Motorola PEBL V6: luxusní véčko v kulatém provedení (první pohled)

Véčko Motorola PEBL V6 má lesklý, kovový povrch, nezvykle řešený vnější displej, originální rozevírání a špatně ovladatelnou klávesnici. Výbava není nijak oslnivá. Přesto vás tento luxusní a originální telefon okamžitě zaujme.
Motorola PEBL V6: luxusní véčko v kulatém provedení (první pohled)

Na tiskové konferenci konané u příležitosti letošního ročníku kongresu v Cannes představila americká Motorola několik nových mobilních telefonů. Jedním z nich bylo i zajímavé a rozhodně netradičně řešené véčko V6 PEBL, které jsme měli možnost si důkladně prohlédnout na veletrhu CeBIT.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Motorola PEBL V6 na oficiálních obrázcích

Již na první pohled vás dokáže toto véčko zaujmout. V zavřeném stavu totiž ze všeho nejvíc připomíná akrylátovou krabičku na toaletní mýdlo, jakou jsme s sebou vozili na pionýrské tábory. Pro mladší věkem přirovnám tento telefon raději k jednotlačítkovým myším dodávaným ke stylovým osobním počítačům Apple nebo jednodušeji k trochu placatějšímu vejci. Povrch je kovový a hodně, hodně lesklý, což může být dvojsečnou zbraní. Čím více totiž vypadá telefon elegantněji, tím více je na jeho povrchu vidět každý otisk prstu. Rozměry telefonu jsou 86 × 49 ×21 mm, hmotnost by neměla přesáhnout 110 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola PEBL mezi valounky dokonale zapadne

Otevírání na patent

Velmi netradičně je řešen vnější stavový displej. Je jednobarevný s inverzním zobrazením a překvapuje především svou orientací na výšku namísto běžnější orientace na šířku. Kvůli tomu jsou zobrazené informace nepříliš přehledné – například zobrazení aktuálního času je rozděleno do dvou řádků. V prvním z nich jsou zobrazeny hodiny, v druhém minuty a nezasvěcený pozorovatel tak bude přinucen chvíli přemýšlet nad jejich skutečným významem. Ve spodním řádku displeje jsou díky malým piktogramům patrné základní funkční stavy telefonu, jako například úroveň zbývající elektrické energie v akumulátoru či síla signálu mobilní sítě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na lesklém povrchu telefonu je omažitě vidět každý otisk prstu

Ve spodní části předního krytu telefonu najdeme malou stavovou světelnou diodu a čočku digitálního fotoaparátu. Spolu s displejem a logem výrobce v horní části jsou zasazeny v černém oválném rámečku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Inženýři Motoroly zřejmě měli při návrhu telefonu plodné období, protože při vymýšlení způsobu otevírání mobilu se doslova vyřádili. Pokud totiž dostanete Motorolu V6 PEBL do ruky bez předchozí zaučení, hned tak se vám jej otevřít rozhodně nepodaří. Chcete-li se totiž dostat telefonu pod sukni, musíte – nejlépe palcem jedné ruky – zatlačit celý horní flip o několik milimetrů směrem dolů a překonat tak vestavěnou západku. Teprve pak se telefon rozevře plynulým pohybem úplně sám. A přitom dokonale klame tělem – přestože celý pohyb připomíná motorické otevírání podobné některým asijským telefonům, je na Motorole vše provedeno čistě mechanicky s využitím pružných částí s odlišným průběhem síly. Osobně mám k použitému způsobu otevírání drobnou nedůvěru a opravdu si nedovedu přestavit, jak bude vše vypadat po delším každodenním používání. Zavírání již probíhá klasicky, horní díl se na své místo nijak zasouvat nemusí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Rozevírání telefonu je vyřešeno netradičně

Rozevřením získáme telefon klasické véčkové koncepce v běžném uspořádání. Barevný aktivní displej tohoto telefonu nabízí rozlišení 176 × 220 obrazových bodů a je schopný zobrazit 262 tisíc barevných odstínů. Displej je stejný jako u ostatních mobilů Motorola a v dnešní době již příliš nepřekvapí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice je elegantní a na první pohled je vyrobena úplně stejnou technologií, jako klávesnice RAZRu. Klávesy i jejich popisky jsou vyrobeny leptáním do podkladové destičky, kvůli čemu mají klávesy minimální zdvih a žádné výškové rozlišení, tudíž je jakékoli psaní zkouškou vaší trpělivosti a pevných nervů. Váš prst totiž podle hmatu nepozná, kde na klávesnici vůbec je, zda je nad tlačítkem či mezerou mezi dvěma tlačítky. K hmatové orientaci, či spíše dezorientaci, slouží prohnuté linky vlnící se mezi jednotlivými řadami kláves.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na klávesnici se velmi špatně orientuje

Pár kompromisů

Vnitřní sdílená paměť telefonu je pouze pětimegabajtová, což je u fotomobilu této třídy doslova ostudou – vždyť stejnou velikost paměti běžně nabízí i nejzákladnější lowendové přístroje. Digitální fotoaparát však není žádný zázrak, disponuje pouze VGA rozlišením, k dispozice je pak čtyřnásobný digitální zoom. Telefon zvládá také krátké videosekvence ve formátu MPEG4.

Spojení s blízkým okolím zastává jak kabelové USB propojení, tak i bezdrátová technologie Bluetooth. Datové přenosy v mobilní síti zajišťuje GPRS třídy 10 i modernější technologii EDGE také třídy 10. Ostatní funkční výbava bude v podstatě stejná jako u Motoroly Razr V3.

Za luxus se bude platit

Motorola V6 PEBL je unikátní přístroj, který na sebe okamžitě strhne pozornost. Je módním doplňkem, který však zastane i kus práce. Cena za toto luxusní zboží bude jistě značná, telefon přitom výbavou nijak neoslní.

Ve zkratce

síť: GSM 900/1 800/1 900 MHz nebo GSM 850/1 800/1 900 MHz

rozměry a hmotnost: 86 × 49 × 21 mm, 110 g

displej: aktivní TFT, 176 × 220 bodů, 262 tisíc barev

fotoaparát: 640 × 480, 4× digitální zoom, možnost nahrávání videa v MPEG4

paměť: 5 MB

komunikace a data: Bluetooth, USB kabel, GPRS/EDGE třídy 10

Diskuze (2) Další článek: Malé domácí kino: video na Nokii 7710

Témata článku: Motorola, Véčko, Ostatní, Luxus, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Provedení, Motor, První pohled, Lux, Pohled, Dispozice


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40