Motorola A780: když tučňák vaří kávu (test)

Chytrý mobilní telefon Motorola A780 je zkrátka jiný. Je jiný svým vzhledem i provedením, odlišuje se také použitým operačním systémem. Ale nejvíce se odlišuje až nebezpečně prudkou použitelností a doslova kontruje uživatelskou přívětivostí. Co nás ještě čeká? Bonus: 11× video s telefonem.
Motorola A780: když tučňák vaří kávu (test)

Prohlédněte si videa práce s Motorolou A780

Všechna videa jsou ve formátu WMV.

Telefonní seznam a volání

Do paměti mobilního telefonu můžete uložit tolik záznamů, kolik sami chcete. Omezeni jste pouze velikostí volné uživatelské paměti, která má u tohoto telefonu velikost celých osmačtyřicet megabajtů. Tato paměť je sdílená pro všechny ostatní aplikace i textové a multimediální zprávy.

  
Telefonní seznam • detail jména • softwarová klávesnice

Ke každému kontaktu lze přiřadit opravdu mnoho položek včetně vlastního vyzvánění, fotografie nebo i videosekvence, která se pak přehraje na displeji telefonu při každém příchozím hovoru. Položek je opravdu hodně a z největší pravděpodobností nikdy nedokážete vyplnit všechny. V seznamu jmen lze vyhledávat velmi sofistikovaně a mnoha způsoby, například i zadáním řetězce znaků vyskytujících se kdekoli v hledaném jménu, adrese nebo třeba i poznámce.

   
Editace kontaktu

Kvalita zvuku je opravdu velmi, velmi dobrá, zvuk je dostatečně sytý a kvalitní. Překvapí především při zapnutém hlasitém odposlechu, kdy je zvuk dostatečně hlasitý a při tom s dostatečně výraznou basovou složkou. Telefon podporuje vyzváněcí profily. Lze připojit jak klasickou drátovou handsfree sadu, tak i bezdrátovou Bluetooth sluchátkovou sadu. Prostřednictvím Bluetooth dokáže telefon i komunikovat s počítačem a může sloužit také jako modrozubý bezdrátový modem.

 
Vyzváněcí profily • Motorola jako modem

Zprávy a e-maily

Práce s textovými zprávami je dostatečně jednoduchá a rychlá. Editor zpráv při svém spuštění začne psát zprávu a nerozlišuje, jestli jde o textovku nebo MMS. Dokud píšete pouze text, zpráva se odešle jako obyčejná textovka. Jakmile však do textu vložíte obrázek nebo třeba fotografii, editor se automaticky přepíná do režimu MMS. Je to rychlé a neobyčejně užitečné.

 
Nabídka zpráv • editor MMS

Text můžete zadávat jak prostřednictvím malé hardwarové klávesnice, tak i ťukáním perem na softwarovou klávesnici nebo prostřednictvím rozpoznávání ručně psaného písma. Ve spodní části obrazovky je tak zobrazena dvojice psacích ploch, jejichž střídáním píšete jednotlivé znaky. Je to rychlejší než použití jediné psací plošky – písmena tak lze zadávat střídavě a není třeba po zadání znaku vyčkávat na zadání dalšího znaku.

   
Různé způsoby zadávání znaků

Zprávy lze tvořit také při zavřeném telefonu pouze s využitím malého průhledového displeje. V tomto stavu dokáže telefon zobrazit až tři řádky textu.

E-mailový prohlížeč je na vysoké úrovni. Podporuje všechny důležité standardy dnešní doby (POP3, IMAP4 i SecureIMAP4, SecureSMTP) a problémy mu nečiní ani opravdu velké imapové schránky. Díky bohatému nastavení můžete omezit stahování určitých typů zpráv v několika krocích (podle počtu znaků, bajtů, typů příloh). Prohlížeč dokáže zobrazit dokumenty ve formátech PDF, XLS i DOC – se správnou češtinou.

E-mailový klient dokáže také používat paměťovou kartu jako místo pro ukládání stažených příloh. Toto velmi pomáhá v udržení co nejvíce volné vnitřní paměti telefonu, jejíž nedostatek má velký vliv na ostatní aplikace. Chybí pouze jakákoli podpora šifrovaných přenosových kanálů, alespoň podpora VPN prostřednictvím jednoduchého PPTP by mnoho zákazníku ve firmách přivítalo.

Ráj webového prostoru

Webové prohlížeče v mobilních telefonech ne vždy dosahují vysoké míry použitelnosti. V případě Motoroly A780 je tomu však jinak, protože o prohlížení webu se stará mobilní verze známého prohlížeče Opera. Ten je opravdu přeborníkem v rychlosti vykreslování a stránky vypadají stejně jako na stolním počítači. Samozřejmě s přihlédnutím k omezeným možnostem zobrazení malého displeje.

   
Internetový prohlížeč Opera

Stránky si můžete prohlížet jak v autorském módu (stránka tedy vypadá stejně, jako na stolním počítači), tak i v módu určeném pro zobrazení na malých displejích mobilních telefonů (stránka je přepočítána tak, aby stránku nebylo nutné horizontálně rolovat). Prohlížeč dostatečně zvládá javascript i na složitějších stránkách a svého uživatele tak ničím neomezuje. Své oblíbené stránky můžete ukládat do záložek.


Další kapitolu zahájíme popisem práce s multimediálními soubory. Dočkáte se také datových přenosů, přijímače GPS a na závěr hodnocení telefonu

Témata článku: Motorola, Recenze, Nokia N90, Průhledový displej, Průhledové okénko, Obyčejná textovka, Linuxové jádro, Desktopové prostředí, Klasické sluchátko, Obrazovka telefonu, Zobrazený text, Var, Motorol, Přenosový kanál, Motor, Necelý den, Test, Rychlá paměť


Určitě si přečtěte

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 66

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 143

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 18

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 24