Mrkněte na fantastické ovládání 3D displeje od Qeexo

Společnost Qeexo naučí současné displeje vidět prst ve 3D. Možnosti dotykového ovládání to posouvá do nové éry.

Společnost Qeexo představila technologii FingerAngle, která posouvá možnosti dotykové vrstvy displeje na vyšší level. V poslední době se toho hodně namluvilo o dotykových vrstvách citlivých na sílu doteku – Force Touch je docela odpovídající označení, Apple 3D Touch už poněkud mate, protože se třemi rozměry nemá mnoho společného.

Klepněte pro větší obrázek

Zato Qeexo FingerAngle umí snímat nejen polohu prstu, ale i jeho orientaci, zaznamená rotaci a další nuance. Dovedete si představit snadnější otočení fotky, než že požadovaným směrem otočíte prstem? A co zoomování map? Doleva přiblížit, doprava oddálit… Nové možnosti uvítají i vývojáři her. Nejlépe vše vysvětlí názorné video.

Působivé, že? Ještě lepší je, že jde pouze o software, který pracuje se stávajícím hardwarem. Integrace tedy neznamená složité vyjednávání s výrobci a vývoj nové generace smartphonů. Stačí úprava operačního systému.

Jak na to a co pak s tím?

Jak vývojáři z Qeexo dosáhli něčeho, co se stejným hardwarem jiní nedokázali? Současné kapacitní dotykové vrstvy vnímají prst už ve vzdálenosti nějakých dvou centimetrů. Tento slabý signál však zahazují a berou až plochu kůže, která je skutečně v kontaktu se sklem. Výsledkem je, že systém pracuje s 2D tvarem, ke kterému se snaží přiřadit akci.

Qeexo se zaměřilo na data z dosud nechtěného slabého signálu a dokázalo z něj vydolovat 3D model prstu (byť velmi jednoduchý). Jak to pak může fungovat, už jste viděli na videu. Technickým řešením to však ani zdaleka nekončí, je ještě potřeba vyřešit nelehkou otázku „co s tím“.

Opravdu to není žádná malichernost – do systému postaveného na starém způsobu ovládání musíte zakomponovat nový způsob ovládání. Musíte to udělat tak, aby to bylo ergonomické, aby to uživatel pochopil a aby mu to usnadnilo interakci s přístrojem. Jen se podívejte na už zmíněné displeje citlivé na sílu doteku. Apple svůj 3D Touch integroval hluboko do operačního systému a funguje to. Huawei má po technické stránce velmi podobný systém Force Touch, snaží se jej dodatečně naroubovat na Android, neví, jak novinku využít a celé to příliš nedává smysl.

Bude to s Qeexo FingerAngle jiné? To, co vidíme na videu, dává smysl. Integrace nevyžaduje hardwarové změny. Takže uzavřeme sázky? Jak dlouho bude trvat, než si koupíme první mobil s dotykovým displejem, který vnímá prst ve třech rozměrech? Která platforma, značka a mobil bude první? 

Diskuze (3) Další článek: Tipy na vánoční dárky podle srovnávače Hledejceny.cz

Témata článku: Technologie, Koncepty, Displeje, 3D, MR, Generace smartphonů, Stejný hardware, Podobný systém, Nuance, Displej, Slabý signál, Vývojář her, Názorné video, Vývoj her, Ovládání


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

** Honor představil pro český trh novinku střední třídy - Honor 10 Lite ** Lákadly jsou třpytivý design, špičkové selfie a umělá inteligence ** Telefon jsme stihli krátce otestovat, toto jsou první dojmy

Martin Miksa | 24

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 40

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

** Xperia XA2 již nevypadá jako omyl japonského designéra ** Vylepšení přišla snad ve všech směrech a jsou to vylepšení znatelná ** Tenhle kousek se prostě povedl již od prvního pohledu **

Jakub Vrbacký | 24

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 120