Můj bože, je to plné hvězd!

Program Solun při implementaci na počítač typu handheld může vyvolat toto zvolání. Jedná se o mapu hvězdné oblohy. Právě tato věta zazněla ve slavném filmu 2001:Vesmírná odysea. Autoři programu uvedli novou verzi s pořadovým číslem 5.
Program Solun při implementaci na počítač typu handheld může vyvolat toto zvolání. Jedná se o mapu hvězdné oblohy. Právě tato věta zazněla ve slavném filmu 2001:Vesmírná odysea. Autoři programu uvedli novou verzi s pořadovým číslem 5.

Program obsahuje informace o více než pěti tisících hvězdách a zobrazuje v tabulce detailní informace. Podporuje rovněž zobrazení azimutální pohled na oblohu. Umožňuje nastavit čas i místo a zeměkouli, pro které bude mapa platná. Podporuje i výpočty drah komet. Je možné trojrozměrně zobrazit Sluneční soustavu. Program jde až do takových detailů, jakými jsou Galileovy měsíce Jupitera nebo prstenec Saturnu. Všechny mapy a ostatní grafické i textové informace je možné tisknout.

obrazovka programu Solun 5 (Psion Series 7)

Program lze provozovat na celé řadě kapesních počítačů. Program je plně funkční na strojích Psion Series 3a, Series 3c, Series 3mx, Psion Series 5 a 5mx, Revo a Revo Plus, Psion Series 7 a netBook, dále Ericsson MC218, Diamond Mako a Geofox 1. Částečně funkční je program na modelech Psion Series 3, Siena a Osaris. Program podporuje zobrazení na barevných LCD displejích.

obrazovka programu Solun 5 (Psion Series 5)

Program je možné stáhnout na adrese http://www.piecafe.demon.co.uk/download/solun431.zip (SIPO) nebo http://www.piecafe.demon.co.uk/download/solun50a.zip (EPOC).
Pro zajímavost – první verze vznikla na jaře roku 1993 a byla určena pro Psion Series 3.

Živě komentuje: Přenosné počítače typu handheld či PDA se skvěle hodí amatérským i profesionálním hvězdářům při pozorování v terénu či zkrátka tam, kde není možné použít papírové či standardní počítačové mapy (samozřejmě kromě notebooků). Potěšující je široké spektrum strojů, na kterých se může program používat. Bývá totiž zvykem, že graficky náročné programy pro operační systém EPOC32 jsou určeny pro Psion Series 5 a kompatibilní, které mají displej s rozlišením 640 x 200. Stroje se stejným operačním systémem a nižším rozlišením (Psion Revo s 480 x 160) mají sice všechny předpoklady pro spuštění takového programu (stejný procesor se stejným taktem, stejný operační systém), ovšem rozlišení obrazovky tomu brání.

Váš názor Další článek: Benefon Track: mobil s GPS pro nenáročné

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Saturn