Mobily pro teenagery: Nokia 5110, 3210, 3310 a 3330

Společnost Nokia je známá především svými mobilními telefony pro teenagery. Nedávno byla uvedena Nokia 3330, proto jsme se rozhodli udělat takový malý výlet do dávné historie – od modelu 5110 až po dnešní 3330.
Mobily pro teenagery: Nokia 5110, 3210, 3310 a 3330
Společnost Nokia je známá především svými mobilními telefony pro všechny skupiny lidí: od teenagerů až po špičkové manažery. V dnešním článku se podíváme na některé legendární kousky určené především pro náctileté. Řeč bude samozřejmě o Nokii 5110, 3210, 3310 a o nejnovějším přírůstku do rodiny – Nokii 3330.

Jak to všechno začalo

První se na trhu objevila Nokia 5110, která ve své době nabízela na nejnižší třídu obdivuhodné funkce. Její „obrovský“ grafický displej jí záviděl nejeden konkurent a její snadné ovládání pomocí klávesy Nokia NaviKey bylo také velmi dobré a hlavně jednoduché (poprvé bylo použito tuším u Nokie 3110). Padesátjednadesítka byla jak stvořená pro psaní textovek a její přehledné menu kombinované s časovými funkcemi (pouze čas, nikoliv datum) byl prostě trhák. A co víc, měla hry, což v té době nebylo vůbec obvyklé, a jako jediná na našem trhu měla vyměnitelný celý přední kryt.

Ale ta cena. V předplacených sadách se prodávala za téměř deset tisíc, což nebylo zrovna nejméně. Nicméně lidé ji kupovali hromadně, a tak cena šla dolů jen pozvolna. A prodává se kupodivu i dnes, i když jde funkcemi o hodně zastaralý mobil.

Další přírůstek do rodiny

Vývoj však pokračoval dál a v sítích GSM se začaly objevovat nové funkce. V podstatě nejzásadnější byl vznik GSM sítí na frekvenci 1800 MHz. Na to prostě Nokia 5110 připravená nebyla. Netrvalo tedy dlouho a objevila se nová Nokia 3210. I když její název napovídal cosi o příbuznosti s třicetjednadesítkou, koncepčně vycházela z Nokie 5110. S příchodem třicetdvadesítky se však mnohé změnilo – anténa se vměstnala do vnitřku telefonu, kryty bylo možné měnit jak vpředu tak vzadu a telefon měl paměť na dvě vlastní vyzvánění a skladatele. Navíc uměla datum, takže jej mohla zaznamenat u příchozích a zmeškaných hovorů.

I když byla třidvadesítka typickým telefonem pro mladé zákazníky, tak si ji zpočátku kupovali především podnikatelé a spíše střední ekonomické vrstvy obyvatelstva. A důvod? Můžete hádat – byla jím opět cena.

5110 hitem, 3210 poněkud zaostává

Jak plynul čas, obě dvě výše jmenované Nokie stávaly stále populárnější (a to nejen u nás). Na trh přicházely stále nové a nové kousky od nejrůznějších výrobců, které toho uměly stále víc a víc, ale Nokie s omezenými funkcemi a vysokou cenou se prodávaly stále dál. Na rozdíl od ostatních telefonů měly totiž výměnné kryty, loga operátorů a mnoho a mnoho příslušenství. Kromě toho se padesátjednadesítka díky své zastaralosti začala zlevňovat, takže si ji začalo kupovat stále více lidí. Pokud jste nepotřebovali duální telefon, tak 5110 nabízela téměř vše, co uměla 3210. Do obou mobilů šlo dokonce dokoupit vibrační vyzvánění – u 5110 v podobě vibrační baterie a u třicetdvadesítky v podobě vibračního motorku, který se umístil do dutinky pod anténou. Ona dutinka tam však nebyla náhodou. Asijská verze 3210 totiž vibrovat uměla, a to díky motorku, který byl umístěn v oné skulince. Jen pro Evropu si Nokia myslela, že vibrační vyzvánění je přebytečné.

