Mobily s operačním systémem: buena vista

Během první půlky letošního roku se počet prodaných zařízení na trhu s chytrými telefony a kapesními počítači zvýšil o 57%. A zásluhu na tom mají právě smartphony, jejichž prodej nebývale roste. Za tři roky by měl mít každý čtvrtý mobil otevřený operační systém.
Mobily s operačním systémem: buena vista

Podle analytické společnosti Gartner se od ledna do června letošního roku prodalo dohromady 42 milionů chytrých telefonů a kapesních počítačů, což je o 57% více než ve druhém pololetí roku 2005. Kapesních počítačů se přitom opět prodalo jen něco kolem 7,5 milionu, hlavními tahouny tohoto trhu jsou smartphony, které si v tomto období po celém světě koupilo více než 35 milionů zákazníků.

Cesta ke slávě

Výrobci začali do běžných telefonů přidávat operační systém ve velkém koncem roku 2002 a již po pár měsících si nový typ zařízení našel velkou oblibu. Ve třetím čtvrtletí roku 2004 dosáhly chytré telefony prvního velkého úspěchu. Na světě se jich totiž prodaly čtyři miliony, a smartphony tak předehnaly kapesní počítače s necelými třemi miliony prodaných kusů. Za celý rok 2004 si chytrý mobil obstaralo téměř 14 milionů zákazníků.

V roce 2005 prodej dále rostl a kolem půlky roku už byl nástup prakticky nezadržitelný. V každém čtvrtletí se prodalo téměř čtyřikrát více chytrých mobilů než PDA a za celý rok to bylo téměř 50 milionů kousků. Letos se prodalo 35 milionů jen do června a odhaduje se, že prodej chytrých telefonů za celý rok přesáhne osmdesátimilionovou hranici. To je úctyhodné číslo i vzhledem k počtu všech letos prodaných mobilních telefonů, který se koncem roku přiblíží miliardě.

Roční prodej mobilních zařízení (v milionech kusů):

Zařízení 2003 2004 2005 odhad
2006
odhad
2009
Všechny mobilní telefony 520 703 816 967 1200
Chytré telefony a komunikátory 8 13 49 81 290
Kapesní počítače 10 11 15 16 17

Na trhu s chytrými telefony je stále ve vedení Symbian, který si udržuje podíl kolem 70%. Očekává se, že do tří let by ale zhruba 15% podílu měl ztratit, a tuto část určitě ukousne HTC a další výrobci smartphonů s Windows Mobile. Šanci by mohla mít i Motorola, která ale za svůj dosavadní úspěch v této kategorii nevděčí svým telefonům z Windows Mobile, nýbrž linuxovým zařízením, které se výborně prodávají, ale bohužel jen v Číně.

Třetina pro Japonsko

Výborným trhem pro chytré mobily je Japonsko, kde se za první půlku letoška prodej zvýšil o 150 procent, což ve výsledku znamená celých 11 milionů chytrých telefonů. Dá se tak říct, že si smartphone během prvních šesti letošních měsíců koupil každý desátý Japonec. Japonsko se s 33 procenty celosvětově prodaných kusů dostalo před zbytek světa poprvé, ještě v loňském roce vévodila trhu se smartphony Evropa se 42%. Nyní se v Evropě prodalo 30% všech smartphonů a v těsném závěsu za ní je Asie a Tichomoří s 29%.

Velmi konzervativní směr v tomto ohledu představuje Severní Amerika. Přestože se dovoz chytrých mobilů do Spojených států zdvojnásobil, v prvním pololetí se jich tam prodaly jen zanedbatelné 2 miliony. Změnit by to chtěla Motorola se svým modelem Q, který prodává operátor Verizon se smlouvou na dva roky. Amerika je nicméně stále jedinou oblastí, kde jsou zatím úspěšnější kapesní počítače. Těch si za uplynulý půlrok v Severní Americe koupilo něco přes tři miliony zákazníků.

Prodeje mobilních zařízení za první polovinu roku 2006 podle oblastí:

Oblast Chytré mobily Kapesní počítače
Japonsko 33% (11,5 mil.) 5% (0,3 mil.)
Evropa a zbytek světa 30% (10,5 mil.) 40% (3,1 mil.)
Asie a Tichomoří 29% (10,5 mil.) 10% (0,8 mil.)
Severní Amerika 8% (2,5 mil.) 45% (3,3 mil.)

Každý čtvrtý mobil chytrý?

Rozvoj chytrých telefonů jde vpřed mílovými kroky a výnos z jejich prodeje razantně stoupá. Lidé žádají mobily, co umí všechno. „Obyčejné“ kapesní počítače nám nestačí, a tak už polovinu z nich výrobci museli naučit volat. Pokud vám už nyní připadá, že na každém rohu někdo telefonuje pomocí multimediálního přístroje, počkejte teprve za pár let. Letos bude z miliardy prodaných telefonů „chytrý“ zhruba každý dvanáctý, ale odhady pro rok 2009 tvrdí, že mobilů se prodá ještě o pár set tisíc víc a mezi smartphony jich bude patřit již více než čtvrtina. Ani dnes už nejsou chytré mobilní telefony výsadou manažerů ani vyšších vrstev a díky tomu pozvolna stoupá počet jejich uživatelů.

Diskuze (23) Další článek: Limitovaná stříbrná edice Sony Ericssonu K790i/K800i k filmu James Bond: Casino Royale

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Operační systém, Mobil, Opera, Systém

Určitě si přečtěte