Motorola SLVR L7: rozverná placka (test)

Pokud se vám líbí tenký design Razru, ale nemáte rádi véčka, je tu pro vás řešení. Motorola se rozhodla na úspěšný Razr navázat i tenkými telefony klasické konstrukce a model L7 je nejvybavenějším z nich.
Motorola SLVR L7: rozverná placka (test)

Asi si nikdy nezvykneme

Prostředí telefonu a vůbec celá nabídka je stejná jako u jiných telefonů této značky, např. Razru. Hlavní displej zobrazuje intenzitu signálu, stav baterie, zvolený vyzváněcí profil, název operátora, funkce kontextových kláves a datum s hodinami. Ty můžou být zobrazeny v digitální nebo analogové podobě. Název operátora s aktuálním datem lze dle libosti zarovnat vlevo nebo na střed displeje.

  
Možné vzhledy pohotovostního displeje

Na hlavním displeji můžou být také zobrazeny ikony signalizující funkce jednotlivých směrů čtyřsměrného tlačítka, které lze vybrat v menu. Na pozadí hlavního displeje se zobrazuje nastavená tapeta. Animaci po ní ale nechtějte. Po delší době nečinnosti ji může nahradit animovaný spořič. Jakmile zhasne i ten, na displeji není vidět vůbec nic. Vzhled menu lze měnit i pomocí třech předpřipravených schémat.

Na videu uvidíte: zadávání telefonního čísla, vyzvánění kontaktu s přiřazeným obrázkem, příjem SMS zprávy, prohlídku hlavní nabídky v ikonové a řádkové formě, vyhledávání v telefonním seznamu, psaní textové zprávy, zadání upomínky do kalendáře, přehrávání videa a přehrávání hudby v javovém MP3 přehrávač

Hlavní nabídka telefonu také nepřináší nic nového. Podle nastavení je tvořeno maticí devíti animovaných ikonek nebo textovým seznamem. Pořadí jednotlivých položek hlavního menu stejně jako jeho některým jiných částí lze libovolně upravovat. Zbytek nabídky je, až na výjimky, textový s malými ikonkami v druhé úrovni. Položky Multimédia a Nástroje jsou tvořeny velkými animovanými ikonkami.

Jako uživatele, který s telefony značky Motorola doposud nepřišel moc do styku, mě přišla nabídka Motoroly nelogicky uspořádaná a nemile mě také překvapilo časté chybné počeštění. Pokud k Motorole přecházíte od jiné značky, budete si muset chvíli zvykat. Některé položky totiž nenajdete přesně tam, kde byste je čekali. Matoucí počeštění pocit z telefonu také nezlepší. Pár příkladů za všechny. Bluetooth zapnete v menu Bluetooth pod položkou Napájení. Na výběr je „Zapnuta“ a „Vypnuta“. V nabídce videokamery se natáčení spouští položkou Foto. „Velikost písma“ v galerii znamená změnu velikosti zobrazení prohlížené fotografie. Dobré je taky vědět, jaký je rozdíl mezi Kamerou a Videokamerou.

   
Ukázka hlavní nabídky ve formě ikon při různém vzhledu • textová podoba hlavní nabídky

V ovládání mě také zaráží to, že zadaný text nelze potvrdit stiskem středu čtyřsměrného tlačítka. To vám například v kalendáři nabídne předpřipravené názvy. Celkově mi menu telefonů Motorola připadá jako jedno z nejméně uživatelsky přívětivých. Telefon je bohužel při procházení nabídky poměrně pomalý a při rychlé práci vás bude brzdit.

Velikost vnitřní paměti telefonu činí přibližně 6 MB a lze ji zvětšit pomocí již zmíněných paměťových karet typu TransFlash.

Kam se poděl megapixel?

