Motorola Razr XT910: návrat na vrchol [recenze]

Motorola tasí zbraň těžkého kalibru. Její nová žiletka rozřeže konkurenci na kousíčky, jen na několika málo místech potřebuje přebrousit.
Motorola Razr XT910: návrat na vrchol [recenze]

Full HD kameraman

A tím se dostáváme k samotnému foťáku. Jeho rozlišení 8 Mpx naprosto přesně směřuje Razr mezi současné supersmartphony. Má automatické zaostřování, které reaguje na dotek prstu v libovolné části displeje. Jak už jsme si dříve řekli, mechanická spoušť chybí. Při focení za horších světelných podmínek pomáhá výkonná LED dioda, s vhodnou aplikací z Android Marketu ji můžete nezávisle na fotoaparátu použít jako svítilnu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu: symbol závěrky vpravo slouží jako dotyková spoušť

Fotograf má na výběr několik scénických režimů, nastavení expozice a zhruba desítku barevných efektů. Fotografii lze dodatečně upravit i po vytvoření snímku a následně ji odeslat přes e-mail, Bluetooth nebo sdílet na sociálních sítích. Motorola Razr produkuje ostré a barevně věrné snímky. Nevyhneme se ale šumu, který je patrný například na snímcích s modrou oblohou. S hůře osvětlenými scénami si Razr poradí dobře díky výkonné diodě.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Interiér
Klepněte pro větší obrázek
Interiér s bleskem

V roli kamery dokáže Razr i díky svému silnému procesoru pořizovat Full HD videa (1 080p) rychlostí 30 snímků za sekundu. Videa se ukládají ve formátu MP4. Na přehrávání zvuků a videa je systém vybaven bohatší porcí formátů (AAC+, MP3, AMR WB, MPEG-4, H.264, WAV, AAC, WMA9, WMA10, AAC+, H.263, MIDI, WMA v9). Oblíbený DivX/Xvid bohužel chybí, takže se nevyhnete konverzi.

Hudba na dálku

Hudební přehrávač je součástí aplikace Music, která na jednom místě sdružuje vlastní hudební soubory v paměti telefonu nebo na SIM kartě, dále umožňuje přístup k podcastům nebo internetovému rádio. Klasický FM přijímač pozemního rozhlasového signálu Razr nemá. Alespoň zčásti to Motorola kompenzuje aplikací MotoCast, pomocí níž můžete nasdílet veškeré své soubory z PC a poté je s mobilem odkudkoli přes internet streamovat. Takto si můžete do cloudu nasdílet i fotografie nebo videa, instalovaný MotoCast na PC poslouží k lokální synchronizaci a aktualizaci telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V aplikaci MotoCast v telefonu máte přehledně zobrazeny všechny nasdílené složky

Přehrávač nabídne klasické třídění hudby jména interpreta, názvu alba nebo písně, případně podle žánru. Můžete si vytvářet vlastní playlisty, k právě přehrávané písni se dá z internetové databáze rovnou stáhnout i její text. Razr poskytuje zvlášť ekvalizér pro přehrávání do sluchátek a při hraní do hlasitého reproduktoru. V obou případech je k dispozici pětice napevno nastavených profilů, sluchátka mají navíc trojici efektů a nastavení surroundu. Výkon zvukového čipu je dobrý, telefon hraje dostatečně hlasitě. Ani při maximální hlasitosti není zvuk vycházející z jediného hlasitého reproduktoru nepříjemný nebo zkreslený.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka desktopové aplikace MotoCast pro sdílení hudby a dalších multimédií

Na závěr nesmíme zapomenout na navigační funkce Motoroly Razr. V telefonu sice nenajdeme žádnou předinstalovanou navigaci třetí strany, ale díky podpoře hlasové pěší i automobilové navigace ze strany Googlu v ČR zastoupí tuto funkci navigace, jež je spolu s mapovými podklady součástí systému. Asistovaná GPS fixuje satelity během pár sekund. Nevýhodou je nutnost datového připojení v průběhu navigace, pokud ovšem nemáme mapu pevně stanovené naplánované trasy dopředu staženou v mobilu.

Návrat mezi elitu

Motorola Razr přináší v balení tradiční propojovací USB kabel s nabíječkou a jednoduchá pecková sluchátka. Přiložený mininávod je v češtině. V rámci volitelného příslušenství bude v budoucnu pro Motorolu Razr dostupný Lapdock, podobný, jaký se dá dokoupit k Motorole Atrix. Z telefonu se tak rázem stane malý netbook s připojením k internetu pomocí velkého desktopového prohlížeče Firefox. Motorola také připraví speciální kolébku s HDMI výstupem a USB porty, které umožní připojení myši, klávesnice a externího displeje k telefonu. Na náš trh by se toto doplňkové příslušenství mělo dostat v průběhu příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prodejní balení neskrývá žádné velké překvapení: telefon, nabíječka, kabel a sluchátka

Nový Razr po našem testu dokazuje, že si plným právem zaslouží nejúspěšnější jméno v historii značky. Motorola se s ním může nebojácně pustit do vysoce konkurenčních vod dvoujádrových Androidů, kde uspějí jen opravdoví predátoři. A tím Razr díky svému designu, skvělé výbavě a vysokému výkonu určitě je. I zde bychom však našli drobnosti, které by se daly vylepšit. Napříště bychom u displeje použili klasickou RGB matici místo Pentile a zapracovali na lepším zoomování fotografií. Absence češtiny v telefonu je bohužel jen náš lokální problém, resp. úkol padající na bedra Vodafonu, díky jehož zájmu zařadit telefon do nabídky se u nás Razr oficiálně prodává. S nějakou příští softwarovou aktualizací by snad čeština mohla přijít.

Klepněte pro větší obrázek
Jak se Motorola Razr popere se svou hlavní konkurencí Samsungem Galaxy S II?

Hlavní konkurencí pro Razr je na trhu již dobře etablovaný Samsung Galaxy S II. I když má displej s nižším rozlišením, jeho technologie je přece jen pokročilejší a obraz vypadá lépe. Naopak Razr má navrch přítomností samostatného microHDMI konektoru, do karet mu hraje elegantnější provedení těla a několik lépe řešených drobností v uživatelském prostředí. Další konkurenci může představovat vylepšený HTC Sensation XE nebo také velmi elegantní (byť jednojádrový) Sony Ericsson Xperia Arc S. Současná cena Motoroly Razr se na volném trhu pohybuje kolem 14 tisíc korun, za stejnou sumu jej má v prosincové nabídce Vodafone. Ten má mimochodem na tento model po několik měsíců zajištěnou operátorskou exkluzivitu. Razr přichází v pravý čas, před Vánocemi. Už máte jasno o letošním dárku pod stromeček?

 


Témata článku: Motorola, Recenze, Android, Razr, HTC Sensation, HTC Sensation XE, HTC Sensation XL, Motorola Razr, Motorola Razr i, Motorola Razr V3, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Sony Ericsson Xperia arc, Sony Ericsson Xperia arc S, Pohodlné držení, Běžný poslech, Zapamatovatelný design, Cloudová služba, Ráz, Samostatné řešení, Telefonní sim, Časový údaj, Přesný název, Diakritika


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 18

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51