Motorola Razr i: žiletka s Intelem pod kapotou [recenze]

Motorola Razr i je jedním z prvních telefonů platformy Intel Atom. Podrobili jsme ho redakčnímu testu a velmi mile nás překvapil.
Motorola Razr i: žiletka s Intelem pod kapotou [recenze]
Kapitoly článku

Starý Ice Cream Sandwich

Samotný systém Android 4.0.4 je Motorolou do jisté míry upraven, nicméně úprava se dotkla pouze urychlení přístupu do nastavení pomocí dedikované hlavní obrazovky, nebo třeba widgetů ve formě kruhů (tzv. circles).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí Androidu 4.0.4 pod taktovkou Motoroly

Během prvního kvartálu letošního roku Motorola naplánovala vydání upgrade na novější Android 4.1 Jelly Bean, takže neaktuálnosti se potenciální zájemci bát nemusí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací SMS. Na klávesnici telefonu se píše příjemně v horizontálním řežimu, ve vertikálním mohou mít uživatelé s většími prsty problém

Co ovšem mnohé dozajista rozladí je absence české lokalizace. Náš jazyk zkrátka v telefonu chybí a bez instalace některého z alternativních firmwarů ho nelze nikterak zprovoznit. Tento fakt je ale vzhledem k politice Motoroly pochopitelný a je tak jen na vás jestli se dokážete spokojit kupříkladu s angličtinou, a nebo jestli absence našeho mateřského jazyka pro vás bude představovat nepřekonatelný problém.

S okolím dokáže Razr komunikovat pomocí HSDPA+ 21,1 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s, UMTS, EDGE a GPRS. Telefon také disponuje Wi-Fi standardů 802.11 b/g/n pro 2,4 i 5 GHz. Standardem dnešních telefonů je GPS, kterou v Motorole také najdeme. Za zmínku také stojí integrované NFC a podpora pro DLNA.

Kompatibilita aplikací není problém

Pokud se obáváte, že s Razer i platformy x86 budou problémy ve smyslu kompatibility aplikací na Google Play, pak vás potěším. Za celou dobu testování a tudíž i velkou řádků nainstalovaných programů jsem nezaznamenal jediný problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malý výčet testovaných aplikací, všechny bez problému funkční

Všechny testované aplikace běžely přesně tak jako na smartphonu platformy ARM. Možné problémy tak budou nastávat jen opravdu v minimální možné míře a u značně specifických aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testované aplikace byly na Razru bezproblémové, žádný zádrhel vzhledem k použité platformě nenastal

Podle mého soudu ale nebude mít jak obyčejný, tak i pokročilý uživatel Androidu vůbec žádný problém.

Smart Actions

Razr od Motoroly dostal jako malý bonus do své softwarové výbavy taky tzv. Smart Actions. O co jde? Jedná se o velice sofistikovaný plánovač předdefinovaných událostí. Můžete si kupříkladu předem nastavit tichý profil telefonu na noční hodiny, lze plánovat různé akce při nízkém stavu baterie k oddálení jejího vybití. Pokud byste kupříkladu zatoužili po změně tapety v závilosti na vaší lokaci, tak to se Smart Actions není žádný problém.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Menu Smart Actions a jejich krátký popis

Díky GPS lokalizaci určí polohu přesně a místo nahé krasotinky, která displej okupuje během pracovního dne, se na displeji vašeho telefonu po příchodu domů objeví kupříkladu momentka s dětmi, manželkou, nebo domácími mazlíčky. To samozřejmě není vše, Smart Action nabízí funkcí mnohem více a díky intuitivnímu uživatelskému rozhraní není jejich ovládání a plánování vůbec žádný problém.

Internetový prohlížeč

O vestavěném internetovém prohlížeči na Androidu jsme toho na MobilManii napsali už hodně, stejně jako o systému samotném.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vestavěný prohlížeč plný svou funkci znamenitě a je příjemně rychlý

Zaměříme se tudíž jen na kvalitativní porovnání s konkurencí. Oproti té si Razr stojí, co do rychlosti, opravdu dobře. I složitější webové stránky se načítají rychle a práce s nimi je díky dostatečnému výkonu telefonu velmi dobrá.

Standardní multimédia

Co do multimediálních schopností ke Razr i mírným zklamáním. Nehodnotím v tomto případě multimédia jako celek, ale pouze integrovaný fotoaparát. Ten sice nepodává špatný výkon, nicméně na současnou špičku ztrácí velmi výrazně a lze ho tak zařadit někam do střední třídy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Známé prostředí foroaparátu a videoaparátu

Ve zhoršených světelných podmínkách jsou výsledné momentky jen těžko použitelné, při normálním osvětlení je to sice lepší, pocitově tomu ale pořád něco chybí.

Testovací momentky:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První momentka je pořízena v režimu HDR, zvěřinec a zbytek klasicky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací momentky nejsou tak dobré, jak by díky papírovým parametrům integrovaného fotoaparátu mohly

Fotoaparát Razru i je schopen natáčet video v rozlišení 1080p při 30 snímcích za sekundu a nechybí mu LED přisvětlení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Za šera je to bída, vlevo fotka s LED přisvětlením, vpravo bez

Přední kamerka pro videohovory dostala do vínku dnes už archaické VGA rozlišení (0,3 Mpix).

Testovací video pořízené mobilem:

Témata článku: Motorola, Android, Recenze, Smartphony, Razr, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, Motorola Razr, Motorola Razr i, Odemykací tlačítko, Zajímavá nabídka, Pohotovostní doba, Moderní telefon, Rozměrný displej, Současná špička, Konkurenční telefon, Jasný vítěz, Bída, Milé překvapení, Relevantní informace, Dlouhodobé používání, Líbivý telefon


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

** Již při představení Samsungu Galaxy Note10+ nás zaujala podpora rychlého 45W kabelového dobíjení ** Nabíječka nám již dorazila do redakce, doba nabíjení je však velkým zklamáním ** Nevěřte tomu, co se píše jinde, přinášíme kompletní test na dvou různých modelech s přesnými časy

Martin Chroust, Jakub Michlovský | 28

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 66

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 24

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

** Průstřel zabírá zbytečně moc místa, výřez by byl lepší ** Na střední třídu více než štědré úložiště a podpora paměťovek navrch ** Ve všech směrech vyvážený telefon boduje cenou a Androidem One

Martin Herodek | 31