Mrkněte na fantastické ovládání 3D displeje od Qeexo

Společnost Qeexo naučí současné displeje vidět prst ve 3D. Možnosti dotykového ovládání to posouvá do nové éry.

Společnost Qeexo představila technologii FingerAngle, která posouvá možnosti dotykové vrstvy displeje na vyšší level. V poslední době se toho hodně namluvilo o dotykových vrstvách citlivých na sílu doteku – Force Touch je docela odpovídající označení, Apple 3D Touch už poněkud mate, protože se třemi rozměry nemá mnoho společného.

Klepněte pro větší obrázek

Zato Qeexo FingerAngle umí snímat nejen polohu prstu, ale i jeho orientaci, zaznamená rotaci a další nuance. Dovedete si představit snadnější otočení fotky, než že požadovaným směrem otočíte prstem? A co zoomování map? Doleva přiblížit, doprava oddálit… Nové možnosti uvítají i vývojáři her. Nejlépe vše vysvětlí názorné video.

Působivé, že? Ještě lepší je, že jde pouze o software, který pracuje se stávajícím hardwarem. Integrace tedy neznamená složité vyjednávání s výrobci a vývoj nové generace smartphonů. Stačí úprava operačního systému.

Jak na to a co pak s tím?

Jak vývojáři z Qeexo dosáhli něčeho, co se stejným hardwarem jiní nedokázali? Současné kapacitní dotykové vrstvy vnímají prst už ve vzdálenosti nějakých dvou centimetrů. Tento slabý signál však zahazují a berou až plochu kůže, která je skutečně v kontaktu se sklem. Výsledkem je, že systém pracuje s 2D tvarem, ke kterému se snaží přiřadit akci.

Qeexo se zaměřilo na data z dosud nechtěného slabého signálu a dokázalo z něj vydolovat 3D model prstu (byť velmi jednoduchý). Jak to pak může fungovat, už jste viděli na videu. Technickým řešením to však ani zdaleka nekončí, je ještě potřeba vyřešit nelehkou otázku „co s tím“.

Opravdu to není žádná malichernost – do systému postaveného na starém způsobu ovládání musíte zakomponovat nový způsob ovládání. Musíte to udělat tak, aby to bylo ergonomické, aby to uživatel pochopil a aby mu to usnadnilo interakci s přístrojem. Jen se podívejte na už zmíněné displeje citlivé na sílu doteku. Apple svůj 3D Touch integroval hluboko do operačního systému a funguje to. Huawei má po technické stránce velmi podobný systém Force Touch, snaží se jej dodatečně naroubovat na Android, neví, jak novinku využít a celé to příliš nedává smysl.

Bude to s Qeexo FingerAngle jiné? To, co vidíme na videu, dává smysl. Integrace nevyžaduje hardwarové změny. Takže uzavřeme sázky? Jak dlouho bude trvat, než si koupíme první mobil s dotykovým displejem, který vnímá prst ve třech rozměrech? Která platforma, značka a mobil bude první? 

Témata článku: Technologie, Koncepty, Displeje, 3D

3 komentářů

Nejnovější komentáře

  • skylines 10. 12. 2015 13:52:16
    Trochu mi to připomíná když jsem hrál Max Payne na prvním Galaxy S :D
  • Tomáš Kunst 10. 12. 2015 1:18:26
    Tohle už využívá Samsung (Mám Note 3), kdy se zobrazují náhledy v galerii,...
Určitě si přečtěte

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

** V telekomunikační ústředně na Žižkově dnes sídlí CETIN ** Moderní techniku doplňuje muzeum strojů z dob socialismu ** Zajímavá je i budova samotná, a to nejen normalizační architekturou

Včera | E15.cz , Stingl Tomáš | 1

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

** Být první ještě neznamená být úspěšný ** Někdy je vynález tak geniální, že doba pro něj musí teprve dozrát ** Podívejte se na pět typických ukázek ze světa technologií

24.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

Nokia se začala kamarádit se Xiaomi. Dočkáme se dvoubarevných prodejen?

** Nová aliance v mobilním světě má modro-oranžovou barvu ** Spojenci mohou vzájemně využívat patenty i technologie ** Jak se ale budou prát na přesyceném trhu smartphonů?

19.  7.  2017 | Láska Jan | 14


komerční sdělení

Komerční sdělení