Motorola V.66i: nejchytřejší véčko (velký test)

Nové véčko od Motoroly nabízí rozhodně víc novinek, než byste mohli předpokládat z přidaného písmenka „i“. Co byste řekli třeba na Javu, EMS nebo tisíc jmen v telefonním seznamu? V současnosti nenajdete chytřejší véčko než je Motorola V.66i.
Motorola V.66i: nejchytřejší véčko (velký test)

O textovkování

Motorola nikdy nebyla synonymem příliš velkého pohodlí práce s textovými zprávami. Částečně za to mohl trochu podivný způsob psaní, kdy bylo nutné pro přechod na následující znak někdy používat šipku (nyní už výrobce tuto metodu opustil), ne všechny telefony také měly dobrou klávesnici. A nesmíme zapomenout ani na staré hříchy v podobě špatné spolupráce telefonního seznamu a textovek; ty jsou ale už dávno pryč.

U Motoroly V.66i pohodlnému psaní trochu brání drobná tlačítka, na druhou stranu ale nemohu říct, že by to byl nepřekonatelný problém a znám řadu mnohem horších telefonů. Hodil by se ale slovník pro rychlé psaní, který Motoroly už alespoň dva roky nabízejí v angličtině a dalších jazycích; česky však iTAP stále neumí.

Novinka: EMS. Model V.66i je prvním telefonem Motoroly, který podporuje rozšířené textovky. Do zpráv můžete přidat obrázek, animaci, zvuk nebo vyzváněcí melodii, stejné objekty můžete i přijímat. O svých problémech s EMS a vyzváněcími melodiemi jsem už psal, podobně nedokážu z textovky uložit obrázek a použít ho třeba jako spořič displeje. EMS jsme vyzkoušeli mezi Motorolou a Siemensem ME45 a vše jinak fungovalo bez potíží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jako spořič tedy mohu používat jen obrázky z vestavěné
knihovny (nějak ale obrázky musí jít z textovky uložit)

Novinka: dlouhé textové zprávy. Pokud chce telefon podporovat rozšířené textovky EMS, musí se také naučit pracovat s dlouhými textovými zprávami. U Motoroly se mohou natáhnout až na trojnásobek běžné délky, tedy na 480 znaků. Telefon vás však neupozorní, že jste právě dosáhli na hranici a začínáte psát druhou nebo třetí textovku, odpočítávání znaků se objeví až před koncem celé dlouhé zprávy. Těsně před odesláním sice telefon zobrazí upozornění, že SMS bude rozdělena do X zpráv, uživatelsky příjemnější by ale určitě bylo informování „v reálném čase“.

Klepněte pro větší obrázek
Na psaní máme tři řádky

Oproti jiným véčkům je model V.66i poměrně pomalý při práci v seznamu textovek. Nevím, jestli za to mohou EMS, nebo dlouhé zprávy; práce třeba se seznamem přijatých SMS však skutečně není svižná.

Novinka: SMS chat. Nová funkce Motoroly je kompatibilní s SMS Chatem, který nabízejí Nokie, ale možná je trochu méně přehledná. Kromě přezdívky vašeho kláboseníchtivého protějšku totiž před každou jeho reakcí uvidíte také telefonní číslo, případně jméno, pokud je uloženo v seznamu. Téměř každý řádek se tak zalomí a na nevelkém třířádkovém displeji to nepřispívá k přehlednému chatování. Do odpovědí je možné vkládat předpřipravené textíky, tzv. Quick Notes, které lze použít i v běžných textových zprávách.

Klepněte pro větší obrázek
SMS Chat trochu znepřehledňuje malý
počet řádků – zde vidíte jen dva, ve skutečnosti
ale lze stránkou rolovat a hlavička zmizí

Telefon nemá paměť na přijaté textové zprávy, jste odkázáni pouze na paměť na kartě SIM. Pomoci ale může funkce Cleanup, se kterou lze nastavit automatické mazání zpráv po několika dnech, nebo můžete také telefonu říct, že chcete, aby ve schránce nechal vždy jen určitý počet zpráv.

