Můj mobil 3. místo: Philips Fisio 825

Na třetím místě se v soutěži Můj mobil umístil Štěpán Volf se svými zkušenostmi s mobilním telefonem Philips Fisio 825. Nabízíme vám původní text článku bez redakční korektury.
Můj mobil 3. místo: Philips Fisio 825
Autor: Štěpán Volf

Proč jsem si koupil tento telefon?

Hledal jsem levný telefon s GPRS, e-mailovým klientem, českou T9 a kalendářem. Už dříve jsem měl dva telefony značky Philipsy, které mi svým stylem vyhovovaly. Fisio 825 je navíc pěkný a nepříliš rozšířený mobil, jehož koupě byla výhodná.

Konstrukce, design, ovládání

Fisio 825 je malé, na hranách a rozích příjemně zaoblené a dobře padne do ruky i do kapsy. Kryt baterie sedí dobře, nikde nic nevrže. Klávesy jsou malé a poněkud tuhé, ale s poměrně jistým stiskem. Trochu výstřední design se mi velmi líbí, není to zkrátka masový telefon. Můj exemplář je světle modrý, nepatří asi mezi oficiálně dovážené, které jsou stříbrné, přesto má českou lokalizaci.

Na první pohled netradičně řešené ovládání je snadné, příjemné a intuitivní. Menu je na všech úrovních plně grafické, ikonky se otáčejí v půlkruhu. Je to neobvyklé, ale ne krkolomné a dá se na to zvyknout. Zakrátko jsem si zvykl na ikonky a podle nich jednotlivé funkce rychle poznám. Velmi oceňuji možnost přiřadit vybrané funkce k číselným klávesám a jejich dlouhým stiskem pak příslušnou funkci vyvolat. Dvě kontextové klávesy pod displejem jsou trochu zapuštěné a je třeba je stisknout důrazněji nebo nehtem.

Displej odpovídá třídě telefonu. Na přímém slunci je jeho obsah špatně vidět, přesto je stále použitelný. V běžných situacích se na něj vejde pět řádek, menu v grafické podobě ho využívá dostatečně.

Krycí sklíčko displeje je vypouklé a může se tak snadno poškrábat. Rozebrat telefon pro případné čištění je docela hlavolam, ale i na to jsem časem přišel. Mobilní telefony Philips jsou pověstné dlouhou výdrží baterie. Já při běžném používání a vypínání na noc nabíjím jednou za týden.

Telefonování a zprávy

Neznám jiný telefon, který by pro vyhledávání v telefonním seznamu využíval T9. Zkrátka „napíšu“ hledané jméno jako bych ho psal ve zprávě a kursor skočí na příslušnou položku. Na ní můžu ovládacími klávesami do stran volit, které z čísel uložených u jména chci volat. Při tom se mění ikonka čísla vedle jména. Kvalita zvuku reproduktoru je dobrá. Lze ji měnit ekvalizérem, který má pět možností nastavení, ale v praxi jsem nepoznal rozdíl. Citlivost na signál je dobrá, problém mám jen na odlehlých místech. To je ale způsobeno spíše sítí než telefonem. Vzhledem ke svému stáří by Fisio 825 mohlo a mělo mít polyfonní vyzvánění.

Při psaní SMS je třeba nejdříve zvolit adresáta a až poté napsat vlastní text, což je podle mě logické. Zprávy se s českou T9 píší dobře, mám zde jen dvě vážné výhrady. Uprostřed věty nelze napsat vlastní jméno nebo název. Při změně velikosti písma totiž telefon přijme první velké písmeno jako dokončené slovo a jeho zbývající část už většinou není ve slovníku. Druhou výtkou je nemožnost přidávat do slovníku nová slova. Naopak příjemná je tabulka interpunkčních znaků, ze které lze rychle vybírat číselnými klávesami. Telefon podporuje zprávy EMS, naopak MMS odeslat ani přijmout neumí, mně osobně to ale nechybí.

Organizace času a další funkce

Funkcemi pro organizaci času „osmsetdvacetpětka“ potěší, nic jí zde nevytýkám. Disponuje opakovaným budíkem, který lze navíc aktivovat jen pro pracovní dny. Budík zvoní i při vypnutém telefonu. Kalendář nabízí přehledné denní, týdenní i měsíční zobrazení, události mohou být opakované ve všech periodách.

Synchronizace s PC probíhá bez problému přes kabel nebo bluetooth. Telefon lze z počítače plně ovládat a nastavovat. Z dalších funkcí používám kalkulačku. Hlasový zápisník se také může hodit.

Mobilní datové přenosy

Pro mě nejdůležitější funkce. Hlavně kvůli GPRS třídy 10 a e-mailovému klientu jsem si tento telefon koupil. Klient funguje naprosto spolehlivě, nastavení je jednoduché, umožňuje pracovat se dvěmi schránkami a poradí si i s nepříliš velkými obrázky ve formátech JPG, GIF a BMP. S těmi se pracuje snadno a dají se použít jako tapeta nebo spořič displeje. Spojení se přeruší jen vyjímečně, rychlost je výborná, během několika vteřin jsou zprávy staženy. Odesílat e-mailové zprávy lze jen po jedné, ale i to je jednoduché a rychlé.

Také wapový prohlížeč funguje jistě a svižně. Používá menší písmo než menu telefonu, takže se na displej vejde 6 řádků. Má vlastní menu, kam lze ukládat záložky.

Fotoaparát

Fisio 825 nemá vestavěný fotoaparát ani k němu nelze připojit externí.

Koupil bych si telefon znovu?

Tento model používám asi rok. Rozhodně bych si ho po zkušenostech koupil znovu a mohu ho i s klidným svědomím doporučit. Dnes se dá koupit za 2 500 Kč a za tuto cenu nabízí všechny důležité funkce. Novější modely výrobce mají zatím jen menší vylepšení, funkčně o mnoho více nenabízejí. Myslím, že ani u konkurence se mnoho modelů s lepším poměrem cena/funkce nenajde.

Oznámkujte svůj telefon

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát:
 • Celkové hodnocení telefonu: 1

Toto je vítězná recenze soutěže Můj mobil. Více informací o soutěži najdete zde. Vyhodnocení soutěže je uvedeno zde.
Váš názor Další článek: Total Commander: plug-in pro přístup do paměti symbianových mobilů

Témata článku: Philips, Ostatní, Philips Fisio 825, Volf, Mobil, Masový telefon, Kurs, Přídavný fotoaparát

Určitě si přečtěte