Motorola Timeport 250 - špičkový mobil v testu

Motorola Timeport 250 patří mezi telefony, co opravdu stojí za to. Může výborně konkurovat špičkám jako Nokia 6210 nebo Siemens S35 a navíc má několik jedinečných funkcí. Pokud jej zkusíte, už nikdy nebudete chtít jiný.
Motorola Timeport 250 - špičkový mobil v testu
Telefony značky Motorola jsou velmi specifické a evropští uživatele se jim leckdy nedokáží přizpůsobit. Mají jinou filosofii ovládání a některé standardní funkce, které Evropané považují za běžné, chybí. Motorola Timeport 250 je však jiná.

Téměř joystick

Její vzhled je podobný starším Timeportům, L7079 a P7389, má však jiné ovládání, detailnější displej, hezčí vzhled a stříbřitou barvu, která dodává telefonu punc luxusu a jedinečnosti. Na první pohled ubylo ovládacích prvků, je to však jen zdání. Klasická kurzorová klávesa byla nahrazena jakýmsi válečkem, kterým se však neroluje, ale hýbe nahoru a dolů, podobně jako u Alcatelu One Touch 303. Nelze jej však mačkat, potvrzuje se klávesou OK, což je trochu škoda.

Luxus s mnoha funkcemi

Rozvržení kláves vidíte na obrázcích. Nechybí tlačítko pro vstup do normálního (M) a rychlého menu (šipka nahoru) a pro volání hlasové schránky. Po straně jsou pak klávesy pro ovládání hlasitosti hovoru, pro vstup do telefonního seznamu a pro uložení hlasové poznámky. Velikost i tvar telefonu je standardní, je však oproti starším Timeportům elegantnější. I když je na obrázcích zadní kryt tmavší, prodejní verze bude celostříbrná. Myslím, že pak bude T250 dostatečně reprezentativní mobil.

Telefon je velmi lehký, se standardní baterií Li-Ion váží necelých 100 gramů, takže jej klidně můžete nosit v kapsičce od saka. Má velký, modře podsvícení holografický displej, který dokáže zobrazit až pět řádků při psaní SMS a jeden řádek ikon. Telefonní seznam pojme 300 čísel, nechybí ani organizér s kalendářem. U budíku si můžete nastavit, zda bude zvonit ráno jen o víkendech či v pracovních dnech, můžete si také nastavit jiný alarm třeba pro úterý. Mobil umí také konečně rozpoznat u příchozí textovky číslo ze seznamu.

Celkový pohled na telefon   Porovnání s kreditkou   Detail na infraport a anténu  

Poměrně nezvyklé je psaní textovek. Pokud chcete přepnout na malá písmena z velkých a naopak, musíte danou klávesou s písmenem podržet o něco déle. Telefon také automaticky po napsání znaku nepřeskakuje dále, tj. pokud chcete napsat písmeno na stejné klávese, musíte zmáčknout šipku doprava (na klávese s křížkem). Šipkou doprava lze také napsat mezeru, která je navíc na klávese „1“. Kromě toho leze pro posouvání v textu používat i směrový joystick. Psaní textovek je pohodlné, ale chce to prostě trochu zvyku. Zvlášť pro někoho, kdo si zvykl na rychlé psaní na jiných mobilech.

Funguje i v Americe

Stejně jako předchozí modely Timeport je i T250 triální. Podporuje tedy kromě klasických 900 a 1800 MHz, které se používají v Evropě, také 1900 MHz, na kterých se volá v Americe. Pokud tedy často cestujete za velkou vodu, může být telefon z řady Timeport poměrně pohodlným řešením. Odpadá totiž nutnost si na cestu do Států telefon půjčovat.

Záznamník přímo v telefonu

Špičkovou funkcí telefonu je zabudovaný záznamník. Prostě si vypnete přesměrování na záznamník operátora a zapnete ten v telefonu. Ovládání je daleko pohodlnější, protože jednotlivé zprávy jsou dostupné přímo z menu, nemusíte poslouchat suchého konverzanta ve schránce operátora. Motorola prostě pro pohodlí uživatele nemohla udělat víc. Máte také možnost si uložit desetisekundovou zprávu pro volajícího, který se začne přehrávat, když hovor nepřijmete nebo je obsazeno.

Je však logické, že tento záznamník nefunguje tehdy, je-li telefon vypnutý. Oceňuji také možnost zvednout hovor i tehdy, hovoří-li volající již na záznamník. A jak poznáte, že je záznamník již aktivní? Jednoduše: nápis nad klávesou OK se po aktivaci záznamníku změní z „Přijmout“ na „Odpovědět“.

Ovládací klávesy   Detail na klávesy   Zadní strana   Modré podsvícení displeje  

O víkendu nevolej

Zajímavá a velmi užitečná je také možnost zapnout záznamník v telefonu v určitý čas. Můžete např. nastavit, že se má zapínat jen v pondělí až pátek v devět večer a vypínat v sedm ráno, kdy vstáváte. Může být také aktivní třeba jen o víkendu apod. Navíc si můžete ze seznamu vybrat čísla, pro která se aktivuje. A to neplatí jen pro zabudovaný záznamník, ale pro veškeré přesměrování. To se opravdu jen tak nevidí.

