MODPlayCE – rozezněte své PocketPC!

Chcete si na cestách poslechnout trochu hudby a přitom nemáte ve svém zařízení dostatek paměti na uložení MP3 či WMA souboru? Chcete zavzpomínat na doby svého mládí a na jeden ze svých prvních počítačů, na Amigu? Obojí vám umožní MODPlayCE – přehrávač MOD souborů pro PocketPC.
Autorem aplikace MODPlayCE je Cliff Stabbert. Aplikace je distribuována v ZIP archívu, ve kterém naleznete její verze pro tři nejpoužívanější typy procesorů PocketPC (SH3, MIPS, ARM), soubory s licencí, soubor README a zdrojový kód MODPlayCE. Instalace je jednoduchá – stačí zkopírovat příslušný EXE soubor (soubory jsou rozděleny do adresářů podle typu procesoru) do vámi požadované složky na vašem zařízení; pro snadnější orientaci doporučuji umístit soubor do nabídky "Programs" (My Device\Windows\Start Menu\Programs) nebo přímo do složky "Start" (My Device\Windows\Start Menu\). Aplikace existuje pouze ve verzi pro zařízení s Windows CE 3.0 (PocketPC), majitelé Palm-sized PC s Windows CE verze 2.11 a nižší tedy mají žel smůlu.

MODPlayCE se neomezuje na používání pouze jednoho formátu, kromě standardních MOD souborů zvládne přehrávat také soubory XM (FastTracker moduly) a STM (ScreamTracker moduly). Pro milovníky detailů následuje pár informací o modulech. Moduly a jim podobné formáty získaly velkou popularitu v době počítačů Amiga a MS-DOSu. Jejich sláva však neskončila a v tomto formátu vzniká stále nová hudba . Moduly jsou tvořeny různými stopami skládajícími se ze vzorků přehrávaných v různých tóninách.

Klepněte pro větší obrázek

Aplikaci spustíte, ukážete-li na její ikonu tužkou. Bohužel nedochází k automatické asociaci aplikace s příponou podporovaných souborů, pokud však patříte mezi pokročilejší uživatele, můžete použít například aplikaci PalmTweak (či některý z editorů registru – doporučuji pouze uživatelům, kteří vědí, co dělají!) a přípony souborů s aplikací MODPlayCE asociovat. MODPlayCE nabízí přehledné a účelné uživatelské rozhraní. V horní části okna se nachází rozměrné tlačítko "Open", sloužící pro výběr souboru. Soubory můžete vyhledávat pouze ve složce My Documents, proto doporučuji kopírovat soubory určené pro přehrávání pouze do této složky, nebo asociovat aplikaci s příponami podporovaných souborů. Pod tlačítkem "Open" naleznete informace o právě přehrávaném modulu. Přehrávání modulu spustíte ukázáním na tlačítko "Play", které se během přehrávání změní na tlačítko "Pause", sloužící k pozastavení přehrávání. Přehrávání zastavíte ukázáním na tlačítko "Stop". MODPlayCE nabízí kromě přehrávání souborů také malou klávesnici pro práci s jednotlivými vzorky. Vyvoláte ji ukázáním na tlačítko "Keyboard" (zobrazí se okno s klávesnicí a seznamem vzorků – stačí si jen vybrat vzorek a ukázat na požadovanou klávesu). Uprostřed okna se nachází "posuvník" znázorňující pozici v právě přehrávaném modulu. Pod "posuvníkem" jsou zobrazovány textové údaje o aktuální pozici. Ve spodní části okna naleznete tlačítka "Song options" (umožňující nastavit velikost vyrovnávací paměti a velikost úseku, po kterém má být vyrovnávací paměť znovu naplněna) a "Keyboard options" (umožňující nastavení vyrovnávací paměti používané při práci s klávesnicí) a také informace o verzi aplikace a jejím autorovi.

Chcete-li MODPlayCE ukončit, stačí ukázat na tlačítko "OK" v pravém horním rohu hlavního okna – aplikace se nezobrazuje na seznamu běžících úloh v Qmenu či podobných aplikacích. V případě nutnosti (za celou dobu testování této aplikace jsem se však s žádným takovýmto případem nesetkal) můžete aplikaci násilně ukončit pomocí seznamu běžících úloh (Start=>Settings=>záložka System=>ikona Memory=>záložka Running Programs) ukázáním na název aplikace a ukázáním na tlačítko "Stop".

Závěr: MODPlayCE jistě potěší každého milovníka volně šířené hudby (na Internetu naleznete velké množství volně šiřitelných skladeb). Jedná se o aplikaci velmi propracovanou, oplývající příjemným uživatelským rozhraním. Přestože se zatím jedná pouze o betaverzi, neobsahuje žádné chyby (kromě absence možnosti otevírání souborů v jiné složce než "My Documents" – tímto problémem však trpí většina aplikací včetně aplikací komerčních). MODPlayCE vám mohu jen vřele doporučit.

Závěrečné hodnocení:
+ příjemné grafické uživatelské rozhraní (GUI)
+ podpora více typů modulů
+ klávesnice pro práci se vzorky
- pomocí dialogového okna pro otevření souboru nelze otevřít soubory nacházející se v jiné složce než "My Documents"

MODPlayCE v. 0.23.1 BETA freeware
Autor: Cliff Stabbert
Zdroj: CE4YOU
Testováno na COMPAQ iPAQ H3130, Windows CE 3.0
Aplikace po instalaci zabírá 186 kB RAM.

Váš názor Další článek: 12.10.2001 08:48 Rozhovor s manažerem Nokie na téma letošní Nokiagame

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Pocket


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15