Mr. Schizoo 2: zachraňte všechny fretky (recenze javové hry)

Minule zachraňoval svou milou. Podařilo se mu to a ona přežila. Tentokrát před ním stojí výzva mnohem větší: má zachránit celou civilizaci fretek a pozabíjet zlé roboty, kteří se snaží schizofretky vyhubit. Povede se mu to? Neztratil nic ze svého kouzla? Dokáže naši pozornost upoutat i napodruhé? Stačí kliknout, pan Schíza na všechny dotazy odpoví.
Mr. Schizoo 2: zachraňte všechny fretky (recenze javové hry)

Jak vypadá hrdina? Otázka, na kterou většina odpoví stejně – mělo by jít hlavně o statečného muže (s ženami se moc nepočítá), sympaťáka a ještě k tomu by měl disponovat nějakou tou ojedinělou schopností. Však se můžete sami podívat, jací pánové na hráče koukají z krabic her, na diváky mluví z pláten, případně obšťastňují čtenáře v komiksech. Je to samý Spider-Man a Superman... Ale co ostatní? Co ti, ke kterým příroda nebyla tak štědrá a namísto problémů s pavučinou řeší, jaký krém na akné použít? I na ně čas od času dojde řada.

Důkazem je pan Schíza, hlavní hrdina série Mr. Schizoo, jehož poslední dobrodružství se právě dostává na displeje našich telefonů. Nemusíme snad ani dodávat, v čem se od „normálních“ herojů ten zdejší liší – své jméno dostal podle své choroby, nejde o náhodu. A o tom, že nejde o člověka, ale fretku už ani nemluvíme...

 
Fretka sem, fretka tam

Zachraňte fretky!

Děj hry se točí kolem schizofretek. Pan Schíza je samozřejmě jednou z nich – a stejně jako v minulém díle se musí postavit nepřátelům, aby nepřišla o kůži (doslova) jeho milá. Kromě ní bude tentokrát muset nasadit krk i za ostatní fretky, vlastně by se dalo říct, že zachrání celou populaci schizofretek na planetě. Náš hrdina totiž jako jediný dokáže utéct z továrny, kde zlí roboti kují plán, jak obětovat všechny fretky „v zájmu vědy“ (hezky řečeno – ve skutečnosti je ale jediným záměrem namaštění kapes). A jako jediný uprchlík tedy může zachránit své kolegy.

   
Je mnoho cest vzhůru

Zní vám cíl hrdinova snažení jednoduše? Nenechte se zmást. První dojmy vás sice o opaku nepřesvědčí: nepřátelé budou pouze jakousi formalitou a bodem v nabitém itineráři, který si můžete rovnou odškrtnout. S přibývajícími odehranými minutami však protivníci nabývají na síle. Z několika osamělých robotů se rázem stane armáda čítající desítky hlav. Také prostředí se začne měnit, až se z „několika plošinek a jinak rovinky bez nutnosti skákat“ stanou „plošinky, plošinky a plošinky... sem tam bez nutnosti skákat“.

Divné, ale hezké

Mr. Schizoo 2 je v podstatě klasická skákačka. Máte panáka (fretku), s nímž se musíte dostat až k cíli, aniž by vás sejmul některý z nepřátel. Protivníkům se ale nemusíte nutně pouze vyhýbat – čas od času se jich můžete rovnou zbavit. Stačí k tomu dva jednoduché kroky: jednou vyskočit nepříteli na hlavu (ochromení) a potom totéž zopakovat ještě jednou (smrt). V pozdějších fázích hry skákání po socích odpadne úplně – to když se vám zpřístupní možnost házet šneky.

