Můj mobil: Ericsson R320s

(čtenářská recenze) Ericsson R320 byla do jisté míry legenda. Měl skvělý design, velký displej a nad to velmi malou tloušťku. Proč píšu o takové vykopávce? Při čekání na nový telefon jsem ho našel v šuplíku – víte, že mě docela překvapil?
Můj mobil: Ericsson R320s

Autor: Petr Lerch

Proč jsem si koupil tento telefon

Když jsem si ho před dvěma lety pořizoval, byl za dobrou cenu a zajímal mě. Proč na něj nyní píšu recenzi? Protože čekám na nový telefon a Ericsson R320s jsem zase na čas vyndal ze šuplíku. A víte co? Docela mě překvapil.

Konstrukce, design, ovládání

Telefon je obrovský, celkem zaslouženě se pro něj a jemu podobné vžil výraz „pádlo“. Sice jsem si už odvykl nosit kvůli mobilu ještě jeden batoh navíc, ale zase leccos vydrží. Pořád mi totiž padá. Asi proto, že normálně nosím telefon zavěšený na krku, tenhle pořád někam pouštím. Jenže jeho kovovému rámu to zkrátka nevadí.

Klepněte pro větší obrázek 
Mnoho obrázků Sony Ericsson R320 vám bohužel neukážeme.
Začal se totiž prodávat dřív než MobilMania vznikla. Redakce

Určitě nepřehlédnete masivní anténu. Názory na ni se různí – mně se kupříkladu velice líbí stejně jako celkový design přístroje, který mi připadá manažerský.

Klávesnice je velká, tlačítka Yes a No mají zajímavý tvar, radost pohledět, ale ne tisknout. Jde to ztuha. Je třeba si poměrně dlouho zvykat, než se vyhnete překlepům, ale věřte mi, je to možné. Jen kurzorová šipka směrem vzhůru prostě vynechává.

Ovládání je v pořádku, fungují zde číselné zkratky, navíc telefon nabízí uživatelské menu, kam lze zařadit prakticky cokoli. Jen nechápu, proč šipky nahoru a dolů nemají v základním stavu přiřazeny nějaké funkce. Je to škoda. Z konce nabídky se nedá přeskočit zpátky na začátek, na to si stále nemohu zvyknout.

Telefon vydržel kdysi nabitý asi čtyři dny, dnes zhruba dva. Baterii mám stále původní, takže si nestěžuji. Na noc mobil nevypínám. Při podobné zátěži mi například Sony Ericsson T610 vydržel tři dny, Siemens S55 dva až tři, Nokia 6310i čtyři, takže si udělejte obrázek sami.

Telefonování a zprávy

Telefonní seznam pojme 99 záznamů. To moc manažerské není, ale já s tím a s kartou SIM při troše dobré vůle vystačím. Vyhledávat v seznamu lze jen podle prvního písmene, to je k uzoufání, proč jen znám tolik Martinů? K jednomu jménu přiřadíte jen jedno číslo. Kdysi asi každému jedno číslo stačilo, ale dnes?

Zvuk ve sluchátku je hlasitý, bohužel ale druhá strana slyší ozvěnu. Na existenci tohoto jevu jsem už skoro zapomněl. Pohybuji se občas s telefonem v šumavských lesích a můj operátor je Oskar – mohu s klidným srdcem prohlásit, že Ericsson R320s opravdu umí hledat signál.

Zprávy SMS, to je téma téměř na samostatnou kapitolu. Zhodnotím-li práci se zprávami krátce, řeknu: jde to, ale neběží. Zpráv se do telefonu vejde čtyřicet, s tím se dá vystačit, ale optimální to není. Slovník T9 při psaní chybí, ale lze použít známý trik s posuvníkem na boku telefonu, takže rychlost je dostačující. Telefon ale nestíhá zobrazovat na displeji znaky tak rychle, jak rychle je píšu. Ke konci zprávy jsem vždy o tři až čtyři slova napřed. Ale on si je pamatuje, takže chvíli počkám a telefon mě dožene. Když vyměníte kartu SIM, všechny zprávy zmizí. Zmizí také šablony, což je k vzteku.

Organizace času a další funkce

Kalendář je u tohoto telefonu jednoduchý, nicméně velice praktický, naplánujete schůzku, narozeniny, poznámky. Schůzka je časově ohraničená, graficky znázorněná v týdenním pohledu a telefon upozorňuje na konflikty jednotlivých záznamů. Novější Ericssony mají kalendář podstatně rozšířenější, ale ze zkušenosti vím, že je to spíš na škodu. Rychlost, s jakou si mohu zapsat událost do kalendáře na R320, mě zkrátka nadchla.

Dále tu máme opakovaný budík (to zdaleka není samozřejmost), kalkulačku (i s pamětí), zaheslovanou schránku na hesla (praktické), infraport, dost líný wap, dvě hry (Tetris a karty) a hlasový záznamník (asi minuta a půl).

Kdysi jsem v Mobilitách zahlédl přídavný fotoaparát pro tento model telefonu. Vážně si neumím představit fotky na černobílém displeji, ale je to bod k dobru, ne?

Koupil bych si telefon znovu?

Ericsson R320s jsem používal asi pět měsíců. Koupil bych si ho znovu? Kolik může mít dnes cenu, pět set korun? Klidně bych ho znovu koupil. Dá se říct, že heslo tohoto přístroje je „klídek, není kam spěchat“, což mě docela oslovuje. Ale pravdou je, že telefon už je za zenitem. Nemá barevný displej ani polyfonní vyzvánění, chybí mu MMS, GPRS a já ani nevím co ještě.

Pro mě je nyní Ericsson R320s záložní mobil, telefon do hospody a do hor, zkrátka všude tam, kde se o svůj běžný mobil bojím.

Hodnocení:

Známkuji v kontextu doby, pro kterou byl telefon určen.

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 3
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 3
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: –
 • Celkové hodnocení telefonu: 2


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (37) Další článek: Ideální ovládání mobilu? Touchpad

Témata článku: Ericsson, Ostatní, Ericsson, Nokia 6310i, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens S55, Sony Ericsson T610, Mobil, Kurzorová šipka, Zajímavý tvar


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29