Se záznamníkem souvisí také funkce „Tichá odpověď“. Ta v případě, že nemůžete ihned vzít hovor, přehraje volajícímu váš předem připravený desetisekundový vzkaz. Jakmile odejdete ze třídy nebo z jednání, hovor zvednete. Můžete si také nastavit dobu, jakou se bude vzkaz dokola přehrávat. Po jejím uplynutí začne telefon normálně vyzvánět, popř. vibrovat.

Hlasový diář i s alarmem

Poslední funkcí digitálního záznamníku jsou hlasové poznámky. Ty mohou mít až tři minuty a můžete jich mít nahráno i více. Ke každé poznámce si můžete také přidat čas, kdy se vám poznámka sama přihlásí zvoněním stejně jako položka v kalendáři. Prostě si nepíšete poznámky do diáře v telefonu, ale jednoduše je namluvíte.

Pohotovostní stav   Základní menu   Rychlé menu  

Timeport 250 je opravdu špičkový manažerský telefon, který má všechny důležité funkce a přidává také některé další. Pokud se bude cena opravdu pohybovat okolo 15 tisíc korun s daní, jak nám bylo sděleno, bude Timeport 250 hit sezóny. A mimochodem, bude se dodávat ve stříbrné a grafitové barvě.

Ve zkratce

 • Zapůjčil: Motorola
 • Předběžná cena: 15 tisíc s daní plus minus nějaký ten penízek
 • Síť: GSM 900/1800, PCS 1900
 • Rozměry: 128 x 44 x 22 mm
 • Hmotnost: 97 g
 • Baterie: Li-Ion 550 mAh
 • Udávaná pohotovostní doba: max. 150 h s baterií Li-Ion
 • Udávaná doba hovoru: max. 210 min
 • Kapacita paměti: 300 míst v paměti telefonu, 150 na SIM
 • Počet míst v seznamu: 10 volaných, 10 přijatých a 10 zmeškaných hovorů
 • Displej: 96 x 64 pixelů, 5 řádků (SMS) + 1 řádek ikon
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj podporuje nebo obsahuje: budík, časové funkce, datové služby, EFR, hardwarový modem, hry, kalkulačka, organizér, SIM Toolkit, vibrační vyzvánění, vyzváněcí profily, WAP, hlasové ovládání, IrDA, tichá odpověď na příchozí volání, integrovaný záznamník, prediktivní psaní SMS iTAP, minutové pípání
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj nepodporuje nebo neobsahuje: skupiny volajících, vnitřní paměť pro SMS

Témata článku: Motorola, Motorola Timeport 250, Nokia 6210 Navigator, Timeport, Tim, Mobil, Motor

Určitě si přečtěte

Lenovo Moto Z: netuctová modelka Twiggy [recenze]

Lenovo Moto Z: netuctová modelka Twiggy [recenze]

** Moto Z je velmi štíhlý smartphone s podporou přídavných modulů ** Nešetří ani na vlastní výbavě ** Kladů je většina, chyb jen několik

8.  1.  2017 | Láska Jan | 1

Lenovo Moto Mods: batůžky s extra funkcemi pro řadu Moto Z [recenze]

Lenovo Moto Mods: batůžky s extra funkcemi pro řadu Moto Z [recenze]

** Moto Mods je první modulární systém, který dává smysl ** Moro Mods půjdou použít i s budoucími modely Moto Z ** Cena je vysoká, pro Moto Mods musíte najít využití

21.  12.  2016 | Vrbacký Jakub | 10

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Jaký vybrat model, aby příliš nestál, ale byl dostatečně kvalitní? ** Vybíráme 11 nejvýhodnějších smartphonů ** Připravte si pět až deset tisíc korun

19.  12.  2016 | Láska Jan

Lenovo Moto Z Play: transformer, co konečně dává smysl. S Moto Mods, i bez nich [recenze]

Lenovo Moto Z Play: transformer, co konečně dává smysl. S Moto Mods, i bez nich [recenze]

** Výborně vybavený smartphone za rozumnou cenu ** Rozšiřitelnost i změna vzhledu za pomocí Moto Mods ** podpora pro dvě SIM a micro SD kartu zároveň

11.  12.  2016 | Vrbacký Jakub | 20

Skládačka, která dává smysl. Moto Z a všechny Moto Mods v jednom videu

Skládačka, která dává smysl. Moto Z a všechny Moto Mods v jednom videu

** Modulární mobil zkoušel Google i LG, ale za správný konec to bere až Lenovo/Moto ** Smartphony Moto Z a Z Play jsou skvělé samy o sobě ** Moto Mods fungují jako nenásilný bonus

8.  12.  2016 | Kůžel Filip, Láska Jan | 8