Mobipocket Reader V4 beta pro Palm OS – nová tvář staré dobré aplikace

Chcete si přečíst svou oblíbenou knihu v elektronické podobě? Včetně obrázků, tabulek, a to vše v barvě? Potřebujete číst také standardní Palm DOC databáze a nechcete používat více než jednu aplikaci? Přečtěte si následující článek a vyzkoušejte si novou verzi aplikace Mobipocket Reader.
Klepněte pro větší obrázekAutorem aplikace Mobipocket Reader je společnost Mobipocket.com. Už i předchozí verze aplikace Mobipocket Reader nabízely značné množství funkcí a přehledné uživatelské rozhraní (GUI). Jedinou konkurenceschopnou aplikací umožňující zobrazovat dokumenty včetně grafiky a hypertextových odkazů je iSILO, které je však shareware a nedosahuje stejných kvalit. Nová verze Mobipocket Readeru přichází s novými atraktivními funkcemi a také se změněným uživatelským rozhraním, které se nyní chová jako HTML stránka s jednotlivými příkazy ve formě hypertextových odkazů. Vylepšen byl také systém záložek (bookmarks), vyhledávání v dokumentu a vykreslování obrázků. Největším přínosem verze 4 je použití "MobiType" fontu, který využívá technologie subpixelového renderingu a zvyšuje komfort čtení knih. Mezi další změny patří také zrychlení prohlížení dokumentu (což se nedá říci o rychlosti operací s ním prováděných), zavedení globálního nastavení, vylepšení systému vyhledávání v dokumentu, větší počet zpětných kroků při použití tlačítka zpět, lepší podpora standardních Palm DOC souborů a podpora Palmů řady III s upgradem na Palm OS 3.5. Tvůrce elektronických knih potěší plná kompatibilita s OEB specifikací, plná podpora tabulek, podpora HTML entit, podpora skriptů umožňujících odkazovat na externí databáze/soubory a možnost přehrávání audio souborů ve verzi pro PocketPC.

Klepněte pro větší obrázekPo prvním spuštění přejde aplikace do tzv. "Library" (knihovny), která slouží pro práci s jednotlivými knihami. Jak již bylo řečeno, uživatelské rozhraní aplikace se chová jako www stránka. Mezi přednastavené kategorie patří eBooks, eNews a eDocs. Dodatečně můžete vytvářet vlastní kategorie. Pod názvy kategorií naleznete údaj o počtu položek v dané kategorii a pod ním již vlastní názvy knih. MobiPocket reader umožňuje kromě čtení knih ve svém vlastním formátu také čtení Palm DOC databází a ve verzích pro další platformy dokonce i čtení TXT a HTML souborů.

K aplikaci je přiložen "Mobipocket Web Companion" sloužící k synchronizaci www stránek do Mobipocket formátu a k jejich přenosu na vaše zařízení. Ze stránky autora si také můžete stáhnout aplikaci "Mobipocket Publisher" pro tvorbu a práci s eBooks na PC.

Mobipocket Reader patří mezi nejlepší aplikace pro čtení elektronických knih pro počítače Palm. Ve své nejnovější verzi přichází s řadou zajímavých novinek (včetně vynikajícího fontu MobiType), zásadní změnou uživatelského rozhraní a zrychlením pohybu v dokumentu. Aplikace je velmi propracovaná a práce s ní je příjemná. Občas vás však trochu zarazí delší prodleva při provádění akcí, jako je výběr kategorie, výběr knihy apod. I přes tento malý nedostatek vám však Mobipocket Reader vřele doporučuji.

Závěrečné hodnocení:

+ celková inovace
+ nové, přehledné uživatelské rozhraní (GUI)
+ vylepšené vyhledávání
+ zrychlení pohybu v dokumentu
+ technologie MobiType
+ podpora tabulek a HTML entit
- prodlevy při práci s knihou
- velikost (aplikace po instalaci zabírá 313 kB RAM)
Mobipocket Reader V4b betaverze
Autor: Mobipocket.com
Zdroj: Mobipocket.com
Testováno na Palm IIIx, Palm OS 4.
Aplikace po instalaci zabírá 313 kB RAM.

Váš názor Další článek: Bezdrátové „mailovátko“ Blackberry do roka v celé Evropě

Témata článku: Palm, Aplikace, beta, Tvář, Palm OS, Atraktivní funkce

Určitě si přečtěte