Můj mobil: Motorola C200

(čtenářská recenze) Motorola C200 je telefon nejnižší třídy, u něhož je jedním z nejdůležitějších parametrů cena. Má proto jen černobílý displej a základní funkce. Může se však pochlubit líbivým designem.
Můj mobil: Motorola C200
Autor: Jana Krejčí

Proč jsem si koupila tento telefon?

Ke koupi Motoroly C200 mě vedla především absence vnější antény, baterie Li-Ion a taky, proč to nepřiznat, věrnost jedné značce. Motorolí ovládání je mi sympatické a převážná většina ostatních značek má „zelený telefonek“ na opačné straně. Chtěla jsem telefon maličký, jednoduchý, s baterií, která se může nabíjet kdykoli a trvala jsem na černobílém displeji z důvodu snadné čitelnosti na slunci a malé spotřebě energie.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Kulatý, tmavě modrý telefon klasické konstrukce spolu se stříbrnou klávesnicí vypadá hezky, údajně výměnné kryty se však u nás nedostanou. Navenek se zdá, že všechny tři části krytu do sebe dokonale zapadnou, ale občasné zavrzání jsem přece jen zaslechla. Krásně se drží v ruce.

Tlačítka se mi ale zrovna lehce nemačkají a průsvitné pouzdro to ještě zhorší. Obal, který používám, ale není od Motoroly, musela jsem se spokojit s obalem na Siemens A55 a protavit patřičné otvory na konektory. Motorolka by mohla žalovat, že mi jednou vypadla z kapsy na dlaždice, ale vůbec nic se jí nestalo, protože byla „oblečená“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Černobílý displej o rozměrech 30 × 20 mm a rozlišení 98 × 64 bodů umí zobrazit celkem pět řádků. Pro psaní SMS jsou bohužel pouze dva, zbytek zabírají stavové ikony a rámeček kolem psaného textu. Toto ochuzení je naštěstí kompenzováno skvělou funkcí Náhled, kdy si mohu bez ukládání přečíst, co jsem zatím napsala, a zase vesele pokračovat v psaní. Při obdržení zprávy už čtu na čtyřech řádcích. Líbí se mi, že Motorola zprávy stránkuje, na rozdíl od řádkování třeba u Siemensů. Podsvícení je příjemně zelené a protože je displej monochromatický, zkusila jsem jej vypnout. Při občasné SMS zprávě, několika krátkých hovorech a s vypínáním na noc se tak mohu pochlubit nádhernou výdrží – v pohodě nabíjím až osmý den.

Telefonování a zprávy

Do telefonního seznamu se dostanu jediným stiskem levé kontextové klávesy. Podle ikonky snadno poznám, hledám-li na kartě SIM nebo v telefonu. Protože si dobře pamatuji pozice jmen na kartě, přednostně vyhledávám stiskem čísla a křížku. Stejný způsob lze použít i v případě uložení kontaktů v telefonu.

Vestavěné jednohlasé melodie jsou poslouchatelné, já jsem ale zajásala nad funkcí Skladatel. Kdo zná noty jako já, může si do zobrazené notové osnovy s houslovým klíčem poskládat vlastní písničku, maximálně pět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Psaní SMS urychluje slovník iTap, který má ale chudou slovní zásobu. Nezná ani běžná slova jako např. „přijedeme“, místo toho nabízí nesmysly, dokonce s číslicí ve slově. Často je nutno napsat nejprve předponu, automaticky vloženou mezeru vrátit zpátky a napsat základ slova. Co mi ale opravdu vadí, je způsob doručenek – zobrazí se pouze na displeji a bez jediného pípnutí. Stalo se mi, že doručenka přišla až po minutě, a do té doby mi nezbývalo než nepřetržitě hledět na displej a snažit se nezakopnout. Navíc v případě nedoručení SMS už nemám šanci druhou doručenku zachytit.

Druhá nedotažená věc u zpráv je, že před odesláním není vidět úroveň signálu. Zdánlivě nepodstatné, leč opět vlastní zkušenost mě poučila, že nepodaří-li se zprávu odeslat (např. z tramvaje), zpráva se ztratí do nenávratna a mohu ji psát znova. Nebo preventivně pokaždé ukládat, což je nepohodlné, protože telefon paměť na zprávy nemá. Při psaní zpráv ale velice oceňuji, že odpočet začíná od nuly. Vím tak dopředu, kolik znaků do konce jedné SMS zbývá a že už třeba musím začít slova zkracovat.

Problém se signálem při telefonování neznám. Slyšitelnost je výborná a mikrofon citlivý, zejména v porovnání s mou předchozí Motorolou T2288R. Ani vyzvánění nelze přeslechnout, ovšem o upozornění na SMS to říci nemohu. Zvuk je příliš krátký a melodii bohužel nastavit nelze. Potěšující je, že doručenou SMS si mohu přečíst i při zablokované klávesnici, ale musím to stihnout do deseti sekund. Pak už je nutné klávesnici odblokovat. Nastavený profil kromě tichého (vibrace) na displeji nepoznám, musím si to pamatovat. Chci-li telefon umlčet úplně, tedy aby ani nevibroval, dá se nastavit pro vyzvánění Prázdný tón.

Organizace času a další funkce

Telefon se může pochlubit jedině budíkem, který lze nastavit jednou nebo denně. Kolísavý tón spolehlivě budí i ve vypnuté stavu a blikání displeje pomůže telefon ve tmě najít. Organizační funkce jsou tím vyčerpány, k uložení poznámky lze použít jen místo pro pět vlastních Vzorových zpráv.

Přestože existuje k tomuto telefonu leták s obrázkem displeje s kalendářem, v servisu mi řekli, že firmware s kalendářem není určen pro náš trh. To je dost škoda. U kalkulačky mě překvapilo, že ovládá předřazenost funkcí, toto bývá vlastností až dražších kalkulaček. S funkcí SMS chat nemám žádné zkušenosti. Vložený Smajlík se zřejmě zobrazí jen na stejném telefonu, takže funkci nepoužívám. Mám vyzkoušeno, že na Siemensu se neukáže. Co mě ale rozesmálo je, že když náhodou napíšu do zprávy slovo se třemi „i“, např. „horiii“, v náhledu se mi zobrazí smajlík s nápisem Hurá!, protože je zašifrován právě třemi íčky. O datových přenosech si může Motorola C200 nechat jen zdát. Neumí dokonce wap ani Javu.

Koupila bych si telefon znovu?

Abych řekla pravdu, moje umanutost pro značku Motorola mi byla spíše ke škodě, protože dnes už bych asi sáhla opravdu po jiném telefonu, minimálně s pamětí na SMS a místem k uložení poznámek či upomínek.

Hodnocení

 • Design: 2
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 3
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 3
 • Organizace času: 4
 • Mobilní datové přenosy: –
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: –
 • Celkové hodnocení telefonu: 3

Podrobné parametry k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (18) Další článek: Čteme knihy v mobilu (doplnění)

Témata článku: Motorola, Ostatní, Motorola C200, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens A55, Mobil m, Mobil, Motor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15