Mobisystems Officesuite 2: Word a Excel ve vašem mobilu

Dokumenty Wordu či tabulky Excelu můžete pročítat a dokonce i editovat ve svém mobilním telefonu. Ten musí být chytrý a musí mít potřebnou aplikaci. Například Mobisystems Officesuite 2 pro Symbian S60.
Mobisystems Officesuite 2: Word a Excel ve vašem mobilu

Někdy je velkou výhodou mít možnost pracovat s dokumenty souboru programů Office i mimo kancelář nebo domov – ať už jde o doplnění kolegovy tabulky pro rozpočet nového projektu nebo třeba jen nahlédnutí do studijních skript. Možných řešení je několik. Od koupě notebooku či kapesního počítače, po využití mobilního telefonu s otevřeným operačním systémem. Využijeme poslední možnost a aplikaci Mobisystems Officesuite 2 pro operační systém Symbian S60.

Všechny typy souborů jako na počítači

Program Mobisystems Officesuite 2 od firmy Mobile Systems nabízí možnost prohlížení a editace nejen dokumentů s klasickou příponou DOC či XLS, ale bez problémů si poradí i s formáty RTF, TXT, XML a CSV. Všechny tyto typy dokumentů umí zobrazit i editovat.

Vlastní instalační soubor aplikace má 1,7 MB, v telefonu pak program zabere 4,1 MB místa a paměťová karta je tedy téměř nutností. Během instalace si můžete vybrat, které sady slovníků si budete přát nainstalovat – k dispozici je angličtina, němčina, holandština, francouzština, španělština a italština. Na češtinu a slovenštinu bohužel nenarazíme a tak si po sobě musíme pravopis kontrolovat sami.

Klepněte pro větší obrázek

Stručný animovaný průvodce aplikací

Když chcete číst

Po spuštění vlastní aplikace se objeví okno podobné jednoduchému správci souborů, z kterého lze prohledávat adresáře a soubory v telefonu, na paměťové kartě, či v tzv. „inboxu“. Pohodlnou cestou se tak uživatel snadno dostane přímo k dokumentu, který potřebuje. Rychlost načítání je velmi vysoká. Autoři se dokonce chlubí tím, že je vůbec nejvyšší mezi všemi podobnými programy a srovnám-li jejich program s populárním a hojně používaným Quickoffice, musím jim dát alespoň v tomto konkrétním případě za pravdu. Oproti jmenovanému konkurentovi má ještě jednu velkou výhodu – podporuje i zobrazení vložených objektů. Pokud tedy v dokumentu aplikace Word budete mít vložený obrázek, zobrazí se na displeji přesně tam, kde má být.

  
Prohlížeč souborů je součástí programu • aplikace si poradí s různorodými formáty souborů

Při prohlížení tabulek vytvořených programem Excel uživatel trochu trpí kvůli menším rozměrům displeje, přeci jen, pro kvalitní zobrazení zde není dostatek místa. Autoři však zjevně dělali, co bylo v jejich silách, aby tuto nevýhodu minimalizovali a výsledek je pro uživatele více než snesitelný. Ještě musím uvést, že Mobisystems Officesuite dokázal zobrazit i tabulky, se kterými si konkurenční Quickoffice již neporadil.

   
Prohlížení dokumentů • celoobrazovkový režim

Zvláštní pochvalu musím udělit za dokonalou podporu formátování různých dokumentů - co má být centrování bude centrováno, kde mají být odrážky, tam budou atd. Prohlížené dokumenty je samozřejmě možné zobrazit přes celou plochu displeje.

 
Nabídka funkcí

Když potřebujete psát

Chcete-li vytvořit nový dokument, stačí pouze stisknout levé funkční tlačítko (volby) a pod položkou „new“ zvolit, zda si přejte vytvořit dokument nebo tabulku. Pro upravení již otevřeného dokumentu stačí přepnout v menu do tzv. „edit mode“. Píše se stejným stylem, jako jsme zvyklí psát například zprávu SMS. Lze zapnout i tzv.“Quick Write“ (rychlé psaní), program pak navrhuje sám dokončení slova (podobně jako iTap u telefonů Motorola). Vše ale závisí na nainstalovaných slovnících. Podle nich pak program také umí, stejně jako jeho počítačový kolega, kontrolovat pravopis a chybně napsaná slova podtrhuje známou rudou linkou. Jako lahůdku pak uvádím možnost vložení příloh do textu jako jsou tabulky, obrázky, odkazy na internet apod. Z dalších funkcí…

  • široké možnosti formátování textu i odstavce
  • možnost hledání určitého výrazu v dokumentu
  • funkce schránky – vystřihnutí a vložení části textu
  • možnost vrátit právě provedenou akci (tzv. funkce zpět)
  • funkce počítání slov, znaků (s mezerami i bez) a řádků

U mobilní obdoby Excelu nehledejte všechny „vychytávky“ jako na počítači, pro vytvoření jednoduché tabulky však stačí. Rozsah podporovaných matematických, ekonomických i dalších funkcí je více než úctyhodný, jejich zadávání z menu mobilního telefonu je však příliš zdlouhavé.

Stojí za to

Vezmeme-li v potaz všechny klady tohoto programu i ve srovnání s dnes velmi používanou špičkou v tomto oboru (konkurenční Quickoffice), nemůžeme než dojít k názoru, že jde o velmi kvalitní aplikaci, která si zaslouží pouze chválu. Jedinou nevýhodou oproti konkurenci je neschopnost pracovat s dokumenty aplikace Powerpoint.

Další nezanedbatelné výhody už jsou čistě ekonomického a praktického rázu. Zkušební verze se chová stejně jako plná po dobu celých třiceti dní a i po jejím vypršení ji lze aplikaci stále ještě používat jako velmi kvalitní prohlížeč naprosto zdarma, přijdete ale o možnost editace dokumentů. Pořídíte-li si navíc aplikaci do 1. dubna, přijde vás jen na necelých 20 dolarů, což je oproti 50 dolarům za několikrát zmíněnou konkurenci velmi příjemná cena.

Diskuze (23) Další článek: Warhammer 40 000: Glory in Death (recenze hry)

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Mobil, Celoobrazovkový režim, OfficeSuite, Stejný styl, MobiSystem, Excel, Word


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70