Můj mobil 4. místo: Sony Ericsson P900

Na čtvrtém místě se v soutěži Můj mobil umístil Michal Čarný se svými zkušenostmi s mobilním telefonem Sony Ericsson P900. Nabízíme vám původní text článku bez redakční korektury.
Můj mobil 4. místo: Sony Ericsson P900
Jméno: Michal Čarný

Proč jsem si koupil tento telefon?

Svůj SonyEricsson P900 mám od loňského prosince a rád konstatuji, že zatím perfektně plní přesně to, co jsem od něj očekával. Koupil jsem jej jako náhradu za SonyEricsson T610 a PDA iPAQ, které již pomalu dosluhovalo. Při koupi P900 mě oslovil zejména dotykový displej kombinovaný s hardwarovou klávesnicí, která mi umožňuje snadno telefonovat třeba i v autobuse. I přes celkové pozitivní hodnocení lze P900 vytknout některé nedostatky.

Konstrukce, design, ovládání

I když u je u P900 kladen důraz zejména na funkce, jeho silnou stránkou je i design. Ten správný hi-tech vzhled dodává telefonu zejména sytě modré podsvětlení klávesnice. Celé tělo telefonu je však bohužel tvořeno plasty, které zpočátku působí relativně kvalitně, ale po půl roce používání se již můj telefon neubrání mírnému vrzání při držení v ruce. Nedávno se mi dokonce začal pohybovat i kryt baterie, možná i proto, že postrádá vtipnou gumovou podložku na vnitřní straně, která tomuto neduhu bránila například u mé bývalé T610. Plasty jsou velmi měkké a jsou proto velmi náchylné k poškrábání (a to dokonce i při pádu z 50 cm na lino). Osobně bych také doporučil ihned zakoupit k novému telefonu ochrannou fólii na displej. Sám jsem tak učinil a s fólii značky Brando jsem velmi spokojen.

Telefonování a zprávy

Možnosti telefonu jsou naprosto kompletní tak, jak je známe z jiných high-end telefonů. Výtku bych snad měl jen k výkonnosti hlasitého handsfree, která je trochu nižší než například u Nokie 9210i a tudíž není příliš pohodlné takto telefonovat například v autě. S telefonováním částečně souvisí i vyzváněcí profily, které P900 standardně bohužel neobsahuje. Tento nedostatek však vyřeší aplikace MagicProfiles, která je již na trhu k dispozici.

Telefonní seznam, který může obsahovat prakticky všechny možné údaje je omezen pouze velikostí vnitřní paměti (16 MB).

E-mailový klient, který P900 obsahuje je velmi dobře zpracovaný. Sice byste v něm hledali marně složitá nastavení jako například v MS Outlook 2003, ale všechny základní funkce obsahuje. Není problém nastavit interval kontroly e-mailové schránky, heslo pro SMTP server, či zvolit, zda chcete stahovat pouze hlavičky zpráv, e-maily jen do určité velikosti nebo úplně omezení vypnout. S češtinou si poradí (některá kódování však dělají chyby). Jeho jedinou, zato však poměrně zásadní nevýhodou je, že nepodporuje e-maily ve formátu HTML. Mnoho lidí tento formát používá a mě po půl roce pomalu přestává bavit prokousávat se HTML kódem, který se zobrazí.

Organizace času a další funkce

Kalendář v P900 sice graficky není žádný zázrak (více mne oslovil například kalendář platformy Microsoft Mobile), ale funkčně je plně vyhovující a vezmeme-li v úvahu dotykový displej, dá se na něm jen málo co kritizovat. Telefon obsahuje řadu dalších funkcí a co nemá v základní výbavě, to není problém nainstalovat. Z vlastní zkušenosti bych doporučil aplikace: Quick Office – podpora editace (čtení je již v základní výbavě P900) souborů ve formátu MS Word a MS Excel; WorldMate – obsahuje světové časy, převodník měn, převodník jednotek, převodník kurzů, předpověď počasí, seznam telefonních předvoleb a ještě další užitečné funkce; HandyDay – je jakýmsi ekvivalentem k obrazovce Today známé ze zařízení se systémem Microsoft a umožňuje hned po otevření flipu zobrazit aktuální výpis kalendáře, úkolů a nové zprávy; Sman – umožňuje ukončovat spuštěné aplikace a obsahuje prohlížeč souborů

Synchronizace s počítačem

Synchronizace funguje poměrně spolehlivě, a to jak s MS Outlook, tak i s Lotus Notes. Přesto však nedosahuje takových kvalit, jakými oslovují zařízení s operačním systémem od Microsoftu. Za více než půl roku používání komunikátoru jsem zjistil, že s telefonního seznamu se bohužel nepřenese do počítače domácí mobilní číslo, které Outlook vůbec nepodporuje a naopak z počítače se do P900 nepřenesou celodenní opakované události (v mém případě například svátky a narozeniny). Také synchronizace došlé pošty s Outlookem by si zasloužila vylepšit. Konkurence od Microsoftu ji předhání zejména v možnosti synchronizovat jednotlivé podsložky ve složce doručená pošta.

Mobilní datové přenosy

Jelikož používám Eurotel DataNonstop, datové přenosy používám velmi frekventovaně. P900 je podporuje naprosto bez výhrady, ale pokud si budete chtít efektivně prohlížet webové stránky, je třeba doinstalovat internetový prohlížeč Opera, který naleznete na CD přiloženém k telefonu. Výhodou je, že všechny datové účty si můžete nechat nakonfigurovat automaticky pomocí konfigurační SMS, zaslané ze stránek společnosti SonyEricsson. Výhradu bych měl jen k použití telefonu jako modemu. Zde dochází k poměrně častému „zamrzání připojení“ při použití Bluetooth adaptéru v PC. Osobně ale tuto chybu přikládám spíše špatné komunikaci mého Bluetooth adaptéru s Win XP.

Fotoaparát

I když fotoaparát SonyEricsson P900 obsahuje, osobně jej moc nepoužívám a hodí se mi především jako zpestření ve chvílích nudy. Fotky jsou však zejména za dobrých světelných podmínek docela kvalitní.

Koupil bych si telefon znovu?

V době kdy jsem P900 kupoval bylo jedinou alternativou MDA II, u kterého by mi nesmírně vadila nutnost vytahovat dotykové pero nebo upatlávat rukou dotykový displej, když bych potřeboval telefonovat. Dnes je již situace trochu odlišná, zejména proto, že za dveřmi jsou již novinky MDA III, Nokia 9500 a SonyEricsson P910. Kdybych měl tak drahý přístroj koupit nyní, určitě bych si počkal právě na zmíněné telefony a ve svém výběru je také zohlednil.

Oznámkujte svůj telefon

 • Design: 1
 • Zpracování: 3
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 2
 • Celkové hodnocení telefonu: 1


Toto je vítězná recenze soutěže Můj mobil. Více informací o soutěži najdete zde. Vyhodnocení soutěže je uvedeno zde.
Váš názor Další článek: Můj mobil 3. místo: Philips Fisio 825

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Ericsson, Huawei P9, Nokia 9500, Sony Ericsson P900, T-Mobile MDA III, Mobil, Son, Drahý přístroj, Přídavný fotoaparát


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21