Motorola MPx220: prostě nejlepší mobil (veký test)

Motorola MPx220 se dostala na úplnou špičku žebříčku mobilních telefonů. Je to smartphone postavený na systému Microsoft Windows Mobile a skvěle spolupracuje se stolním počítačem. Motorola navíc přidala Bluetooth a megapixelový fotoaparát.
Motorola MPx220: prostě nejlepší mobil (veký test)

Rychlé odkazy

 • parametry telefonu v katalogu mobilů 
 •
parametry telefonu v katalogu komunikátorů  
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

 • výborná synchronizace a vůbec spolupráce se stolními Windows
 • propracované aplikace pro organizaci času (PIM)
 • přístup k internetu s využitím připojeného počítače
 • skvělé hlasové ovládání
 • možnosti úpravy hlavního displeje
 • česká lokalizace

Hlavní nedostatky

 • nový model přišel o klasický USB konektor
 • podpora méně rozšířených karet miniSD
 • špatné upozorňování na zprávy a zmeškané hovory
 • velmi špatný fotoaparát
 • složitější nastavení datových služeb
 • opět velké zpoždění prodeje

O Motorole MPx220 se začalo šuškat ještě dřív, než se u nás dostal do prodeje její předchůdce MPx200. I v jeho případech se jednalo o chytrý telefon postavený na operačním systému Windows Mobile. Ale zatímco tenkrát šlo o první pokus s různými nedostatky, nová verze je v mnoha ohledech napravila. Jedním z prvních důkazů může být i umístění Motoroly MPx220 v žebříčku vytvořeném pomocí naší redakční metodiky: je to současný nejlepší mobil.

  
  
Oficiální fotografie světlé a tmavé varianty telefonu

No, současný ... Motorola, ačkoli původně ohlašovala distribuci modelu MPx220 už na loňský podzim, se stále nemá k uvedení smartphonu do prodeje. Je to stará známá písnička: na telefon, který je v zahraničí už k dostání, musíme v Česku čekat. Známe ale cenu, za kterou se bude MPx220 prodávat – bude stát kolem třinácti tisíc korun. A kdy to tedy bude? U Motoroly nelze ani odhadovat.

    

Také s kouskem, který testujeme, to bylo zajímavé. Několik měsíců jsme čekali na aktuálnější verzi telefonu, až jsme nakonec stejně sáhli k prototypu. Nefinální verze se ale projevuje pouze extrémně nízkou výdrží v řádu hodin, jinak naprosto všechno funguje tak, jak by mělo.

Smrtelně vážně

Motorola MPx220 je chytrý telefon, tedy zařízení, které díky standardnímu operačnímu systému rozšiřuje možnosti běžných mobilů. Systémem je v tomto případě Microsoft Windows Mobile ve verzi 2003 Second Edition, samozřejmě varianta pro chytré telefony. Je to první důležitý rozdíl oproti předchozímu modelu, který používal starší systém. Rozdíly mezi oběma systémy jsme popsali v tomto článku a v recenzi se k nim budu často vracet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání nové a staré chytré Motoroly

Vítaným přínosem nové verze Windows Mobile je česká lokalizace. I když se samozřejmě najde mnoho lidí, kterým angličtina vůbec nevadí, pro velkou skupinu uživatelů je to překážka. Počeštění v testovaném telefonu ještě nebylo kompletní, u některých aplikací stále zůstalo anglické menu.

Motorola MPx220 je přístroj určený hlavně pro práci; stejně jako ostatní smartphony postavené na této platformě. Konkurenční Symbian Series 60 je opravdu víc zábavný, už třeba díky množství her a dalších aplikací, které jsou pro něj k dispozici. Windows Mobile je prodloužená ruka stolního počítače, se kterým skvěle dokáže spolupracovat. Síla tohoto systému je hlavně ve snadné výměně dat – v synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A k tomu všemu vypadá pěkně; je to jeden z nejmenších současných smartphonů

Tip: Pokud vás zajímá přímé srovnání Symbianu s Windows Mobile, doporučujeme tento rozsáhlý článek

Má integrovanou anténu nebo ne?

Motorola MPx220 se bude prodávat ve dvou barevných provedeních: stříbrném a tmavém. Testujeme druhou variantu, u které matná hnědá barva přechází ve fialový, jemně metalizovaný odstín. Více se asi bude prodávat stříbrný telefon, ale ani tmavší verze nevypadá špatně. I u ní zdobí čelní štítek lesklé zrcátko s otvory, pod kterými se skrývá hlasitý reproduktor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Světlá a tmavá varianta telefonu

Když budeme rozměry 100 × 48 × 24 mm porovnávat s běžnými telefony, zjistíme, že Motorola MPx220 je velký mobil. Ve srovnání se smartphony a komunikátory jde ale o velmi malý přístroj. Podobně to dopadne i při porovnávání hmotnosti. Motorola MPx220 je se svými 110 gramy těžký telefon, ale velmi lehký smartphone.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti

I když se proporce telefonu vzhledem ke staršímu modelu MPx200 změnily, objem zůstává stejný. Nová Motorola je o 11 mm vyšší, šířka zůstala stejná, o 3 mm se ale polepšila tloušťka. MPx220 je také o 8 gramů lehčí.

Už Motorolu Mpx200 jsme hodně chválili za kvalitní konstrukci, zvlášť ve srovnání s běžnými mobily této značky, a také provedení nového smartphonu je velmi dobré. Telefon je pevný, jen při silnějším promačkání se ozve zaskřípnutí krytu baterie, čelního štítku, v otevřeném stavu si výjimečně zívne i kloub. To jsou ale drobné nedostatky, raději bych přivítal, kdyby otvírání véčka neprovázelo tak hlasité cvaknutí v obou krajích polohách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při otevření a zavření se ozve až nepříjemné cvaknutí

Design telefonu s ostře řezanými hranami je podle mého názoru elegantní, rozhodně atraktivnější než u MPx200. Oko přitáhne kulaté stříbrné logo Motoroly, otvory na čelním štítku a také zajímavě vyřešený výstupek s anténou. Protože nijak nenarušuje obrys telefonu, budeme jí říkat integrovaná; souhlasíte? Motorola Mpx220 je mimochodem kvadrální telefon, který pracuje na frekvencích 900, 1 800, 950 a 1 900 MHz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod ozdobnými otvory je reproduktor • různé detaily antény


V druhé kapitole podrobně popíšu všechny prvky, které na telefonu najdete. Podrobněji se zaměřím na oba dva displeje a klávesnici

Témata článku: Motorola, Recenze, LG T5100, Motorola MPx200, Motorola MPx220, Nokia 6230, Nokia 6260, Nokia 6260 slide, Nokia 6630, Panasonic X700, Siemens SX1, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson P900, Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson S700i, Nepříjemná vlastnost, Nejlepší mobil, MOBI, Loňský podzim, Zátka, Motorol, Test, Citlivý mikrofon, Motor, Velké zpoždění


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 191

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21