Můj mobil: N-Gage QD

(čtenářská recenze) Herní konzole s funkcemi mobilního telefonu. Tak se často nazývá Nokia N-Gage QD. Je nástupcem populárního modelu N-Gage a nabízí spoustu mobilní zábavy.
Můj mobil: N-Gage QD
Autor: Stanislav Sochr

Proč jsem si koupil tento telefon

V minulosti jsem měl Nokii 5110 a poté jsem zakoupil Nokii 7110. Z ní jsem byl nadšen po všech stránkách a dlouho jsem tedy čekal, až se objeví telefon, který by ji mohl nahradit. Vůbec jsem netrval na značce Nokia, pouze jsem chtěl mobil, který by se 7110 vyrovnal funkčně i vzhledem. První telefon, který se mi po dlouhé době opravdu líbil, byl Nokia 6600. Už jsem si ho téměř objednal, když se na trhu objevila Nokia N-Gage QD. Stejně velký displej, téměř stejný systém, super design, absence foťáku a perfektní cena. To vše rozhodlo a já si ji přes internet objednal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příslušenství

Čekání na pošťáka jsem vyplnil tím, že jsem si ještě koupil Bluetooth USB modul a paměťovou kartu o kapacitě 256 MB. Zatímco to druhé je nezbytnost, Bluetooth se mi jeví díky své „rychlosti“ zbytečný. Prvotní synchronizace kontaktů byla asi to jediné, k čemu jsem ho opravdu potřeboval.

Mrzí mě, že se zatím na trhu neobjevila žádná pouzdra, uvítal bych zejména pouzdro „prezervativ“. Díky funkci Hot Swap, která narozdíl od staršího modelu nevyžaduje při výměně paměťové karty rozložení telefonu, by už neměl být problém pouzdro vyrobit. Zatím se můj telefon mačká v horizontálním koženém pouzdře po 7110.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Telefon dorazil a byl tak hezký jako na ilustracích. Nikdy jsem nechtěl malinký telefon, a tak mi jeho rozměry naprosto vyhovují. Dílensky mi přijde zpracovaný opravdu kvalitně a jeho tuhost působí důvěryhodně.

Možnostmi jsem byl nadšen. Pro člověka, který tráví posledních dvacet let u počítače a je fandou všech elektronických „udělátek“, je to požehnání. Lepší už by to mohlo být jen v případě, kdyby se musel Symbian instalovat z přiložené karty MMC. A tím je to dané. Pro mě je tento telefon tím nejlepším, co jsem mohl zvolit. Absence rádia ze starší verze je pro mě naprosto nepodstatná. Ani triband není můj palčivý problém.

Jediné, co by QD ze staršího sourozence slušelo, je port USB. I když funkce Hot Swap zjednodušuje manipulaci s kartou, přesto je přehazování karty do čtečky (v mém případě fotoaparátu) kvůli nahrávání nových filmů otravné. Výdrž baterie dva dny při zvýšeném využívání mi přijde adekvátní, nikoli dobrá. Tím končí výčet opravdových nedostatků, jak je vnímám já.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládání je určeno pro obě ruce

Telefon a SMS

Pokud jde o funkce telefonu, předesílám, že mě moc nezajímají. Vím, že si zavolám, komu chci, a to mi stačí. Určitě by nebylo od věci, kdyby to šlo jednou rukou bez žonglérského tréninku.

SMS používám velice sporadicky, chodí mi většinou jen upozornění z internetu a ta hned mažu. Sám jsem psal zprávy vždy v notebooku a následně je přes mobil jen odeslal. Na QD je oproti 7110 situace určitě lepší díky směrovému tlačítku, které umožňuje snadný pohyb v textu, a tím lepší editaci. Při četnosti 10 SMS za rok se ale necítím povolaný toto hodnotit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam • psaní textové zprávy • správa e-mailů také nechybí

Organizace času a další funkce

Připomenutí narozenin a výročí sňatku je pro mě víc než dost. Pokud bych narazil na nedostatky, je možná instalace dalších aplikací, které práci s telefonem v tomto směru zjednoduší a zefektivní. Popřípadě si opravdoví nespokojenci mohou napsat software k obrazu svému. Pro všechny rejpaly s opakovaným budíkem: budík v mobilu jsem za posledních pět let použil dvakrát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář, úkolovník, poznámky a spousta dalších aplikací je připravena v telefonu

Mobilní datové přenosy

Doma i v zaměstnání mám pevné připojení k internetu, a tak mě data přes mobil nechávají většinou chladným. Dokonce i v zahraničí jsem měl vždy štěstí a zachytil ke svému velkému překvapení za oknem hotelu signál Wi-Fi, který mi umožnil naprosto volné a superrychlé připojení k internetu. V tomto směru se situace začíná zlepšovat, a tak se snad již brzy stane pomalé připojení přes mobil úplně zbytečné. Přesto, když už jsem přepral Bluetooth ve svém notebooku, další problémy s připojením přes QD nenastaly.

Fotoaparát

Jak už jsem naznačil, v telefonu fotoaparát nechci. Optiku Leica ze své FZ10 si na mobilu opravdu představit neumím, a tak mi tento názor asi ještě pár let vydrží.

Koupil bych si telefon znovu?

Rozhodně ano a doufám, že prodejnost QD bude lepší než v případě staršího, vybavenějšího, ale ošklivějšího bratříčka, takže se snad budou objevovat i nové hry. Pokud by tomu tak nebylo, dá se stále dost legrace užít s emulátory Game Boy, či ZX Spectrum a širokou paletou her, které pro tyto platformy existují. Zvláště druhý emulátor určitě udělá radost lidem, jako jsem já, pro které byl ZX Spectrum prvním počítačem. Samozřejmě lze hrát i javové hry.

Přestože je N-Gage QD pravděpodobně nejhůře vybavený model Series 60, navíc z hlediska ergonomie asi nejhorší telefon současnosti, nevolil bych podruhé jinak. Ale pokud člověk v první řadě požaduje telefon, neměl by si N-Gage všímat a měl by si raději koupit opravdový mobil. Pokud však patříte k lidem, kteří rozbalí novou hračku, zahodí návod a užívají si, je to skvělá volba. Díky možnostem operačního systému umocněným herní konzolí vydrží tahle hračka totiž opravdu dlouho. Lépe koupíte pouze starší N-Gage, která se mi pranic nelíbí, nebo si připlatíte za jiné chytré telefony.

Pokud je to stále málo, začněte pokukovat po PDA. Osobně ale dávám přednost spojení QD – hračka do kapsy a plnohodnotný notebook.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 1 obouruč, 5 jednou rukou
 • Displej: 1 za zobrazování, 2 za počet barev
 • Pohodlné ovládání: 1 obouruč, 5 jednou rukou
 • Výdrž: 1 proti konkurenci, 4 pro uživatele
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 1 za funkci, 5 za rychlost
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 1 za to, že není
 • Celkové hodnocení telefonu: 1
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (21) Další článek: Nokia ztratila, Sony Ericsson slaví úspěch

Témata článku: Ostatní, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Palčivý problém, Požehnání, Skvělá volba, Plnohodnotný notebook, Prezervativ, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 6

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 4