Motorola Defy Mini: kamarád do deště [recenze]

Nabídku outdoorových telefonů s Androidem rozšiřuje Motorola svým modelem Defy Mini. Poradí si s konkurencí, nebo na ni nebude stačit?
Motorola Defy Mini: kamarád do deště [recenze]
Kapitoly článku

Maratonec, nikoliv sprinter

Při pohledu do specifikace nebudete z výkonových parametrů příliš nadšeni. Procesor pracuje na 600 MHz, což dnes není nijak závratně vysoká hodnota. Z 512MB paměti je po startu telefonu dostupných 200. Aplikace mají vyhrazeno 121 MB, což není mnoho. Jste-li zvyklí mít v telefonu objemnější programové vybavení, budete asi nuceni přesunout některé aplikace na kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dostupná paměť RAM po spuštění telefonu, prostor pro instalaci aplikací

Výkon Motoroly můžete porovnat papírově s jinými telefony, zde jsou výsledky benchmarků:

 • Linpack Single-Thread 15,360
 • Linpack Multi-Thread 13,459
 • Nenamark 154,3
 • Nenamark 215,6
 • Neocore 67,1
 • Antutu 2136
 • Quadrant 941
 • Smartbench 2010 Productivity 971
 • Smartbench 2010 Gaming 1326
 • Smartbench 2011 Productivity 637
 • Smartbench 2011 Gaming 1070
 • Smartbench 2012 Productivity 535
 • Smartbench 2012 Gaming 1446
 • CF-Bench Native 3259
 • CF-Bench Java 896
 • CF-Bench Overall 1841

Výkon Motoroly postačí na běžné každodenní operace. Náročné herní tituly ani nestahujte, o hratelnost Angry Birds se ale bát nemusíte, na Defy Mini běží plynule. Při prohlížení Internetu se budete muset obejít bez Flashe. Slabší výkon v kombinaci s menším displejem a rozumně koncipovanou baterií mají za následek (při slabším provozu) i třídenní výdrž na jedno nabití.

Prostředí telefonu

Ani Motorola nenechala tento telefon pouze s nativním systémem, Android 2.3.6. zde má grafickou nadstavbu MotoSwitch 2.0. Změn v uživatelském prostředí si všimnete už na zamknuté obrazovce. Kromě obvyklých informací o čase, datu a operátorovi se zobrazuje i nejbližší událost v kalendáři a přepínač zvuků. Uprostřed spodní části je pak odemykací kolečko, jeho posunem doprava se telefon odemkne, posunem doleva rovnou spustí fotoaparát.

Pohotovostních obrazovek můžete mít až sedm, nelze mezi nimi procházet cyklicky. Pozici aktuální obrazovky najdete až u samého spodního okraje displeje v podobě několika barevných čárek. Nad tímto indikátorem je čtveřice ikon, která zůstává neměnná na všech obrazovkách. Pravá představuje vstup do hlavní nabídky, zbylé tři je možné změnit. Defy Mini umí otočit zobrazení i na pohotovostních obrazovkách (stejně tak v hlavní nabídce) při otočení telefonu naležato.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zamknutá obrazovka, hlavní pohotovostní obrazovka, přehled pohotovostních obrazovek, výběr zástupce do fixní volby

Notifikační lišta bohužel nenese žádné přepínače bezdrátových modulů ani jiné funkce, ty je potřeba (chcete-li je mít po ruce) umístit na některou z pohotovostních obrazovek ve formě widgetu. Kromě klasických androidích widgetů nabídne Motorola ještě devět vlastních. Hlavní nabídka je řešena jako vertikální seznam (bez stránkování), na obrazovku se najednou vejde 16 ikon aplikací. Ty lze řadit abecedně nebo podle používání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Notifikační lišta, hlavní nabídka, možnosti řazení hlavní nabídky, widgety přepínající bezdrátové moduly

Aplikace

Běžecky založení majitelé Motoroly přivítají aplikaci Dashboard. Po nastavení výšky a váhy stačí spustit GPS, odstartovat stopky a vyrazit. Aplikace počítá kroky, měří čas, zaznamená trasu a určí i počet spálených kalorií. Ve spodní části obrazovky je čtveřice rychlých voleb (funkce mající určitou souvislost s běháním), na výběr máte polohu, hudbu, diktafon, tísňové volání, rádio, fotoaparát a kompas.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Dashboard – stopky, krokoměr a spálené kalorie, přehled počasí a hudba

Praktické aplikace dostupné z Dashboardu lze spouštět i samostatně. Rádio si poradí s RDS, kompas určí nejen světové strany, ale i aktuální polohu a v horších světelných podmínkách poslouží dioda blesku jako svítilna. Její ovládání sice neumožňuje více různých intenzit svitu jako třeba konkurenční HTC, i tak ale Motorolu chválíme, ne u všech telefonů s bledskem se jejich výrobce obtěžuje tuto šikovnou a užitečnou funkčnost implementovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rádio s RDS, kompas včetně aktuální polohy, ovládání přisvětlovací diody v režimu svítilny

