MPEG-4 do mobilních zařízení

Toshiba představila nový čip integrují dekodér i kodér videa ve formátu MPEG-4, který najde své místo nejspíše v mobilních telefonech další generace.
Toshiba představila nový čip integrují dekodér i kodér videa ve formátu MPEG-4, který najde své místo nejspíše v mobilních telefonech další generace.

MPEG-4 je v současnosti nejčastěji spojován s formátem DivX ;-), který je používán pro převod DVD filmů na běžná CD. Kvalitní komprese je však pouze jednou vlastností tohoto formátu. MPEG-4 je určen zejména pro videokonference a streaming videa. Toshiba proto jako hlavní určení nového procesoru uvádí právě obousměrnou video konferenci po mobilní síti.

Tento procesor nebude určen pro nějaké vysocekvalitní video; Toshiba uvádí, že bude zvládat 15 snímků za sekundu při rozlišení 176 x 144 bodů. Pro srovnání lze uvést rozlišení 160 x160 bodů, které používá Palm. Na přenosnou videokameru komprimující v reálném čase do MPEG-4 si tak budeme muset ještě chvíli počkat.

Čip má poněkud nesrozumitelné označení TC35273XB, ale to jistě moc vadit nebude. Naopak určitě potěší například integrovaných 12 Mbitů paměti přímo na čipu. Jednak se tím sníží nároky na prostor (čip má 11 x 11 mm), Toshiba ale uvádí také výrazné snížení nároků na napájení s tímto řešením. Procesor je samostatným komponentem, který tak obsahuje všechny části nutné pro přidání videa se zvukem do mobilního zařízení. Záměrně neuvádím do mobilního telefonu, protože rozsah použití tohoto čipu je výrazně větší a současné mobilní telefony nejsou pro aplikace tohoto procesoru vhodné. Na to přijde čas až za rok či více, ostatně ostrá produkce tohoto čipu začne až v druhé půlce letošního roku.

Prototypy různých kapesních telefonů, jak jsme je zvyklí vídat na různých výstavách, tak mají o krůček blíže k realizaci. Podle analytické firmy Cahners In-Stat Group by měl do roku 2004 objem dodávek MPEG-4 čipů narůst na 60 miliónů ročně.

Váš názor Další článek: Sagem WA3050: Pocket PC, které „telefonuje“

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Mobil, MPEG, Mobilní zařízení, Zařízení

Určitě si přečtěte