Mobily způsobují neplodnost – další studie o škodlivost mobilů

Může radiace vyzařovaná mobilním telefonem způsobit neplodnost, ztrátu imunity nebo slepotu? Další výzkumy říkají, že ano. Máme také další měření vyzařování nejběžnějších mobil.
Mobily způsobují neplodnost – další studie o škodlivost mobilů
Může radiace vyzařovaná mobilním telefonem způsobit neplodnost, ztrátu imunity nebo slepotu? Další výzkumy říkají, že ano.

V poslední době přední světoví výrobci mobilních telefonů uvádějí u všech nových mobilů sílu vyzařování těchto zařízeních absorbovaných lidským tělem přímo na krabicích se svými výrobky. Používanou jednotkou je SAR (podrobný článek najdete zde) a míra vyzařování povolená v zemích evropské unie nesmí přesáhnout hodnotu 2 SARů. S dosažením této hodnoty nemají výrobci žádné problémy – vždyť některé mobily vyzařují dokonce méně než 1 SAR; maximální hodnota by podle našeho názoru měla jít určitě pod jeden SAR.

Kolik vyzařují některé mobily?

Abyste měli představu, kolik záření vaše mobilní telefony vyzařují, připravili jsme pro vás přehled těch nejběžnějších. V závorce za typem mobilu je nejdříve uvedeno vyzařování na frekvenci 900 MHz, za lomítkem vyzařování na frekvenci 1800 MHz:

 • Alcatel One Touch Easy (0,71/0,39)
 • Ericsson A1018s (0,56/0,76)
 • Ericsson A2618s (0,54/0,52)
 • Ericsson T20 (0,84/0,57)
 • Motorola T2288 (0,49/0,42)
 • Motorola Timeport L (0,59/0,75)
 • Motorola V.3688 (0,93/0,41)
 • Nokia 3210 (0,63/0,25)
 • Nokia 3310 (0,67/0,34)
 • Nokia 5110 (0,63/neumí)
 • Nokia 6210 (0,72/0,47)
 • Panasonic GD92 (0,59/0,17)
 • Philips Savvy (0,55/0,33)
 • Siemens M35i (0,79/0,25)
 • Siemens S25 (0,71/0,91)
 • Sony CMD-Z5 (0,84/0,85)

Skutečné problémy

Přestože výrobci mobilních telefonů tvrdí, že jejich výrobky jsou bezpečné, objevují se ve světě případy dokazující pravý opak. V nemocnici ve švýcarské Ženevě muselo být hospitalizováno 13 lidí, kteří si stěžovali na bolesti hlavy a nevolnosti – příčinou byla základnová stanice vybudovaná v jejich sousedství před dvěma lety. Místní soud nařídil příslušnému operátorovi tuto stanici odstranit. Na severu Evropy – ve švédském okresu Nassjo byla dokonce vybudována radiací nepostižená zóna, která je určena pro nemocné lidi trpící alergií na radiové signály.

Myši nám pomohly

Nebezpečí trvá dál. Na výzkumech prováděných na kolonii laboratorních myší bylo prokázáno, že vysoké dávky radiových signálů způsobují rakovinu u většiny pozorovaných zvířat. Některé z myší ze stejného důvodu ztratili dokonce zrak, někteří samci se stali neplodnými a u dalších testovaných zvířátek došlo k úplnému selhání imunitního systému. Naštěstí nízké dávky radiového signálu, které vyzařují dnešní mobilní telefony jsou bezpečné a neměly by způsobit podobné závažné zdravotní potíže.

Tisíce bolehlavů

Podle některých lékařů si lidé stěžují na bolesti hlavy, nevolnost a závratě v případech, kdy provolají několik hodin denně. Postižení lidé také vypověděli, že po dlouhých telefonátech měla jejich hlava o 0,2 stupně celsia zvýšenou teplotu – bolesti hlavy totiž údajně způsobuje právě toto místní zvýšení teploty.

Jaká je tedy pravda? To nám bohužel, nebo snad bohudík, nikdo s jistotou nepoví. Vědcům ani lékařům se doposud nepodařilo prokázat souvislost mezi bolestmi hlavy nebo mozkovými nádory a používáním mobilních telefonů, na které si stěžují někteří mobilní telefonisté. Teprve budoucnost prokáže, zda jsme měli být opatrnější.

Poznámka redakce: Jednotlivé výzkumy, které z zveřejňují hodnoty vyzařování mobilů, se v absolutních hodnotách liší. Příkladem budiž jeden z výzkumů, který jsme zveřejnili i u nás. Zde je důležité komparativní porovnání v rámci jednoho měření, nikoliv absolutní čísla. Zatím totiž neexistuje jednotná metodika, proto se jednotlivá měření odlišují.

Diskuze (5) Další článek: Jak se hledá pomocí mobilu

Témata článku: Ostatní, Studie, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6210 Navigator, Siemens M35i, Sony CMD-Z5, Laboratorní myš, Mobil, Způsob


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11