Mobily s černobílým displejem: jednoduché, levné a dlouho vydrží

Na barevné displeje jsme v mobilech dříve téměř nenarazili a černobílé displeje zůstaly oblíbené i po rozšíření barev. Postupně se ale i ty nejúspěšnější modely přestaly prodávat a nyní je vše naopak. Zákazníci, kteří netouží po vymoženostech moderní doby, však stále existují a výrobci mobilních telefonů to dobře ví.
Mobily s černobílým displejem: jednoduché, levné a dlouho vydrží
Kapitoly článku
Všichni si vzpomínáme na úspěchy Nokie 3310, která na tehdejší poměry předvedla poměrně velký displej v telefonu s velmi příjemnými rozměry a dokázala držet krok i s modernějšími telefony. Postupně však i ti konzervativnější uživatelé neodolali lákadlu v podobě barevného displeje. Takový dokáže uchvátit na první pohled.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 3310

Model 3310 se po dlouhých čtyřech letech přestal prodávat a následoval konec dalších mobilů s černobílými neboli monochromatickými displeji. Nic to však neměnilo na tom, že se ukázalo, že barevné displeje nemají jen výhody. O týdenní výdrži si s nimi zpravidla můžeme nechat jen zdát a první barevné displeje navíc využívaly raných technologií, které neumožňovaly kvalitní čitelnost na světle. V tom měly mnohdy velmi dobře podsvícené, byť černobílé displeje navrch.

Zatímco dříve do mobilů s monochromatickými displeji výrobci občas přidali i nějakou tu vyspělejší funkci, dnes už jsou tyto telefony určené výhradně těm, co chtějí jen volat a psát SMS. Navíc výběr není příliš velký. Přesto můžeme najít několik zajímavých kousků.

Nokia 1100: nejnižší třída se svítilnou

Cena: 1943 Kč

Nokia 1100 toho má právě s 3310 mnoho společného. Rozdíl je však v tom, že na trh přišla o 3 roky později, což je samozřejmě ve světě mobilů ohromná doba. Změna je tedy i v tom, komu byl telefon určený; 3310 se zaměřila na mladší zákazníky a bezpochyby uspěla, 1100 si kladla za cíl oslovit hlavně starší generaci. A dosáhnout toho měla pomocí tradičně jednoduchého uživatelského prostředí Nokie, absence zbytečných funkcí a velkých tlačítek klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 1100

Rozměrově se displej trochu zmenšil, má však víc pixelů a je tedy lépe využit. Stále je velmi dobře čitelný. Klávesnice sice na pohled skutečně vypadá kvalitně, je však poněkud tuhá. Zajímavou funkcí je svítilna, kterou byste našli na horní plošce telefonu. Kdyby takovou měly i moderní telefony, jistě by „svícení mobilem“ dostalo nový rozměr. Potěší opakovaný budík, u kterého si můžete nastavit dny v týdnů, kdy se má aktivovat. Co by za to dali majitelé i těch nejnovějších mobilů S60.

Jinak toho ale 1100 příliš nenabídne. Chybí Java, WAP a třeba i polyfonní vyzvánění, čas si můžete zorganizovat pouze pomocí upomínek. V nouzi je možné použít tradičně jednoduchou kalkulačku nebo stopky. Třeba vás zabaví hraní dvou klasických her – Snake 2 a Space Impact.

Nokia 1110: s „bíločerným“ displejem

Cena: 1890 Kč

Nokia 1110 vychází z předchozího modelu, přináší však nový displej. Ten je sice opět monochromatický, zobrazuje však inverzně – tedy bílé písmo na černém pozadí. Nokia slibovala ještě lepší čitelnost než u předchozích modelů, v praxi to však příliš nefunguje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 1110

Displej je vcelku dobře podsvícen, venku na slunci však inverzní řešení svou funkci příliš dobře neplní. Prostředí telefonu tentokrát prošlo úpravami, mobil má totiž dvě funkční tlačítka a čtyřsměrnou klávesu, což je podobné jako u přístrojů Series 40. Když už jsme u klávesnice, je třeba zmínit, že její modré podsvícení se příliš nepovedlo. Nejen, že je poměrně slabé, ale také se příliš nehodí k zelenému podsvícení displeje.

Příjemnou změnou je však kapacita adresáře, která vzrostla z 50 na 200 kontaktů. Ke každému můžete navíc přidat jednoduché postavičky z nabídky. Vylepšení doznalo i vyzvánění – je dvacetihlasé. Nokia se chlubí, že kvalitou se rovná MP3, což je sice trochu zavádějící, přesto mobil zvoní skutečně velmi dobře. Nováčkům v oblasti mobilů jistě přijde vhod výuková aplikace a jako zpestření, byť celkem zbytečné, je tu ještě funkce mluvicích hodin.


Ve druhé kapitole se podíváme na některé další telefony s monochromatickým displejem

Témata článku: Motorola, Nokia, Smartphony, Displeje, Ericsson T39m, Motorola C115, Nokia 1100, Nokia 1110, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 3510, Nokia 6230, Nokia 6310i, Nokia 8310, Philips 330, Samsung A800, Siemens A70, Siemens ME45, Siemens MT50, Siemens S45i, Siemens SL45i, Tehdejší poměry, Displej, Nejnižší třída, Mobil

Určitě si přečtěte