Můj mobil: Nokia 3100

(čtenářská recenze) Nokia 3100 je malý telefon s barevným displejem, který je určen nenáročným uživatelům. Jeho funkce jsou ale vzhledem k tomu překvapivě dobré. Telefon patří do skupiny Series 40.
Můj mobil: Nokia 3100
Autor: Jan Hora

Často na MobilManii vídám srovnání telefonů. Články jsou to dobré a sdělné, ovšem většinou telefony srovnává jeden člověk-redaktor a většinu srovnání píší stejní lidé. Ještě jsem nečetl srovnání dvou uživatelů z různé cílové skupiny. Co není zakázáno, je povoleno, takže zde je srovnání moje a mojí matinky pro Nokii 3100. Názory jsme konzultovali společně a já je pak pro vás sepsal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Proč jsem koupil tento telefon?

Já: Telefon jsem kupoval jako dárek k Vánocům. Vzhledem k časově omezené nízké ceně jsem ho koupil dříve a jako správný nenechavec jsem ho hned vybalil a používal dva měsíce paralelně se svou T610.

Máma: Dostala jsem telefon jako dárek po předchozí dohodě. Při výběru rozhodovaly atributy jako nízká cena, poměrně líbivý vzhled, jednoduché ovládání, velikost a barevný displej, který je mimochodem dobře čitelný na slunci, ale pomalu se překresluje. Jednou z podmínek byla také značka Nokia. Jsem zvyklá na její ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Já: U mě bylo o telefon dobře postaráno, takže až na mírný pohyb zadního krytu baterie jsem si nemohl na nic stěžovat. Design není špatný, jen trochu obyčejný. Jediné, čím mile překvapí, je fosforeskující lem kolem displeje, díky kterému telefon v noci bezpečně najdete. Ovšem někdy trochu ruší, tak jsem ho musel zakrývat kapesníkem. Ovládání je standardní ve stylu starých Nokií, pro mě už přežité, dávám přednost maticovému menu a potvrzování zde chybějící středovou klávesou.

Máma: Na designu telefonu mi nezáleží, stačí, že je příjemně malý a má dostačující funkce. Telefon ani po delším používání příliš nevrže a potěší, že se jen těžko poškrábe. Mám ho volně hozený v kabelce mezi klíči a jinými věcmi a povrch je stále bez škrábanců. Jen bílý plast po stranách mírně žloutne. Menu je velmi přehledné a rychlé, ovládání hodnotím na jedničku. Přispívá k tomu též možnost mít vlastní menu. Čeho si však vážím nejvíce, je slušná výdrž. Při normálním používání vydrží pět dní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Telefonování a zprávy

Já: Telefonní seznam i výpis hovorů jsou na vysoké úrovni. U telefonního seznamu oceňuji množství položek přiřaditelných ke jménu, u výpisu zase podrobnosti u starších hovorů.

Zvuk při hovoru je bezproblémový, hlasitost je též standardní. Hlasité handsfree se mi zdá kvalitní, ale nemohu srovnávat s konkurencí. Vyzvánění je pouze čtyřhlasé a nezní příliš dobře. Melodie jsou chráněny autorskými právy proti posílání MMS, což se mi při jejich kvalitě zdá směšné.

Zprávy se píšou vzhledem k dobré klávesnici samy. Těžko se stane, že by člověk stiskl jiné tlačítko. U „mého“ přístroje byl problém pouze s klávesou 3, která se mačkala až příliš jednoduše. Dá se psát pomocí T9, jejíž řešení u Nokií se mi zdá velmi dobré.

Máma: Volání je standardní, nemám si nač stěžovat. Psaní zpráv je též pohodlné. Měla jsem strach ze spojených tlačítek, jsou však tak dobře výškově oddělena, že to nečiní problémy. Velmi praktický je rychlý vstup do editoru zpráv pomocí směrového tlačítka. Naučila jsem se také používat profily, které má Nokia propracované. Zvláště příjemná je změna krátkým stiskem vypínacího tlačítka. Zprávy MMS vůbec nepoužívám, to už spíše občas smart messaging.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • telefonní seznam • náhled na kontakt • psaní textovky

Organizace času a další funkce

Já: Kalendář je u Nokií velmi dobrý. Je přehledný, jednoduchý a má opakování. Byl jsem s ním spokojen. Co zamrzí je neopakovaný budík, pro mě nepoužitelný. Také zamrzí absence úkolovníku a diktafonu.

Máma: Naučila jsem se používat kalendář, který je zde opravdu přehledný, a tím pádem nahradil papírový notýsek. Další funkce nepoužívám, nepotřebuji je.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář • seznam poznámek

Mobilní datové přenosy

Já: Zkoušel jsem jít párkrát na wap. Stáhnul jsem jednu javovou hru a několik obrázků a stálo mě to mnoho. Tento způsob je příliš drahý, kabel pak ještě dražší. Protože telefon nemá infraport ani Bluetooth, byl pro mě v oblasti datových přenosů nepoužitelný.

Máma: Nepoužila jsem je ani jednou. Jsou příliš drahé a pro mě zbytečné. Občas si zkrátím dlouhou chvíli hraním her, základní a jedna nahraná mi však bohatě stačí.

Koupil bych si telefon znovu?

Já: Telefon jsem nekupoval pro sebe, a to je jen dobře. Většinu času svůj mobil používám k jiným účelům, než je komunikace. Mám rád technické výstřelky a mnoho funkcí, tento telefon mé požadavky nesplňuje.

Máma: Ano, telefon mi stoprocentně vyhovuje.

Shrnutí

Jaký mělo smysl porovnávat různé cílové skupiny? Článek ukázal, že informace u delších zkušeností nebývají objektivní. Záleží na sympatiích, schopnostech, zájmech a potřebách. Sám bych nedokázal obsáhnout vše a vynechal bych pro mě nedůležité, ale pro ostatní nepostradatelné funkce. Doufám, že se nám srovnáním podařilo oslovit co největší část čtenářů, nejen hrstku technoidů obývajících planetu MobilMania.

Hodnocení

 • Design: 2-
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 1
 • Displej: 3
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 2
 • Mobilní datové přenosy: 3
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: nehodnotím
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (10) Další článek: V Polsku spustili síť UMTS

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 3100, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11