Můj mobil: Eurotel DataPhone II

(čtenářská recenze) Eurotel DataPhone II je kapesní počítač s funkcemi telefonu. Je vybaven VGA fotoaparátem, podporuje Bluetooth, má interní paměť 128MB, kterou lze ještě zvětšit pomocí paměťové karty. Je tedy určen těm nejnáročnějším.
Můj mobil: Eurotel DataPhone II
Autor: Tomáš Slanička

Proč jsem si koupil tento telefon? Klepněte pro větší obrázek

Pěkných pár let jsem se vláčel s digitálním diářem a mobilním telefonem a čekal, kdy se na trhu objeví za přijatelnou cenu solidní PDA se schopnostmi mobilního telefonu. Až světlo světa spatřil Eurotel DataPhone II a dle mých měřítek i jeho konkurence v podobě Sony Ericssonu P900. Po pečlivém zvážení všech parametrů (hardware, operační systém, dostupnost softwaru), porovnáním s mými požadavky a fyzickým vyzkoušením obou přístrojů jsem se rozhodl pro DataPhone II. Jde o nadprůměrně vybavené PDA (Intel XScale 400 MHz, 128 MB, grafický akcelerátor) se schopnostmi mobilního telefonu.

Konstrukce, design, ovládání

Koupi předcházelo pečlivé výběrové řízení, takže jsem nebyl překvapen rozměry. Kožené pouzdro potěšilo. Stereofonní sluchátka zase příjemně překvapila přednesem. Synchronizační stojánek je vkusným doplňkem mého pracovního stolu. Dodávaný 1200mA akumulátor není příliš vhodný pro týdenní výlet mimo civilizaci. Vydrží přibližně dva až tři dny běžného provozu s šestihodinovým vypínáním radiové části na noc. Vzhledem k tomu, že se vše ovládá pomocí displeje, ihned jsem si zakoupil na jeho ochranu fólii.

Telefonní část

Kvalitě přednesu hovoru nemám co vytknout, ani se signálem nejsou žádné potíže. Příjemné je, že telefonní část je aktivní i v případě, že je zařízení v tzv. vypnutém stavu. Zařízení lze přepnout do stavu pouze PDA (obdoba profilu Letadlo) a šetřit tak například v noci akumulátor.

Kontakty jsou poplatné klasickému Outlooku, takže pro mě nebyl problém přechod ze Symbianu (Nokia 7650), kde jsem využíval na maximum možnost ukládat ke každému kontaktu různá telefonní čísla, e-maily, adresy, poznámky apod. Stejné je i to, že lze ke každému kontaktu přiřadit fotografii a výchozí spojení, tj. telefonní číslo, e-mail, pager nebo jiný zadaný údaj.

Zprávy, poznámky, organizace času

Sám jsem byl překvapen, jak snadno jsem přešel z klávesnice na softwarovou klávesnici. Zvlášť když jsem si mohl vybrat rozložení, na které jsem zvyklý z počítače. Zařízení nabízí obdobu T9, ale pouze anglicky a bez možnosti učit nová slova. Škoda.

Pro práci se SMS a e-maily slouží notoricky známý Outlook. Podobně jako na mobilu i zde se odpočítávají znaky po 160 a počítá se, v kolika SMS bude zpráva odeslána. Pro e-maily jsem využil možnost automatického stahování pošty. Nastavil jsem si 15minutové intervaly, takže mám zprávy vždy čerstvé a odesílatel ani nepozná, že mu neodpovídám od počítače. Editor MMS není součástí Outlooku. MMS nepoužívám, přesto jsem si vytvoření vyzkoušel, a tak mohu říct, že je vybaven všemi možnostmi, které má MMS nabízet. Na poznámkách se mi nejvíc líbí možnost dělat si kreslené poznámky, protože je mnohdy rychlejší si něco nakreslit než popisovat slovy. Organizace času je také poplatná schopnostem Outlooku. Jednu důležitou věc bych ale zmínil – veškerá oznámení o událostech se aktivují i v případě, že je zařízení ve vypnutém stavu. Budík není jeden, ale jsou zde hned čtyři nezávislé budíky, přičemž pro každý lze vyjmenovat dny, čas a způsob buzení. Momentálně používám mnou namluvené oznámení „spolkni prášek“, aby mi ve zvolených dnech a časech připomenulo brát léky.

