Mobily ve škole povoleny!

Jedna tokijská škola se postavila k problému ve školách úplně jinak. Hodlá vybavit mobilním telefonem všechny studenty a umožnit jim zavolat si v případě, že nebudou vědět.
Mobily ve škole povoleny!
O mobilních telefonech v rukou školáků a mobilních telefonech ve škole jsme již několikrát psali. Všechny články byly podtrženy rozsáhlou diskusí s různými názory, většinou však byl mobilní telefon ve škole považován za věc nevhodnou. Tokijská škola se k celému problému postavila úplně jinak. Hodlá vybavit mobilním telefonem všechny studenty.

Záchranné textovky

V dnešní době je při písemných pracích zcela běžná situace, kdy student nevědouce určitý termín, napíše svému kamarádovi z vedlejší třídy krátkou zprávu. Ten mu v zápětí odepíše správnou odpověď a vše je vyřešeno. Zdá se vám to nepravděpodobné? Napsat jednoduchou zprávu dovede zkušenější uživatel i poslepu, tedy pod lavicí. Navíc – kantoři obvykle nejsou v moderních technologiích tolik zběhlí a tudíž ani netuší, co že to ta černá krabička umí.

V Japonsku na to jdou od lesa!

Jistá tokijská škola se chce čelit problému s přibývajícími mobilními telefony velmi ojediněle. Každý student bude vybaven mobilním telefonem s předplacenou kartou, kterou si samozřejmě zaplatí. Škola věří, že mobilní telefony pomohou studentům v pro ně neřešitelných problémech. Prostě zavolají svému kamarádovi a celý problém, příklad či úlohu spolu prokonzultovat. Zkrátka – když už žák určitou věc neumí, nebo jí nerozumí, musí si umět danou informaci alespoň rychle obstarat. Vedení školy si od projektu slibuje lepší komunikativnost svých studentů, jež jim bude v budoucím zaměstnání jedině k dobru.

Každá hezká věc má však i stinné stránky. Škola hodlá studenty pomocí mobilních telefonů zkoušet (jakým způsobem mi není jasné, i když je pravda, že v porovnání s Japonskem jsou naše mobilní telefony „ubohé“), či zadávat jim domácí úkoly a testy. A navíc – textová zpráva pro rodiče typu „vaše dítě se dnes nezúčastnilo vyučování“ má odstrašit všechny záškoláky. Osvědčený způsob využívaný zejména v Singapuru.

A co u nás?

Pochybuji, že by se v naší zemi uskutečnilo něco podobného. Pravdou zůstává, že žádný člověk není dokonalý a nemůže si pamatovat všechno. A proto je umění získat rychle a snadno potřebnou informaci velmi důležité.
Diskuze (4) Další článek: AxxPAC – čtečka Smart Media karet pro Palm IIIx

Témata článku: Ostatní, Mobil, Vyučování

Určitě si přečtěte