata článku: Ostatní, LG C3320, Motorola V500, Nokia 6020, Nokia 6021, Nokia 6610i, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Panasonic X400, Panasonic X500, Philips 655, Philips 855, Samsung E330, Samsung E600, Samsung X660, Siemens CF75, Siemens ME75, Siemens S65, Siemens SL65, Sony Ericsson K700i, Mobil, Standardní podpora, Vrzající kryt, Tis, Odlišný vzhled


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10