MPO: Usmlouvejte si nízké ceny jako na tržišti nebo odjeďte do Polska [komentář]

  • Politická debata nad předraženými mobilními daty pokračuje
  • Nový náměstek MPO schvaluje handlovat o ceny jako na tržišti
  • Za polskými cenami máme prý odjet do Polska
MPO: Usmlouvejte si nízké ceny jako na tržišti nebo odjeďte do Polska [komentář]

V posledních dnech na české politické scéně doslova vře debata o stavu tuzemských telekomunikací. Hlavním tématem jsou zejména drahá mobilní data, obrovské rozdíly mezi cenami služeb pro firemní zákazníky a domácnosti, a slabá nebo dokonce neexistující konkurence mezi trojicí síťových operátorů.

Klepněte pro větší obrázek
Novopečený náměstek pro telekomunikace Ministerstva průmyslu a obchodu Lubomír Bokštefl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (foto: ČT24)

Do debaty se zapojilo také Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), do jehož gesce oblast telekomunikací spadá. Nově jmenovaný náměstek pro telekomunikace Lubomír Bokštefl vystoupil nejprve v nedělním diskuzním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Jeho moderátor ve vysílání naznačil, že ministr Jan Mládek jmenoval narychlo Bokštefla do funkce náměstka, aby mohl v pořadu figurovat. Dramaturgie si totiž vyžádala buď přímo ministra nebo někoho z náměstků. Bokštefl, který byl do pátku pouze odborným poradcem ministerstva, tuto souvislost odmítl.

Chcete služby jako v Polsku – odjeďte do Polska

V úterý se novopečený náměstek účastnil online diskuze se čtenáři portálu Aktuálně.cz. Snažil se ve věci stavu českých telekomunikací zaujímat spíše neutrální stanovisko a nestavět se příliš okatě na stranu operátorů. Často se z přímo mířené otázky vykroutil odvoláním na kompetence regulačních úřadů. Několikrát také zopakoval, že nelze úplně jednoduše srovnávat český trh s jinými zeměmi EU, protože operátoři museli podle podmínek aukce vynaložit vysoké investice do pokrývání ekonomicky nerentabilních oblastí LTE sítěmi.

Ve svých odpovědích ale Bokštefl nejméně dvakrát zaperlil. Poprvé, když na dotaz čtenáře – proč nemáme stejné ceny jako v Polsku – odpověděl: „Chcete služby jako v Polsku – odjeďte do Polska.“ Za tuto arogantní odpověď sklidil podle ČTK kritiku od vládních i opozičních politiků, premiér Sobotka ji na Twitteru označil za „neuvěřitelně hloupou“. Ještě tentýž večer dostal Bokštefl od ministra Mládka ústní důtku, ale hlava padne úplně jiná. K 15. únoru končí na ministerstvu ředitel komunikace Roman Prorok, který podle prohlášení ministra „neposkytl náměstkovi dostatečnou mediální přípravu a podporu“.

Dvořákův duch na ministerstvu

Další zarážející moment přišel při otázce, zda má stát regulovat ceny pro firemní zákazníky i domácnosti. Zde náměstek odpověděl, že nejen firmy, ale i spousta zákazníků-jednotlivců volá levněji, než jsou ceníkové nabídky, protože se nebojí si výhodnější cenu vyjednat. Podle stanoviska MPO je tak zřejmě v pořádku, že má jít běžný člověk, ať už je to pracující, student nebo třeba babička v důchodu, smlouvat o cenu na prodejnu operátora. Tím bychom se vrátili do nechvalně proslulé „Dvořákovy éry“ před rokem 2013, kdy byl mobilní trh zcela pokřivený a podpultové nabídky byly jediná možnost, jak si aspoň trochu snížit předražené volání.

Mimochodem i na bývalého šéfa ČTÚ se debata na okamžik stočila. Čtenář se tázal, jak by Bokštefl jeho působení zpětně zhodnotil. Náměstek se z otázky vykroutil konstatováním, že Dvořák „velmi dobře zvládl problematiku přechodu z analogového na digitální TV vysílání“. O tehdejší nečinnosti úřadu v oblasti mobilních služeb raději pomlčel a není se čemu divit – Pavel Dvořák po skončení svého mandátu v radě ČTÚ pracoval jako poradce MPO a pana Mládka…

Právě ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek je dlouhodobě kritizován za to, že více než za spotřebitele „kope“ za operátory. Vloni zmařil pokusy senátorky Aleny Dernerové zlepšit práva spotřebitelů ve vztahu k operátorům, oslabená „prooperátorskou“ novelou Zákona o elektronických komunikací z roku 2014, a slíbil změny zahrnout do další novely. V ní však nakonec změny tohoto typu nejsou. Mobilní komunikace se ale ve volebním roce staly jedním z politických témat, a tak se do procesu vložil Mládkův premiér Bohuslav Sobotka, který nařídil postavení spotřebitele vylepšit.

Diskuze (50) Další článek: Nokia opráší legendární model 3310. Vyloučen není ani návrat elitní N Series

Témata článku: Operátoři, Mobilní data, Mobilní internet, ČTÚ, Kauzy, 4G, Předražené služby, Legislativa, Bohuslav Sobotka, Komentář, Jan Mládek, Lobby, Slave, Regulační úřad, Prohlášení, Otázky Václava Moravce, Jediná možnost, Ekonomika, Pavel Dvořák, Hlavní téma, Pol, Pokrývání, Spousta zákazníků, Hlava, Běžný člověk


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15