A přišla třitřidesítka

S postupem času usoudila Nokia, že 3210 je již „okoukaná“ a že by to prostě chtělo něco nového. To něco nového byla Nokia 3310. Jaké však bylo zklamání, když ve výčtu nových funkcí chyběl WAP. Hlasové ovládání, profily a nové hry byly sice skvělé, ale WAP tam prostě chyběl. Tato „drobnost“ měla také za následek to, že 3310 oproti Siemensu C35i vypadala spíše jako chudý ale dražší příbuzný. 3310 nabídla také jednu novou funkci – Chat. Naprosto skvělá funkce pro mladé lidi, kteří chtějí být stále v kontaktu s přáteli. Jen kdyby ji světové GSM sítě podporovaly. Většina světových operátorů totiž kupodivu kvůli jednomu modelu jedné značky nechtěla investovat do speciálního chatovacího serveru. Chatovat tak mohou jen dvě Nokie 3310 mezi sebou.

3310 se stala velkým hitem, ale slávy (a prodejnosti) 5110 prostě nedosáhla. Že by to bylo kvůli vysoké pořizovací ceně? Dokonce ani pozice starší, větší a těžší třicetdvadesítky nebyla nikterak ohrožena. Ono, když se má zákazník rozhodovat mezi tím, jestli zaplatit pět tisíc za Nokii 3210 nebo o tři tisíce více za 3310, která navíc nabízí pouze profily, hlasové vytáčení, lepší vzhled (což je subjektivní), vibrační vyzvánění (které lze k 3210 za 400 Kč dokoupit) a několik dalších drobností, mnohdy se rozhodne pro starší, ale levnější model. A ty tři tisíce raději protelefonuje. Pokud ale nepotřebuje duální telefon, a tedy patří mezi uživatele sítí Paegas nebo Eurotel, tak se mnohdy rozhodne pro starou padesátjednadesítku, jejíž cena se pohybuje někde okolo čtyři tisíc a v bazaru ji seženete za dva.

Nokia 3330: konečně změna?

Ani nová Nokia 3330 není tím pravým posunem vpřed. Uživatelé se ale konečně dočkali wapového prohlížeče, přibyla i vlastní paměť na telefonní čísla a spousta drobností jako animovaný spořič obrazovky, který sice uživateli nikterak nepomůže, nicméně (někoho) potěší. Když se ale podíváte na cenu v předplacených sadách (deset tisíc), asi hodně zaváháte. Nasadit cenu v podstatě „lowendového“ přístroje o dva tisíce níže než cenu za Nokii 6210, která patří do třídy manažerských telefonů a na rozdíl od 3330 má českou T9, je poněkud absurdní. A co víc: za oněch 10 tisíc pořídíte Nokii 7110 i s předplacenou kartou, což je podle mého názoru, mnohem lepší telefon než Nokia 3330, která se funkcemi se sedmdesátjednadesítkou nemůže vůbec ani srovnávat.

A co přijde dál?

Pokud Nokia v naší republice radikálně nezmění cenovou politiku v oblasti lowendových telefonů, tak by se jí mohlo dosti dobře také stát, že by ji konkurence vytlačila z trhu. Když bych se měl rozhodovat například Siemens C35i s Nokii 3210, 3310 nebo 3330, tak se jednoznačně rozhodnu pro Siemens. A pokud se podívám na cenu Nokie 3330, tak za tu se dá v dnešní době koupit nejeden manažerský telefon (namátkou: Alcatel One Touch 501, Sony CMD-J5, Nokia 7110, Siemens S35i). Jediné, co pravděpodobně stále drží tyto Nokie nad vodou, jsou, dle mého názoru, výměnné kryty, loga a vyzváněcí melodie, které uživatelům umožňují vytvořit z jejich telefonu něco jiného, než mají všichni ostatní.

Mimochodem, už jste hlasovali v soutěži o Nokii 3310 v Twistu? Rychle si pospěšte, máte čas jen do 7. května.

Diskuze (32) Další článek: Seznamka a Vyznání: nové služby Go SMS Chatu

Témata článku: Nokia, Alcatel One Touch 501, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3330, Siemens C35i, Siemens S35i, Teenager, Mobil, Zastaralý mobil, TEE, Skvělá funkce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14