Novinka: odkazy v SMS. Když dostanete textovou zprávu s wapovou adresou, z menu stačí zvolit položku Go to a rovnou ji otevřete ve wapovém prohlížeči.

Méně schopný organizátor

Motorola V.66i stále nemá budík a musíte se budit pomocí kalendáře. Dokument Motoroly, který zmiňuje novinky a rozdíly oproti neíčkovému modelu, sice hovoří o „budíku v kalendáři“, ale telefon nenabízí nic jiného, než už bylo u starších Motorol. Používání kalendáře jako budíku by ale nijak nevadilo, zvlášť když lze poznámkám nastavit denní opakování. Je zde ale pár problémků:

Pokud nemáte aktivní funkci připomínání, což nedoporučuji (už jsem psal o textovkách pípajících celou noc), při upozornění na poznámku v kalendáři se ozve jen velmi krátké pípnutí, které zaručeně nevzbudí. Nemožnost nastavit připomenutí poznámky v kalendáři přesně na termín jejího začátku (musíte nastavit nejméně pětiminutový předstih) je drobnost oproti faktu, že Motorola stále nedokáže budit, když je telefon vypnutý. Po zapnutí se sice objeví všechny zmeškané upomínky, obávám se však, že to je hodně nedostatečná kompenzace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendáři ještě něco chybí

WAP úplně jinak

Motorola V.66i je vcelku přijatelně vybavena pro práci s mobilními daty. Standardně u ní ale opět nenajdeme infračervený port (dám království za véčko s infraportem), nenabízí ani Bluetooth, s počítačem ji lze však propojit kabelem – musíte ho dokoupit. Přímo v telefonu lze mobilní data využít s wapovým prohlížečem.

Novinka: čítač dat. I když Motorola byla prvním výrobcem, který u nás nabídl telefony s podporou GPRS, až do dneška všem jejím mobilům chyběl čítač dat a po skončení datování nebo wapování jste vůbec neměli představu, kolik jste stáhli kilobajtů. Nyní se hned po odpojení na chvilku objeví okno s množstvím přenesených informací a podrobnější rozbor najdete v menu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velmi užitečná funkce: čítač přenesených dat

U wapového prohlížeče mě potěšilo, že si pamatuje poslední ručně zadanou adresu. Když se spletete, nemusíte ji od začátku psát znovu jako u starších véček. Mnohem lepší než dřív je také práce s wapovými záložkami, které se ukládají do zvláštní složky Shortcuts umístěné přímo v hlavním menu vedle ostatních „zkratek“, například odkazů na často používané aplikace mobilu. Oblíbené adresy můžete volit klávesovou zkratkou Menu + číslo, anebo klidně i hlasovou volbou.

Zdá se, že wapový prohlížeč už Motorole nedodává společnost Openwave, ale že jde o vlastní dílko Motoroly, nebo jiné společnosti. Všechny rozdíly ale nejsou tak pozitivní jako například lepší záložky. Zatímco u starších Motorol jste se při prohlížení wapových stránek dostali stisknutím tlačítka Zpět na původní místo předchozí stránky, třeba doprostřed, s novým prohlížečem se vždy ocitnete na jejím začátku. To nebyla dobrá změna.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola má asi opravdu nový prohlížeč • Také zde jsou jen tři řádky

Wapování je díky rychlému GPRS pohodlné, i když displej není největší a musíte se spokojit jen se třemi zobrazenými řádky.

Java je inovace číslo 1

Véčko V.66i je opět první Motorola (pokolikáté to už v této recenzi píšu?), která podporuje Javu. A není to žádný troškař: pro aplikace je vyhrazeno celých 917 kB paměti a jeden program může mít velikost až 150 kB. Dočasným souborům, které se používají pro ukládání skóre nebo dalších dat, je vyhrazeno 128 kB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po vstupu do menu javových programů vás uvítá obrázek, naštěsti
po stisknutí tlačítka hned zmizí • Seznam nainstalovaných aplikací

Javové programy se v telefonu schovávají ve zvláštním menu a práce s Javou je úplně stejná jako u jiných telefonů. Javové aplikace do Motoroly dostanete přes WAP, nevím, zdali bude existovat program pro nahrávání z počítače kabelem. Jako ukázka možností Javy byla v telefonu předinstalována hra MotoGP, což jsou propracované závody na motorkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nahrávání programu do paměti • Hlavní menu hry

Ačkoli má Motorola velmi dobře promyšlenou personalizaci menu, kdy si můžete jednotlivé položky třeba kompletně přeházet nebo jim nastavit klávesové zkratky, u javových aplikací těchto možností nemůžete využít a často užívaný program nelze přesunout třeba na začátek menu.

