Můj mobil: Alcatel OT501

(čtenářská recenze) Alcatel One Touch 501 je malý a lehký telefon s mnoha manažerskými funkcemi. Ovládá se pomocí pětisměrového joysticku a má velký, osmiřádkový displej s holografickou fólií. Nárokům současných uživatelů už ale nevyhoví.
Můj mobil: Alcatel OT501
Autor: Jakub Klímek

Proč jsem si koupil tento telefon?

Tento telefon jsem si objednal k Vánocům 2001, protože měl pro mě tehdy nejlepší poměr cena/výkon. Zkušenost s Alcately jsem již měl, používal jsem Alcatel OT Easy (nebyl dualband), přátelé pak měli Alcately OT DB a DB W@P a já si pořídil OT301 a posléze OT302.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Konstrukce telefonu je vcelku chatrná. Telefon má externí anténu, která je náchylná k ulomení. Průhledný kryt displeje se snadno poškrábe a nelze vyměnit. Pětisměrný joystick je sice na ovládání více než pohodlný, občas z něj ale bolí palec a po krátké době přestane korektně fungovat a je třeba telefon reklamovat či vyčistit. Baterie se rychle vyviklá, což způsobuje náhlé vypínání telefonu. Tento nedostatek se ale dá odstranit vložením papíru pod baterii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Centrem ovládání je výše zmíněný pětisměrný joystick. Umožňuje pohodlný pohyb v menu, při wapování nebo při psaní SMS zpráv. Za zmínku stojí uživatelské tlačítko nad displejem, u kterého jsem měl nastaveny SMS zprávy na krátký stisk a přepínání mezi vibrací a hlasitým vyzváněním na dlouhý stisk. S displejem jsem spokojen, je monochromatický, velký, vejde se na něj až 8 řádku při čtení SMS a je velice dobře a rovnoměrně oranžově podsvícen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U ovládání menu lze vybrat dvě možnosti: začátečnické a pokročilé. Začátečnické zobrazí položky menu jako ikony ve sloupci pod sebe, přičemž najednou zobrazí tři ikony a prostřední je vybraná. U té se pak zobrazí velká animovaná ikona s popiskem. Pokročilé ovládání zobrazuje ikony v menu po čtyřech. Na druhý způsob se dá zvyknout během pár hodin, po kterých se v menu uživatel pohybuje snadno a rychle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výdrž baterie je úctyhodná. 800 mAh Li-Pol baterie mi při běžném provozu vydrží i po dvou letech týden na jedno nabití.

Telefonování a zprávy

Telefonování je usnadněno možností přiřadit rychlou volbu na dlouhý stisk číselného tlačítka. Tuto funkci používám neustále, protože většinou volám jen několika lidem. Práce se seznamem je logická, seznam na SIM je oddělen. Telefon občas tento seznam nenačte, pomůže až vypnutí a zapnutí telefonu.

SMS zprávy se píší dobře, k dispozici jsou tři řádky. Prediktivní psaní je uskutečněno technologií Zi, kterou ale nepoužívám, český slovník je chudý a lépe se mi píše klasickým způsobem. Telefon obsahuje i předdefinované zprávy, které jsem ale nikdy nevyužil. Do archivu se vejde devadesát zpráv, ale už při 85 zprávách nejdou nové odesílat.

Velký nedostatek je nemožnost odstranit všechny zprávy. Existuje ale trik. Pokud se čas telefonu nastaví např. o rok dopředu, telefon po vypnutí a zapnutí začne staré zprávy, které nemají nastaven příznak „uložit“, mazat sám.

Pro psaní SMS zpráv doma používám počítač a software APDS, který je volně ke stažení. Ten umí pracovat s telefonním seznamem a zprávami na SIM a umí psát 160 znaků dlouhé SMS bez doručenky. Neumí pracovat se SMS uloženými v telefonu. Placená verze APDS Pro umí psát dlouhé zprávy s doručenkou a umí přistupovat ke kontaktům v telefonu.

Organizace času a další funkce

Pro organizaci času lze použít kalendář, budík a úkoly. Kalendář poskytuje pohled po měsících, týdnech anebo graficky po dnech. Položky které obsahují naplánované akce jsou zobrazeny tučně. Osobně tuto funkci příliš nevyužívám.

Potěšující je možnost synchronizace s běžnými programy pro organizaci času typu MS Outlook. Z telefonu lze přenášet úkoly, kalendář a kontakty. Kabel pro připojení k počítači je sériový, software Alcatel IntelliSync je stažitelný z webu Alcatelu. Tento program se mi ale zdá nepovedený, je pomalý, často padá a složitě se nastavuje.

Mobilní datové přenosy

Alcatel OT501 se chová jako hardwarový modem s rychlostí 14400 b/s (CSD), což je a pro mě i vždy byla nevyužitelná rychlost, takže jsem ho takto nikdy nevyužil. Instalace je snadná, driver je taktéž ke stažení na webu Alcatelu.

Koupil bych si telefon znovu?

Tento mobil bych si dnes už jistě nekoupil, protože je pro mě zastaralý. Koupi z bazaru nedoporučuji kvůli výše zmíněným vadám joysticku a uchycení baterie.

Závěrečné hodnocení

 • Design: 3
 • Zpracování: 3
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 3
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 3
 • Mobilní datové přenosy: 5
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: nehodnotím
 • Celkové hodnocení telefonu: 3
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (22) Další článek: Nový komunikátor Ogo je oficiální

Témata článku: Alcatel, Ostatní, Alcatel One Touch 501, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Uživatelské tlačítko, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15