Práci s dokumenty Office a PDF zastane balík Quickoffice Lite. Pod pojmem práce zde myslíme jenom čtení, editaci nebo vytváření nových dokumentů tato verze nezvládne. Kromě práce s dokumenty umí tento balík suplovat i funkce souborového manažera. Ten je v telefonu přítomen i jako samostatná aplikace, při práci se soubory na kartě si můžete vybrat, které prostředí vám více vyhovuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Quickoffice Lite a otevřené dokumenty, správce souborů, možnosti práce se soubory

Motorola se postavila osobitě i k multimédiím. Každý Android má přehrávač hudby a prohlížeč obrázků i videí v podobě galerie. V hlavní nabídce Defy Mini najdete ještě aplikace MediaSee a Music, jejichž funkčnost pokrývá výše zmíněnou nativní dvojici programů operačního systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galerie (nativní Android), MediaSee – alternativa ke Galerii, přehrávač hudby (nativní Android), Music – alternativa k přehrávači hudby

Co se na Androidu nevidí zas tak často jsou vyzváněcí profily (aplikace Režim vyzvánění). Nenabídne toho sice mnoho, nejste ale omezeni mnohdy jen dvoupolohovým nastavením vyzvánění zapnuto/vypnuto. U každého profilu vybíráte melodii, ticho/zvonění, hlasitost a vibrace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka a nastavení vyzváněcího profilu

Fotoaparát

Fotoaparát disponuje sice hardwarovou spouští, neumí ale autofocus, takže tlačítko má jen dvě polohy – stisknuto/nestisknuto. I tak ale dedikovanou spoušť chválíme. Možnosti nastavení jsou spíše střídmé, hodně irituje zvuk uzávěrky. Hlasitého cvaknutí se nezbavíte ani v případě, že jsou vypnuté zvuky telefonu, což je malý trik, který u drtivé většiny konkurence funguje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí a nastavení fotoaparátu

Třímegapixelové fotky jsou relativně věrné barevně, zcela ale postrádají vykreslení detailů. Ve výsledku vypadají, jako kdybyste při focení (nebo dodatečně) použili nějaký filtr „převeď na částečnou malbu“. Tady Motorola hodně zaváhala, u levnějších telefonů lze fotoaparátu leccos odpustit, ostrost, barvy, šum, přepaly, pokud ale nezvládne jediný použitelný snímek, telefon to zbytečně sráží.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro koho?

Motorola Defy Mini to nebude mít jednoduché. Její cenovka se pohybuje kolem čtyř tisíc korun, což by dokázalo ospravedlnit vyšší odolnost. Telefon sice snese určitě víc než běžné telefony, jakémukoliv opravdu drsnému zacházení bych se ale raději vyhýbal. Pokud nezbytně nepotřebujete „odolný“ telefon, nabídka podobně vybavených modelů je poměrně široká a mnohdy dostanete za stejnou cenu větší výkon nebo aspoň lepší fotoaparát. Ani v jednom totiž Motorola nijak zvlášť nevyniká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prodejní krabice a obsah balení

Jestliže vám běžný telefon nevydrží a vyžadujete opravdu odolný kousek, raději si připlaťte a sáhněte po Xperii Active. Ta má certifikaci IP67, zvládne i nějaký ten výlet pod vodu, gigahertzový procesor podává lepší výsledky než Motorola a i fotky jsou lepší. Snad jen ve výdrži na Defy Mini ztrácí, v ostatních parametrech ji ale překonává.

Kapitoly článku

Témata článku: Motorola, Android, Recenze, Motorola Defy, Motorola Defy Mini, Motorola Defy+, Min, Použitelný snímek, Tísňové volání, Nativní android, Drsné zacházení, Podprůměrný fotoaparát, Kamarád, Třídenní výdrž, Dashboard, Motor, Motorol, Klasický androidí, Vysoká hodnota, Nativní systém, Malý trik, Standardní příslušenství


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

** Amazfit Verge svými funkcemi nahradí i mnohem dražší konkurenty ** Na jedno nabití vydrží až celý týden - a to i s aktivním vyúžíváním GPS ** S komplikacemi počítejte při synchronizaci s sportovními aplikacemi **

Milan Měchura | 18

Testujeme Galaxy A50: první Samsung s optickou čtečkou otisků prstů v displeji

Testujeme Galaxy A50: první Samsung s optickou čtečkou otisků prstů v displeji

** Samsung rozjíždí střední třídu pro rok 2019 ve velkém stylu ** Po Galaxy M20 se nám do redakce dostal Galaxy A50 ** Mezi hlavní přínosy patří velký AMOLED displej s otickou čtečkou, trojitý fotoaparát i slušná kapacita baterie

Martin Chroust | 26

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

Asus Zenfone 6 je futuristický robot. S překlápěcím foťákem budou selfíčka bez kompromisů

Asus Zenfone 6 je futuristický robot. S překlápěcím foťákem budou selfíčka bez kompromisů

** Asus ve Valencii představil vlajkový model Zenfone 6 ** Nejvíce zaujme netradičním řešením překlopného fotoaparátu ** Líbit se bude i futuristický design, špičková výbava a přijatelná cena

Jan Láska, Martin Miksa | 79

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 62