Fotoaparát je jednoznačně nejslabším článkem celého telefonu. Je mi záhadou, proč Motorola u tak luxusního telefonu udělala krok zpět a sáhla po nekvalitním VGA čipu. Myslím si, že by si L7 zasloužila megapixel. Takto lze pořizovat fotografie o maximálním rozlišení jen 640 × 480 bodů a popravdě řečeno, není vůbec o co stát. Fotografie jsou neostré a hodí se maximálně k prohlížení na displeji telefonu. S Motorolou se fotografuje klasicky nastojato.


Displej při focení

Fotoaparát umožňuje ruční korekci expozice i vyvážení bílé. Najdete zde i noční režim, samospoušť a čtyřnásobný zoom, který ale dělá jen výřezy. Zvuk závěrky lze vybrat z několika možností nebo jej zcela vypnout. Aktivace tichého režimu jej automaticky neztiší.

Ukázkové snímky:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kromě pořizování fotografií můžete také natáčet krátké videosekvence se zvukem ve formátu 3GP o maximálním rozlišení 176 × 144 bodů. Délka je omezena buď velikostí MMS zprávy nebo může činit až přibližně půl minuty. I když je volné paměti dostatek, telefon natáčení videa po cca 30 sekundách ukončí. Výhodou je, že lze pořízené fotografie i video přes Bluetooth jednoduše odeslat do počítače.

Ukázkové video (3GP, 482 kB)

Tisíc přátel mít

Telefonní seznam je stejný jako u jiných Motorol a pojme až tisíc kontaktů. Zobrazeny jsou zároveň položky uložené v telefonu i na SIM kartě. Vyhledávání se provádí postupným psaním, ale výsledek se zobrazí až po stisku „Hledat“. K jednomu jménu je možné uložit až pět telefonních čísel, několik e-mailů, poštovní adresu, narozeniny, obrázek a vlastní vyzváněcí melodii. Ta se ozve, i pokud od tohoto člověka obdržíte SMS zprávu.

 
Jedno z možných zobrazení adresáře (na videu ukázka řádkového zobrazení) • vyhledávání v seznamu

Telefonní čísla lze vytáčet hlasem a roztřídit do několika skupin. Podle nich ale není možné hovory filtrovat. Nepříjemné je, že procházení telefonního seznamu je velmi pomalé a telefon se dosti loudá. Vyhledávat lze nadepsáním několika prvních znaků jména, ale seznam se nezačne řadit automaticky, volbu je nutné potvrdit. Motorola je kvadrální a zavoláte si s ní tedy v sítích 850/900/1800/1900 MHz.

 
Úprava detailů kontaktu • možnosti adresáře

Zvuk ve sluchátku je při hovoru dobrý i dostatečně hlasitý. Telefon nabízí také hlasité handsfree. Zde už je to s kvalitou zvuku nepatrně horší. Vyzváněcí profily jsou velmi propracované. V nabídce jich naleznete šest a můžete si je přizpůsobit podle vlastních představ. Elsedmička může vyzvánět čtyřiadvacetihlasou polyfonií nebo jakýmkoliv souborem ve formátu MP3.


V další kapitole se zaměříme na zprávy, organizační funkce a další dovednosti telefonu. Řeč bude také o MP3 přehrávači a přenosu dat.

Témata článku: Motorola, Recenze, Benq-Siemens S68, Motorola Razr, Motorola Slvr L7, Destička, Textová podoba, Plac, Motorol, Klasický kabel, PLA, Tápání, Placka, Motor, Stejné logo, Test, Pár příkladů


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

** Cenovka střední třídy, avšak pocitově napůl v třídě nejvyšší ** Periskopová selfie kamerka a stylová záda = designový skvost ** Minimum kompromisů a chyb, tohle by mohl být prodejní trhák

Jakub Vrbacký | 29

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 128

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

** Všudepřítomný důraz kladený na fotoaparát se opět vyplácí ** Po úspěchu top modelů nasadil P30 Lite sebevědomou cenovku ** I přes některé nedostatky se, myslím, bude prodávat o sto šest

Jakub Vrbacký | 50

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157