Kromě nepřátel musíte dávat pozor i na řadu dalších faktorů – především pak překážky. Ty musíte přeskočit, případně vymyslet nějaký důmyslný způsob, jak se přes ně dostat. Každá vám navíc způsobí újmu jiného druhu: zatímco klasické propasti zapříčiní jen to, že budete muset již proskákanou cestu absolvovat znovu, nádrže z kyselinou sírovou uberou rovnou život. To samé ostatně platí i pro zmíněné nepřátele. Takže s odehranými schopnostmi nejen nabírají na síle, ale objevují se i další druhy. Na každého přitom platí něco jiného, tudíž se musíte neustále přizpůsobovat a snažit se vymyslet originální řešení, jak toho kterého protivníka přemoct, popřípadě jak tu kterou překážku překonat.

 

Výsledkem takto různorodé hratelnosti je zábava. Trvanlivá a nikdy nenudící – prostě taková, jakou ji všichni máme rádi. Mr. Schizoo 2 totiž ani na sekundu nezahálí a neustále vymýšlí něco nového, co oživuje hratelnost. Ať už jsou to neustále se obměňující řady nepřátel, nebo design levelů, za který by se nemusel stydět ani slavný Mario. Málokde uvidíte tak zářný příklad toho, jak může kvantita žít s kvalitou ve vzájemné symbióze.

Ksichtík sem, ksichtík tam

Audiovizuální zpracování za hratelností rozhodně nezaostává. Zvuky jsou na tom dobře – prakticky neustále něco pípá, takže po čas hraní máte opravdu dojem, že „jste tam“. Příjemná je také možnost při spuštění zvuky natvrdo vypnout – což je dnes už ale tak nějak standard.

Grafika je na tom podobně. Jednu drobnou výtku bychom na ní ale měli: pozadí je tvořenou pouze černou barvou. Jistě, hra je zasazena do prostředí sterilní továrny... ale i tak si mohli tvůrci nechat víc záležet a upustit uzdu fantazii. Černá je sice hezká, ale po patnácti minutách vám už začne lézt na nervy. Vše naštěstí vyvažují ostatní prvky – a to bez výjimky. Všichni nepřátelští roboti jsou vymodelováni do posledních detailů a jsou k sežrání. Pan Schíza se zase krásně pohupuje nad propastmi, skáče přes kyseliny a nepřátelům po hlavách, točí se do klubíček... a u toho ještě stihne mrkat svým levým očkem a vyplazovat jazyk. Není minuty, kdy by hlavní hrdina neudělal nějaký ksichtík a neodlehčil tím atmosféru. Čas od času se proto osvobozování fretek zvrtne v pouhé pozorování toho, co pan Schíza udělá. Někdy je i samo koukání na něj dostatečně zábavné.

Mr. Schizoo 2 je skvělá hra, o tom nemůže být pochyb. Kombinuje v sobě totiž všechno, co ve slovníku pod pojmem „dobrý titul“ najdeme: báječnou hratelnost, dlouhou hrací dobu, variabilní náplň misí a povedené audio i video

Autoři: Gameleons
Cena: 79 Kč (hra se zatím neprodává)

Tip: než se začne nabízet Mr. Schizoo 2, zabavte se jinou hrou

Témata článku: Software pro mobily

4 komentářů

Nejnovější komentáře

  • accetto 18. 6. 2006 1:07:27
    Sakra , nejak to nemohu najit na netu ... Nevite nekdo adresu
  • Martin_Demiger, Martin_Demiger 14. 6. 2006 13:23:10
    Urcite poslape, sam jsem to na N70 hral
  • bobohome 14. 6. 2006 12:10:13
    Ve výčtu podporovaných mobilů není N70.... je to jen úlet, nebo mi to na...
Určitě si přečtěte

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

10.  8.  2017 | Láska Jan | 30

Apple iOS 11: velké grafické změny a pár šikovných vychytávek [vyzkoušeno]

Apple iOS 11: velké grafické změny a pár šikovných vychytávek [vyzkoušeno]

** Vyzkoušeli jsme první veřejnou betu iOS 11 ** Jaké novinky a změny systém přináší ? ** Vyplatí se aktualizovat nyní, nebo počkat na finální verzi?

4.  7.  2017 | Miksa Martin | 82


komerční sdělení

Komerční sdělení