Motocross 2 Freestyle: adrenalin do kapsy (recenze javové hry)

Freestyle motocross se těší stále většímu zájmu. Není se čemu divit: triky, které jezdci na svých motorkách provádějí, jsou divácky neuvěřitelně atraktivní. Tají se při nich dech a jde o život. Co takhle si to vyzkoušet na vlastní kůži? Nasaďte si helmu a jedem!
Motocross 2 Freestyle: adrenalin do kapsy (recenze javové hry)
Freestyle motocross mohou praktikovat snad jen blázni. Skákat s motorkou deset metrů vysoko, jezdit bez držení, dělat ve vzduchu salta... to hraničí se zdravým rozumem. Diváci se však náramně baví a tato adrenalinová podívaná je stále populárnější. Dokazují to nejen zmínění diváci, kteří vyprodávají haly, ale také čím dál tím širší pole působnosti, na němž se můžeme s freestylovou variantou motocrossu setkat.

Už se s ní nevídáme jen ve výstavních halách před zraky desítek diváků. Můžeme si koupit plakáty jezdců, ponožky s potiskem... nebo si to vyzkoušet sami na vlastní kůži (a to dokonce v pohodlí domova) prostřednictvím několika her, které vyšly na osobních počítačích či konzolích. Anebo ještě lépe: můžeme si stáhnout do mobilu hru Motocross 2 Freestyle, abychom si prožili virtuální adrenalin kdekoli a kdykoli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S porcí roste chuť

Hra na první pohled ničím nevyniká: jde o klasický závodní titul, v němž je hlavním cílem dostat se z bodu A do bodu B. Rozdíl je však v tom, že se na závodišti nepotkáte s protivníky v takové míře jako v ostatních hrách – jedete povětšinou sami. Absenci soupeřů ale dorovnává nutnost provádět na motorce nejrůznější triky. Ostatně o ničem jiném freestyle motocross není ani ve skutečnosti.

Ze všeho nejdříve si musíte vybrat jezdce. V tomto ohledu nečekejte zázraky: můžete ovlivnit pouze pohlaví, což na jízdu nemá žádný vliv. Ani většina ostatních herních možností zpočátku ničím nepřekvapí. Při prvním spuštění budete mít k dispozici pouze jednu trať a základní motorku. Spolu s výhrami (za neúspěchy naštěstí nijak neplatíte, pouze budete muset danou trať projet znovu) však počet tratí i motorek narůstá. Za každý úspěch vás hra náležitě odmění, a tak s postupem času zábava neskomírá – jak tomu bývá ve většině mobilních her – ale naopak vzrůstá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ruku v ruce s novými tratěmi a motorkami strmě stoupá také křivka obtížnosti. Úvodní etapu kariéry v New Yorku zvládnete bez větších problémů: tratě jsou tak jednoduché, že stačí pouze držet šipku doprava a modlit se, aby se váš svěřenec nevysekal. Nic jiného skutečně není potřeba – trať je tvořena pouze rovinkou, a tak karambol nehrozí.

Po vyhrání všech závodů v NY vás čekají ještě tři města: Seattle, Phoenix a Denver. Každé se liší nejen prostředím, do nějž je závodiště situováno, ale také designem tratí. Což souvisí s výše zmíněnou obtížností – rovinka se najednou promění v menší kopečky a z těch se rázem stanou obří kopce. Jinými slovy: první tratě vám zaberou sekundy, ty poslední desítky minut a nespočet pokusů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Triky, samé triky

V každém městě budete muset projít sérií několika závodů, které se liší nejen prostředím, ale i tím, co budete muset pro vítězství udělat. Challenge před vás postaví časový limit a před závodem vám jasně řekne, jaké triky musíte provést. Time Attack se omezuje pouze na časový limit, takže můžete alespoň na chvíli zapomenout na skákání a salta. Shoff off je přesným opakem: provádíte pouze triky a na časový limit nemusíte brát ohledy. Show Down vám zase umožní změřit síly s protivníky a zazávodit si ve stylu klasického motocrossu. A konečně poslední typ závodů – Combo – umožní provádění triků na zemi. Musíte zde kombinovat jak výskoky, tak jízdu po zadním kole.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Arzenál triků je neskutečně bohatý – ve hře jich najdete kolem patnácti. Na zemi i ve vzduchu můžete provádět doslova psí kusy, ovšem musíte mít na paměti, že i zkušení motorkáři jsou pouze lidé a platí pro ně fyzikální zákony. Takže pokud se špatně rozjedete, můžete skončit s nosem zarytým v zemi, nemluvě o nepovedeném saltu, následném vyraženém dechu... a odvozu do nemocnice.