Pár dalších drobností

V telefonu se vedle tří starších her Paddleball (zeď), Blackjack (oko) a Mindblaster (logik) objevily dvě nové. U jednoduché, ale dobře hratelné Falling Numbers musíte rychle tisknout tlačítka s čísly padajícími po displeji, Video Poker jsou jakési karty. Kromě toho si ale samozřejmě můžete stáhnout další hry v Javě.

Do hlasového záznamníku se vejdou dohromady tři minuty zvuku, v jejich rámci ale může být zaznamenáno více nahrávek. Nahrávat lze jak vlastní poznámky, tak hovor – volanou stranu i sebe.

Motorola V.66i podporuje synchronizaci telefonního seznamu a kalendáře s programy pro organizaci času na stolním počítači. Musíte si pro to dokoupit balíček USB Data Kit, ve kterém je kabel a synchronizační software TrueSync. Tento balíček jsme měli v redakci, ale synchronizace s Motorolou V.60 se nezdařila, protože počítač vůbec neviděl telefon.

Véčko v dobrém i zlém

Závěry článků o véčkových Motorolách mohou být stále stejné. Jsou to mobily, jejichž užitná hodnota je nižší než u jiných telefonů, protože si nechávají zaplatit za luxus malých rozměrů a atraktivního designu. Nesmíte prostě hledět na korunu. Inovovaná řada „i“ přinese některá zásadní vylepšení (Java, EMS) a řadu užitečných drobností v ergonomii.

  

Podle hodnocení funkcí a parametrů mobilních telefonů, které používáme v Mobilitách, se Motorola V.66i znatelně vzdálila současným véčkům. Procenta označují podíl bodového hodnocení vůči nejvybavenějšímu telefonu (v současnosti Sony Ericsson T68i):

Motorola V.66i: 73 %
Motorola V.66: 66 %
Samsung SGH-T100: 66 %
Motorola V.60: 65 %
Motorola V.70: 65 %
Samsung SGH-Q200: 65 %

Pokud se budou telefony opravdu prodávat za stejnou cenu jako jejich současníci, jejichž prodej bude ukončen, Motorola bude mít opravdu konkurencenschopnou nabídku.


Plusy a minusy

+ design, rozměry, hmotnost
+ výměnné štítky
+ lepší displej než u předchozích véček
+ velký telefonní seznam
+ Java a kapacita paměti pro aplikace
+ lepší práce s telefonním seznamem

– malá tlačítka
– vyhledávání v seznamu jen podle prvního znaku
– citelně chybí malý displej na čelní ploše
– nedořešené upozorňování v kalendáři

Infobox

Mobilní telefon
Motorola V.66i

Zdroj: Motorola
Telefon: (02) 21 85 21 01
Web: gsm.motorola.cz
Cena: telefon se zatím neprodává


Všechny parametry Motoroly V.66i najdete v databázi MobilManie.

Témata článku: Motorola, Recenze, Véčko, Sony Ericsson T68i, Velký test, Užitečný prvek, Rovný tisíc, Test, Velký, Přijatá textovka, Motorol, Původní místo, Zvláštní zvonění, Denní opakování, Motor, Velká sláva


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

** Honor 20 a 20 Pro míří na vyšší střední třídu telefonů ** Zaujmou hlavně dírkou v displeji a čtyřmi fotoaparáty na zadní straně ** Uvedení následuje těsně po agresivním kroku USA, ohrožujícím celou budoucnost Huawei a Honoru

Tomáš Holčík, Filip Kůžel | 85