Mobilní datové přenosy

Schopnosti Internet Exploreru konečně splnily mé očekávání. S výjimkou webů, jako je např. Servis24 ČS nebo Moje banka KB, kde je potřeba silné šifrování, lze prohlížet prakticky každou stránku. Osobně nejvíce oceňuji, že stránky vypadají naprosto stejně jako v počítači. Nemusím tedy pátrat v paměti, kde jsou na které stránce tlačítka nebo navigační listy, abych věděl, kam kliknout.

S notebookem se přes Bluetooth od MSI spojuji na internet. Spárování proběhlo bez sebemenších obtíží a ani jsem nepotřeboval žádný ovladač pro modem. Na rozdíl od Nokie 7650, která tuhla po přenesení pár megabajtů dat, se mi spojení nezasekává ani po přenesení stovek megabajtů. Díky standardnímu operačnímu sytému lze nainstalovat tak mocné aplikace, jako je třeba Citrix klient. Umožňuje mi to administrovat firemní sítě, spouštět vzdáleně aplikace a v případě nouze dělat i korekce v databázích. To mi na Symbianu velmi chybělo.

Mobilní MS Office

Další důvod, proč u mě zvítězil DataPhone II je Microsoft Word a Excel. Nejde o pouhé prohlížeče, ale o plnohodnotné aplikace, což umožňuje např. obdržet e-mailem dokument či tabulku, udělat korekce a po chvíli poslat upravený dokument zpět. A to vše třeba v lese na pařezu.

Fotoaparát

Spuštění fotoaparátu vždy ohromí, neboť obraz je přes celý 3,5“ displej. Snímací CMOS čip (VGA rozlišení) ani optika nevybočují z průměru. Pravda, výsledky jsou viditelně lepší než z Nokie 7650. Je příjemné, že lze využít široké možnosti nastavení expozice, rozlišení a v obou případech (foto i video) také digitální zoom. Přes všechna nastavení stále platí to, co u všech podobných fotoaparátů – nejlepší obrázky vychází při dostatku světla.

Zábava

K zábavě slouží dvě kvalitní hry (Solitér a Jawbreaker) a Media Player, jenž zvládá přehrávat zvukové soubory včetně MP3 a videa. Internet je přeplněný aplikacemi včetně her. DataPhone II je na rozdíl od svého předchůdce osazen i grafickým akcelerátorem, což je v hrách a u videa silně znát. Takový Tomb Rider, Doom nebo Duna – to se prostě musí vidět.

Koupil bych si telefon znovu?

I přes drobné nedostatky operačního systému, které by určitě nebyly, kdyby programátoři Microsoftu své produkty občas i používali, mohu toto zařízení vřele doporučit. Slabší výdrž akumulátoru vůči klasickému mobilnímu telefonu určitě není na závadu s ohledem na cílovou zákaznickou skupinu. Mimo to výdrž odpovídá dnešním PDA. DataPhone II nabízí víc než v této chvíli dostupné smartphony, ale rozhodně nemůže plně nahradit notebook. Za velké plus považuji, že lze díky standardnímu operačnímu systému provozovat velmi zajímavé aplikace, jako jsou překladové slovníky či výše zmíněný Citrix klient.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 1
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát:2
 • Celkové hodnocení telefonu:1
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (10) Další článek: Eurotel má nového generálního ředitele

Témata článku: Ostatní, EU, Eurotel Dataphone III, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia 7650, Mobil, Euro, Data

Určitě si přečtěte