Vzhůru do garáže

Po pátém závodě se přesunete do garáže. Závodnická část se tím pádem rozroste o stejně kvalitní část mechanickou. Dostanete do ruky pomyslný šroubovák a budete si moct upravit motorku dle gusta. Můžete si dokoupit nitro, přezouvat pneumatiky podle povrchu (silniční, písečné, sněžné) či si pohrát s pérováním. Od věci není ani nastavení barvy tak, aby vašemu oku lépe vyhovovala... A ano, samozřejmě dojde i na tuning a vylepšování motoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Změny provedené v garáži se promítnou jak do zevnějšku motorky, tak i výkonu. To v praxi znamená, že se jednak budete každou chvíli dívat na trochu jinou motorku, a pak si také po každé úpravě budete muset zvykat na trochu jiné ovládání. Hratelnost tím nabývá na dynamice; často se mění a slovíčka jako „stereotyp“ nepřipadají v úvahu.

Bez joysticku ani ránu!

Široké možnosti se bohužel výrazně promítly na komplikovaném ovládání. Na klávesnici jsou předdefinovány triky – každé tlačítko se rovná jednomu – a joystickem ovlivňujete naklánění jezdce na motorce. Abyste v Motocross 2 Freestyle uspěli, musíte zapojit obě ruce. Ovšem ani to vám nepomůže, pokud máte telefon bez joysticku. Mnoho hráčů si totiž stěžuje, že bez něj hrát nelze. Dochází prý totiž často k bizarním situacím, kdy mačkáte trojku, aby se váš svěřenec naklonil dopředu, a on namísto toho provede jeden z triků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Abychom na adresu ovládání nebyli přehnaně kritičtí, musíme podotknout, že na Nokii N70, kde jsme hráli, se jezdí jedna radost. Příjemná je hlavně odezva – nemusíte několik sekund čekat, než se motorka pohne. Dokonce se zmáčknuté klávesy neukládají ani do „zásobníku“ jako v případě jiných titulů. To, co si přejete, váš jezdec okamžitě vykoná.

Je-libo písek, nebo sníh?

Po grafické stránce můžeme také jedině chválit. Všechny lokace jsou provedeny do nejmenších detailů – ať už závodíte na písku nebo na sněhu. V zemi zůstávají po projetí stopy, nemluvě o rychlém zabrzdění... Kolize, nitro a další efekty jsou zpracovány taktéž na jedničku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bohužel nemůžeme to samé říci o zvucích. Ty jsou jedinou slabou stránkou Motocross 2 Freestyle a oproti grafice působí chudým dojmem. Je jich málo a jsou strašně nevýrazné. I v jejich případě však mohu alespoň trochu chválit: přímo v menu totiž můžete ovlivnit hlasitost. Jinde musíte vyjíždět z herního menu do nastavení telefonu. Jsou to sice detaily, ale i tak...

Dojezdili jsme...

Pokud jste pozorně dočetli až sem, nebudou pro vás slova posledního odstavce žádným překvapením. Motocross 2 Freestyle je skvělá hra a nic na tom nezmění ani trochu zpackané zvuky. Vývojářům z I-Play se totiž povedlo do několika málo kilobajtů vměstnat to, co se mnohdy nepodaří ani „velkým“ kolegům do několika gigabajtů. Jejich dílko dlouho vydrží a navíc ani sekundu nenudí. Prostě dlouhá a nekončící zábava, kterou by si neměl nikdo nechat ujít.

Autoři: I-Play
Cena:
79 Kč
Zakoupit můžete zde

Diskuze (3) Další článek: Video: jak se vyrábějí Nokie N70 a N90

Témata článku: Software pro mobily, Hry, Seattle, Poslední typ, Free, Herní možnost


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82