Můj mobil: Motorola TX770

(čtenářská recenze) Motorola TX770 je již veteránem mezi mobilními telefony. Stál u počátku mobilní telefonie u nás a pro mnohé byl vůbec prvním mobilem.
Můj mobil: Motorola TX770

Autor: Zdeněk Babický

Proč jsem si koupil tento telefon?Klepněte pro větší obrázek

Svůj první mobilní telefon jsem si kupoval v první polovině roku 1997, tedy v době, kdy byla mobilní telefonie v Česku ještě v počátcích. V této době tuzemské GSM sítě neoplývaly spektrem rozličných funkcí jako dnes. Kromě telefonování, posílání či přijímání SMS a jednoduchých (CSD) datových a faxových přenosů se jiné služby nenabízely. Telefon jsem kupoval v bazaru za „úžasných“ 4 990 Kč a byl to jeden z nejlevnějších nedotovaných telefonů.

Konstrukce, design, ovládání

Mobil tvarem skutečně připomíná pověstnou žehličku. Sám o sobě nebyl veliký ani těžký, vše způsobovala přiložená Ni-Cd baterie 1 100 mAh o hmotnosti více než čtvrt kila. Daly se koupit i tenčí baterie, ale výdrž telefonu se tím ještě více snížila. S přiloženou baterií byla výdrž i přes vysokou kapacitu v pohotovostním režimu pouze 20–25 hodin. Výdrž baterie však s dobou používání rapidně klesala. Po půl roce se výdrž baterie snížila na nějakých 15 hodin v pohotovosti.

Baterie příliš nelícovala, telefon byl mírně rozvrzaný, ale nebylo to nijak výrazně znát. Telefon však oplýval jednou konstrukční raritou – byl to asi první telefon, který měl integrovanou anténu. Jakási vysunovací anténa sice fyzicky přítomná byla, ale kdo telefon rozebral, zjistil, že anténa byla pouze umělohmotný „prut“ a neměla nikde s telefonem (kromě uchycení) žádný kovový ani jiný kontakt, tudíž nemohla přinášet žádný výrazný efekt při hledání signálu.

Kontakt s gumovou klávesnicí telefonu byl velice příjemný, tlačítka se pohodlně mačkala. Displej telefonu byl pouze dvouřádkový, ale dostatečně veliký a přehledný. Displej včetně klávesnice byl velice intenzivně podsvícen, takže ve tmě byl uživatel telefonu k nepřehlédnutí.

Telefonování a zprávy

Hlasitost telefonu nebyla z nejvyšších, ale dala se při hovoru pohodlně ovládat bočními tlačítky. Citlivost na signál byla průměrná. Motorola měla interní paměť na sto telefonních čísel a dokázala z karty SIM přečíst prvních 125 pozic. Jedním z nedostatků tohoto telefonu bylo, že neuměl k telefonnímu číslu přiřadit jméno ze seznamu, ukázal pouze číslo. V té době však mezi Eurotelem a Paegasem ještě plně nefungovalo předávání CLIP a z pevné sítě se čísla z velké části také neukazovala, identifikace volajícího fungovala spolehlivě jen ze sítě Paegas. Tento nedostatek tedy nebyl až tak velký.

Textové zprávy telefon uměl pouze přijímat, odesílání možné nebylo. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem se telefonu později zbavil. Stejně jako u hovorů se k přijaté zprávě SMS nepřiřazovalo jméno ze seznamu, bylo vidět pouze číslo. Telefon však již zvládl přijímat zprávy Cell Broadcast – v pilotním provozu se v síti Paegas ukazovaly na některých místech v Praze různé informační zprávy na displeji.

Organizace času a další funkce

Motorola TX770 nemá žádné organizační funkce či kalendář. V nabídce telefonu bylo možné ovládat pouze základní služby GSM sítě – přesměrování, blokování hovorů, přidržení hovorů apod. Telefon ovšem oplýval několika výjimečnými funkcemi, z nichž některé postrádám i na dnešních telefonech.

Odhad ceny hovoru – telefon sice neuměl klasické zobrazování ceny hovorů, které funguje na současných telefonech s Go či starší Twist kartou, ale měl svoje vlastní počítadlo. Nastavili jste do telefonu cenu za minutu a telefon na displeji automaticky po 30 sekundách zobrazil aktuální cenu hovoru. A to bez ohledu na to, zda to bylo podporováno sítí. Pokud jste další hovor volali v jiné cenové sazbě, bylo nutné v telefonu cenu upravit.

Vlastní nabídka – telefon umožňoval skoro u všech položek v nabídce nastavit, jestli mají patřit do krátkého či dlouhého menu. Po přepnutí telefonu na krátké menu jste mohli mít v nabídce pouze nejpoužívanější položky dle vlastního výběru a všechny ostatní se nezobrazovaly. Obzvláště tuto funkci bych přesně v této podobě uvítal i na všech dnešních telefonech.

Zajímavé na modelu TX770 je i tlačítko se symbolem „i“. Pokud jste v menu nerozuměli některé položce, stačilo zmáčknout toto kouzelné tlačítko a telefon zobrazil nápovědu, podrobnější popis položky.

Telefon umožňoval i rychlý vstup na některou položku v menu pomocí číselné klávesnice. Přiřazení čísel k položce v nabídce se ale nedalo nijak odvodit, museli jste to vyzkoušet a pamatovat si to.

Koupil bych si telefon znovu?

Telefon jsem kupoval v době, kdy jsem byl na svůj první mobilní telefon velice natěšený, takže jsem bral cokoli. Bohužel především kvůli nemožnosti odesílání textových zpráv jsem se telefonu zhruba po necelém roce zbavil a pořídil si trošku vyspělejší telefon. Znovu bych si ho asi nekoupil, pořídil bych si rozhodně telefon s plnou podporou SMS. Ale věřím tomu, že podobně jednoduchý telefon – pouze na volání a příjem SMS s čitelným displejem – by byl dobře prodejný i dnes, především pro starší lidi.

Hodnocení

 • Design: 3
 • Zpracování: 3
 • Klávesnice: 1
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 5
 • Funkce pro telefonování: 3
 • Funkce pro práci se zprávami: 4
 • Organizace času: nehodnotím
 • Mobilní datové přenosy: nehodnotím
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: nehodnotím
 • Celkové hodnocení telefonu: 3


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (10) Další článek: Unikly obrázky nové Nokie: levná 6230 (přehled bleskovek)

Témata článku: Motorola, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Motor, Mobil m, Mobil, Faxový přenos


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39