Motorola chystá nejelegantnější komunikátor s Androidem

Motorola Sholes nabídne stylový design, boční QWERTY, velký displej a 5Mpx fotoaparát. Uvnitř poběží systém Google Android ve verzi 2.0.

Už dávno neplatí, že telefony s Androidem musí nutně na pohled připomínat nevzhledné plastové hračky. Poprvé se na design telefonu s progresivní platformou od Googlu zaměřil Samsung u modelu i7500 Galaxy, určitou naději uživatelům s estetickým cítěním dal poslední HTC Hero a nejnověji nechce vzhledovou stránku Androida zanedbat ani americká Motorola. Podle prvních obrázků se její nový smartphone Sholes s bočně výsuvnou klávesnicí opravdu povedl. Nemilou zprávou hned na úvod je, že si ho budou moci pořídit díky podpoře sítí CDMA pouze zákazníci amerického operátora Verizon, pro nějž bude Sholes exkluzivně vyráběn.

Motorola Sholes vytáhne do boje s velkým dotekovým diplejem o velikosti úhlopříčky 3,7". Ten nabídne rozlišení 480 × 854 pixelů a vykreslí 16 milionů barev. Ve spodní výsuvné části se ukryje na pohled prostorná čtyřřádková QWERTY klávesnice, doplněná o ovládací D-pad, tedy čtyřsměrný kurzor se středovou plochou fungující jako touchpad. I přes výsuvnou konstrukci se Motorole podařilo udržet rozumnou tloušťku přístroje necelých 14 mm, další rozměry nabudou hodnot 116 × 60 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní předpoklady úspěchu: rozměrný displej, prostorná klávesnice a malá tloušťka (foto: Motofan.ru)

Celkově Motorola Sholes působí velmi elegantním dojmem, přísnější hranaté rysy podtrhuje kontrastní kovový rám kolem displeje a pravděpodobně pokovený zadní kryt akumulátoru. Zbylé plochy bude tvořit nejspíš plast, doufejme, že alespoň s matnou úpravou odolnější proti ulpívání otisků a mastnoty. Uvnitř přístroje najdeme Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 400 mAh, který by měl zajistit chod mobilu po dobu 18 dní v pohotovostním režimu nebo 7 hodin hovoru. Výkonný akumulátor a kovové prvky konstrukce se podepíší i na hmotnosti, ta se vyšplhá až na 169 g.

Motorola Sholes by měla být jedním z prvních telefonů, které poběží na nové verzi operačního systému Google Android 2.0. S tím možná souvisí i redukce hardwarových tlačítek pod displejem, která zde vystřídají senzory. Úplně zmizí tlačítka pro hovor, zůstane pouze vyvolání nabídky, vstup na domovskou plochu a návrat o úroveň zpět. Špionážní fotografie navíc proti renderům ukazuje ještě ikonu klávesy rychlého vyhledávání. Další činnosti už bude třeba provádět po vysunutí na D-Padu, případně dotykem přímo na displeji.

Klepněte pro větší obrázek
Špionážní fotografie odhaluje kontrastní červený D-Pad (foto: PhoneArena.com)

Proslýchá se, že Motorola pro své telefony s Androidem vyvíjí také vlastní uživatelské rozhraní, které by mělo konkurovat žhavé novince Sense UI tchajwanského HTC. Motorola se však inspirovala spíše u Palmu, její Blur UI by měl vycházet z grafické podoby systému webOS, použitém na Palmu Pre. Opět bychom se měli dočkat úzké provázanosti se sociálními sítěmi, snadného připojení na web a struktury kontaktů prorostlé do adresáře, e-mailů i SMS zpráv a instant messagingu. Grafický náhled připravovaného uživatelského rozhraní Blur v tuto chvíli ještě není k dispozici.

O svižný chod systému se bude starat procesor OMAP3430 s kmitočtem 600 MHz. Některé informace dokonce hovoří o použití grafického akcelátoru PowerVR SGX 530, který by měl z Motoroly Sholes učinit herní konzoli výkonnostně srovnatelnou například se Sony PSP. Do finálního potvrzení parametrů ale zůstaňme raději při zemi, věřit snad už teď můžeme 5Mpx fotoaparátu s funkcí automatického ostření a schopností natáčet video. Multimediální Motorole nebude chybět 3,5mm audio konektor, inegrovaný modul Wi-Fi a nezapomnělo se ani na GPS. Hodnota paměti bude činit 512 MB pro ROM a 256 MB pro RAM. Vnitřní paměť pro uživatelská data půjde rozšířit kartami microSD(HC).

Klepněte pro větší obrázek
Po HTC Hero bude Motorola Sholes dalším Androidem s 5Mpx fotoaparátem (foto: Motofan.ru)

Motorola Sholes by se měla objevit v předvánoční nabídce amerického Verizonu. Operátor si bude účtovat při dvouletém úvazku částku 199 dolarů. Vzhledem k nejnovější obchodní strategii Motoroly a její orientaci na vybrané trhy, mezi něž bohužel Evropa dlouhodobě nepatří, zřejmě nemůžeme očekávat uvedení GSM/UMTS varianty komunikátoru Sholes, jak to například provedl americký Palm se svým Pre. A je to škoda, po dlouhém přešlapování na místě by právě nový model Motoroly s Androidem mohl zaznamenat na evropském trhu výraznější úspěch.

Diskuze (26) Další článek: Chcete si zahrát v reklamě Vodafonu? Stačí jedna fotka

Témata článku: Motorola, HTC Hero, Motorola Pro, Motorola Pro+, Snadné připojení, #Android, Komunikátor, Android, Motor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11