Motorola W230: hudba. Zn.: levně (test)

Vezměte základní funkce, přibalte trochu hudby, kapku svěžího vzhledu a prodávejte pod 1 500 korun. Recept na úspěch?
Motorola W230: hudba. Zn.: levně (test)
Kapitoly článku

Zpřehažte si nabídku

Základní nabídka telefonu je zobrazena v matici devíti ikon. Hned první z nich je položka Personalizace a ta vám umožní i zobrazení v seznamu. Potěšilo mě, že se dají přesouvat i pozice jednotlivých položek v matici. Hlouběji umístěné položky v menu jsou již textové. Dále telefon nabízí výběr ze tří základních barev menu, nastavení tapety na displej nebo zobrazení popisů funkcí přiřazených jednotlivým směrům navigačního tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výchozí obrazovka a funkce přiřazené jednotlivým směrům navigační klávesy

Zobrazení zkratek samozřejmě lze také vypnout, případně si jednotlivé funkce libovolně nastavit. Vlastní funkci si můžete definovat také pro pravé kontextové tlačítko, levé je nastaveno napevno a to na položku Hudba. Celkově působí nabídka přívětivě, včetně drobných, ale pěkně zpracovaných animací ikon v hlavním menu. Pouze místy se mi zdálo ovládání mírně chaotické. Tam, kde jsem zvyklý volbu potvrzovat středem, mě jeho stisk přivedl do nabídky možností a pro potvrzení bylo potřeba levé kontextové tlačítko, nicméně po chvíli se na to dá bez problémů zvyknout a uživatelé, kteří mají zkušenost s telefony značky Motorola snad nebudou mít problémy žádné.

Telefonní klasika ano, na maily zapomeňte

Telefonní seznam může obsahovat až pět set kontaktů, které můžete zařadit do jedné ze čtyř kategorií, skupin volajících. Nastavit je možné zobrazování čísel ze všech kategorií nebo jen z jedné vybrané. Vyhledávání v seznamu se děje postupným zadáváním znaků. Každý kontakt lze rozšířit ještě o e-mailové adresy a další čísla, celkem může být připojených údajů až dvanáct. Pozor ale na jednu záludnost. Každému přidanému číslu je třeba přiřadit typ čísla (domácí, práce, fax, …) a každé číslo se pak zobrazuje v seznamu zvlášť a samozřejmě také zabírá jednu vlastní pozici v paměti telefonu. Zajímavá je i možnost přiřadit každému číslu vlastní vyzvánění, v této oblasti telefon nabídne i formát MP3. K dispozici je šest vyzváněcích profilů, které je možné plně upravovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro psaní textových zpráv musejí stačit tři řádky na displeji, při čtení využijete čtyři. V telefonu je obsažen slovník iTAP, který píše i s diakritikou, tu ale před odesláním odstraní, takže nezkracuje zprávy. Je schopný se učit, ale ze začátku skoro nic neumí, takže se s ním buď budete chvíli nervovat, než ho dostanete do použitelné podoby nebo ho prostě vypnete. Do paměti telefonu uložíte až 500 textových zpráv. Příchozí zprávě je možno nastavit libovolný vlastní zvuk. E-mailový klient není v telefonu obsažen, ale o možnost MMS nás výrobce neochudil. Přestože v telefonu není žádný záznamník hlasu, při tvorbě MMS do ní lze vložit hlasovou poznámku. Potěšila mně možnost automatického mazání zpráv a to jak podle stáří, tak podle počtu zpráv v paměti, ale nepřítomnost doručenek je pro mne závažný nedostatek. Hodí se i možnost odesílat zprávy najednou více příjemcům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Řazení zpráv do složek jako v dospělém telefonu

Organizační funkce jsou k nalezení v honosně označené položce Kancelář. Kalendář je zde řazen jako poslední, a to i přesto, že je pro mnohé nepostradatelný. Zobrazit ho lze v měsíčním nebo týdenním náhledu, oba však začínají nedělí. Zadávané události se mohou opakovat a dokonce lze nastavit i jejich automatické odstranění z kalendáře. Obsažená kalkulačka zvládne základní početní operace včetně procent a práce s pamětí. Klasické stopky s několika mezičasy není třeba popisovat a poslední, co se organizace týká, je budík. Budíků si můžete nastavit víc naráz, přičemž každý zvládne opakované buzení a vlastní melodii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Určen k přehrávání

Když jsem poprvé uviděl na ovládacích prvcích piktogramy funkcí přehrávače, těšil jsem se na nabídku multimediálních funkcí. Ta se bohužel omezuje pouze na jednoduchý (ale pěkný a efektní) hudební přehrávač s možností tvorby vlastních playlistů a FM rádio s funkcí RDS. Přehrávač lze minimalizovat na pozadí a s telefonem tak můžete dále pracovat. Dokonce je i možné jednotlivé skladby přetáčet. Vlastní sluchátka připojíte jen s redukcí, zdířka na telefonu je připravena pouze na 2,5 mm jack.

Klepněte pro větší obrázek 

Dvě předinstalované hry vám budou muset pro ukrácení dlouhé chvíle stačit. Javu totiž telefon nepodporuje. Naštěstí Tetris je klasika pro každého a Sudoku je pro chvíle nudy také použitelná alternativa. Vnitřní pamět má ubohou velikost 1,1 MB, alespoň že lze paměťový prostor zvětšit kartou microSD a to až do velikosti 2GB. Fotoaparát stejně jako technologie Bluetooth či Infraport chybí. Spojení telefonu a počítače tak bude záviset pouze na datovém kabelu. K wapu se připojíte pouze pomocí GPRS ve třídě 10, navíc většina stránek má rozhozené formátování kvůli malému rozlišení displeje, a tak nemusejí být příliš dobře čitelné. Pokud se přesto rozhodnete wapovat, je vám k dispozici 5 řádků textu na displeji. Šetřilo se i na podporovaných sítích, telefon je tedy jen duální, podporovanými frekvencemi jsou 900 a 1800 MHz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na internet jen v nouzi
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připravené hry: samá klasika

Nabízím hudba a vzhled, značka levně

Motorola W230 je rozhodně zajímavým lowendem, který stojí za povšimnutí, pokud požadujete pouze základní funkce v líbivém obalu a za příjemnou cenu. Za necelých patnáct set dostanete jako bonus podporu přehrávání hudby a paměťových karet a tím se W230 stává ideálním třeba jako první mobil pro vaše potomky.

Klepněte pro větší obrázek 

Plusy a mínusy

+ pěkný vzhled
+ FM rádio
+ MP3 přehrávač
+ slot na paměťovou kartu microSD

- absence Bluetooth
- nízké rozlišení displeje
- chybí fotoaparát
- nepřipojíte vlastní sluchátka

Témata článku: Motorola, Recenze, Motorola W230, Absence bluetooth, Test, Motorol, Motor, Příjemná tloušťka, Hud, Hudba, Pěkný vzhled, Kruhový ovladač, Jednotlivý směr


Určitě si přečtěte