MP3 si konečně přehrajete už i na Psionech

Není to sice úplně ono, ale jde to. Na kapesních počítačích Psion 5 MX, Revo a NetBook si přehrajete už i soubory ve formátu MP3.

Zatím jen betaverze

Program, který toto svede, najdete na webu autora a jmenuje se EPOC MP3 Player. Název není nijak impozantní, zato ale naprosto výstižný. Zatím jde o testovací verzi, kterou ovládáte z příkazové řádky a snad právě proto zabírá na disku jen 44 kB. Hudební soubory musíte nejprve nahrát do adresáře Music, který se musí bezpodmínečně nalézat v kořenovém adresáři některého z disků - ať už v paměti nebo na paměťové kartě. Jinde program hudební soubory nenajde.

Podle mých krátkých testů je bohužel zcela nemožné poslouchat na Psionu 5 MX a Revu soubor MP3 v kvalitě 128 kb/s, dokonce i při polovičním bitrate se počítač občas seká. Ideální je tedy 56 kb/s, ve kterém je nahrána i dodávaná ukázka. Pokud si tedy chcete na Psionu hudbu MP3 poslouchat, musíte svoje existující soubory překódovat do nižší kvality, jinak budete slyšet jen přerušované úryvky.

Klepněte pro větší obrázek

Prostředí je opravdu spartánské...

K poslechu to stačí, ale není to ono

Bohužel, kvalita reproduktoru Psionů není nijak vysoká, resp. docela špatná. I přesto, pokud zrovna neočekáváte hifi výstup, můžete být spokojeni. Nerušenému poslechu však brání jedna docela velká překážka: stejně jako přehrávání jakýchkoliv zvuků na Psionech i zde je odběr energie velmi vysoký - 280 mA bez zapnutého podsvícení. Když jsem podsvícení zapnul, hudba se začal přerušovat, až nakonec zvuk vypadl úplně. MP3 přehrávač je tedy solidní baterko-žrout.

V současné podobě je MP3 Player zatím jen nouzovou záležitostí pro ty, co mermomocí chtějí na Psionu hudbu v tomto formátu poslouchat. Samozřejmě, pokud máte NetBook, je situace jiná, procesor tohoto počítače je několikanásobně rychlejší než procesor Reva nebo modelu 5 MX. Já jen doufám, že se autorovi podaří kód optimalizovat tak, aby se daly přehrávat MP3 soubory v běžné kvalitě i pětce nebo Revu a aby příkazovou řádku nahradilo grafické prostředí.

 

Váš názor Další článek: Slovensko: bojujeme proti monopolu!

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Velká překážka, Krátký test, Psion

Určitě si přečtěte