Motorola A780: když tučňák vaří kávu (test)

Chytrý mobilní telefon Motorola A780 je zkrátka jiný. Je jiný svým vzhledem i provedením, odlišuje se také použitým operačním systémem. Ale nejvíce se odlišuje až nebezpečně prudkou použitelností a doslova kontruje uživatelskou přívětivostí. Co nás ještě čeká? Bonus: 11× video s telefonem.
Motorola A780: když tučňák vaří kávu (test)

Multimédia na úrovni

Již víme, že o zobrazení zvuku a pohyblivých obrázků se stará přehrávač RealPlayer. Ten podporuje velkou řadu formátů včetně MPEG1, MPEG4, MP3, WAV a samozřejmě i vlastní formát tak často používaný pro streamování videa i zvuku z webových serverů.

Přehrávání zvuku ani videa nijak nezpomaluje práci se samotným telefonem a lze tedy možné nechat běžet přehrávání na pozadí. Filmy můžete přehrávat také v režimu celé obrazovky, kdy je zobrazeno v režimu na šířku. Přehrávání filmů je plynulé a bez znatelného trhání známého z jiných přístrojů.

   
Přehrávání videa

Telefon můžete použít také jako diktafon, fotoaparát nebo videokameru. Vestavěným foťáčkem můžete pořizovat snímky v rozlišení 1,3 megapixelů a využívat až čtyřnásobného digitálního přiblížení. Fotografie jsou poměrně kvalitní a rozhodně patří k tomu lepšímu, co dnešní mobilní telefony nabídnou. Jen nádechu do modra by mohlo být v základním nastavení expozice méně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka snímků pořízených Motorolou A780

Korekci expozice a úpravu vyvážení bílé barvy lze provádět snadno i během fotografování. Pro náhled snímané scény se používá celá plocha hlavního displeje a překreslování je dokonale plynulé. Videosekvence lze snímat ve VGA rozlišení bez omezení délky (samozřejmě jste omezeni pouze volnou vnitřní pamětí, ukládat video přímo na rozšiřující kartu není možné). Video se zaznamenává ve formátu MPEG4.

   
Prostředí a nastavení fotoaparátu

Data a dokonce i satelit

Ačkoli se to nezdá, mobilní telefon Motorola A780 má vestavěný i dvanáctikanálový GPS přijímač. Telefon, který jsme měli k dispozici, však neobsahoval běžně dodávaný mapový software určený především pro automobilovou navigaci. Mapový software bývá právě na paměťové kartě, my jsme však obdrželi paměťovou kartu prázdnou. Protože tato aplikace není k dispozici volně ke stažení, nemohli jsme satelitní navigaci na tomto telefonu vyzkoušet na vlastní kůži.

Pro rychlé datové přenosy máte k dispozici GPRS ve verzí 4 + 2 timesloty. Námi testový telefon EDGE nepodporuje, i když v některých materiálech výrobce se o podpoře této technologie hovoří. Rychlá data lze využít nejen pro aplikace mobilního telefonu, ale také pro připojení počítače k internetu: přes Bluetooth nebo USB. Infračervený port telefon neobsahuje.

Telefon lze po propojení s počítačem (kabelem) přepnout také do režimu, kdy jej v operačním systému uvidíte jako další výměnný disk. A to nejen paměťovou kartu, ale i obsah vnitřní paměti.

Další aplikace a jiné drobnůstky

V podstatě základní, ale i přesto plně použitelný je vestavěný kalendář a úkolovník, který plně snese srovnání se základním kalendářem známým například z kapesních počítačů třídy Palm. Nabízí denní, týdenní i měsíční pohledy, přičemž jednotlivé události mohou být opakované. Lze k nim také přiřadit akce telefonu stejně snadno, jako rozlišující vyzváněcí melodii při upozornění.

   
Různé pohledy na kalendář • úkolovník

   
Přidávání položky do kalendáře • nastavení

Mohlo by se zdát, že základní výbava telefonu je spíše chudá, opak je ale pravdou. K dispozici máte všechny aplikace potřebné pro běžnou každodenní práci a vaše případné další potřeby můžete rozšířit právě prostřednictvím javových aplikací. Do telefonu lze stejně snadno instalovat jak nativní javové aplikace (určené přímo pro tento typ mobilního telefonu) tak i jakékoli jiné aplikace pracující v prostředí MIDP 1.1 a vyšším. V praxi to vypadá tak, že na jakoukoli Java aplikaci ukážete, tu spustíte. V průběhu testování jsem byl schopen bez větších problémů spustit známého klienta výměnných sítí LimeWire (pouze vzhledem k titěrnosti displeje byl uživatelsky nepoužitelný).

 
Kalkulačka • budík

Bude ležet pod stromečkem?

Recenzovaná Motorola A780 je zajímavý, moderní a skvěle vybavený chytrý mobil, který může jít do přímého souboje s kterýmkoli jiným konkurenčním přístrojem. A téměř vždy si na něj vsadím jako na jasného vítěze. Použití linuxového jádra společně s Javou jako běhovým prostředím se v tomto případě ukázalo jako velmi dobrá volba, zvláště když systému sekunduje dostatečně výkonný procesor a rychlá paměť. A přestože se jedná v podstatě o poměrně osamocenou platformu, můžete na ní využívat obrovské množství již existujícího softwaru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Může si dnešní fanoušek moderních mobilních technologií přát pod vánoční stromeček něco víc? Možná bude muset, protože není jisté, že u nás Motorolu A780 vůbec sežene. V zahraničí se prodává za cenu kolem 450 dolarů (přibližně 11 tisíc korun).

Plusy a minusy

+ rychlost systému a jeho rozšiřitelnost
+ kvalitní displej
+ možnosti komunikace s okolím

– rozměry nevhodné pro nošení v kapse
– u špatně napsaných aplikací malá výdrž na akumulátor
– dobíjení přes USB trvá dlouho


V poslední kapitole najdete fotogalerii. Jsou v ní všechny snímky, které jsme nafotili

Témata článku: Motorola, Recenze, Nokia N90, Průhledový displej, Průhledové okénko, Necelý den, Desktopové prostředí, Test, Linuxové jádro, Motor, Obyčejná textovka, Rychlá paměť, Klasické sluchátko, Obrazovka telefonu, Var, Přenosový kanál, Zobrazený text, Motorol


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

** Náramek dostal větší, jemnější a jasnější displej ** Xiaomi zpřesnilo měřič tepu i spánku ** Cena je pořád skvělá, ale snížila se výdrž

Lukáš Václavík | 31

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

** Vyvážený mix nadprůměrných ingrediencí s přijatelnou cenovkou ** Vedle povedeného fotoaparátu možnosti videa zaostávají ** Chybějící služby Googlu jsou komplikací, nikoliv však neřešitelnou

Martin Herodek | 51