Můj mobil: Nokia 3510i

(čtenářská recenze) Nokia 3510i je oblíbený levný mobil, který po svém předchůdci 3510 zdědil pohodlné ovládání a základní funkční výbavu, kterou vylepšil o možnost práce s multimediálními zprávami.
Můj mobil: Nokia 3510i

Autor: Rostislav Dočkal

Proč jsem si telefon koupil

Dlouho jsem si přál nějaký mobil s barevným displejem, ale nechtěl jsem za něj utratit moc peněz. Takže po delším váhání padla volba na Nokii 3510i, vybral jsem si ji s ohledem na funkce a samozřejmě i na cenu. Mobil se mi zdál skoro ideální pro mě jako studenta, a tak byl zanedlouho můj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Telefon má poměrně velké rozměry, ale ne tolik, aby mi to nějak vadilo. Klidně ho nosím všude s sebou, vůbec mi nepřekáží. I přes větší velikost je design této Nokie podle mého názoru velmi vydařený. Docela velkou plochu zabírá klávesnice, ale je to dobře, protože se s ní pohodlně ovládá celý telefon a také píšou SMS, které píšu velmi často.

Klepněte pro větší obrázek¨Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Naopak displej se mi zdá docela malý, jen 30 × 24 mm. Je trochu zapuštěný, takže se snadno nepoškrábe, což je velká výhoda oproti jiným mobilům. Po stranách jsou průhledné oranžové plasty, které ve tmě nádherně svítí. Líbí se mi také podsvícení, které je mírně namodralé. A k tomu všemu se dají na telefonu ještě měnit kryty, které dobře sedí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • hlavní nabídka

Telefonování a zprávy

Do paměti mobilu se vejde až 500 jmen, a jelikož je seznam vícepoložkový, plně mi to postačuje. Navíc si pro každý kontakt mohu zvolit jiný vyzváněcí tón, takže ihned vím, kdo volá. Při vyhledávání v seznamu můžu zadat až osm písmen, což se mi také velmi zamlouvá a celé vyhledávání je plynulé.

Do paměti se vejde až 100 zpráv SMS, ale předem nastavené šablony nelze vymazat, což je docela škoda, protože jen zbytečně zabírají místo. Zdůraznit musím počítadlo zpráv, a protože využívám paušální služby, je to pro mě velice užitečné. Je zde také slovník T9, ale ten při psaní moc nepoužívám. Telefon podporuje i MMS (jeden z důvodů mého výběru), ale jelikož má displej s rozlišením jen 96 × 65 bodů, nejde někdy skoro rozeznat, co je na obrázcích. Ale to jen zřídka.

Zcela nabitý telefon vydržel nejdéle asi devět dní, ale obvykle ho nabíjím tak po čtyřech až pěti dnech. K zahození není také to, že když Nokii nabíjím, automaticky se vypnou vibrace, to je opravdu praktická věc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Náhled na kontakt v telefonním seznamu • psaní textovky

Organizace času a další funkce

V tomto mobilu mi trochu schází opakovaný budík (lze to však obejít přes kalendář), ale docela mě překvapilo, že budík zazvoní, i když je telefon vypnutý. Potom si můžete zvolit, jestli mobil zapnete, nebo ne. Stopky a odpočítávání času patří mezi obvyklé funkce, ani zde tedy nechybí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář v měsíčním náhledu • stopky umí měřit i mezičasy

Dále Nokie podporuje Javu, která při uvedení tohoto modelu na trh patřila spíše k vymoženostem. Díky ní si mohu z wapu stahovat různé aplikace, ale také hry, kterých jsem na 3510i našel požehnaně. Paměť asi 800 kb mi plně postačuje. Do ní se ukládají hry a aplikace, ale i tapety a všechny melodie, které jsou polyfonní, čtyřhlasé. V dnešní době, kdy už je fotoaparát instalován skoro do každého druhého mobilu, mi začíná docela chybět. Škoda, že se k Nokii 3510i nedá dokoupit alespoň přídavný.

Mobilní datové přenosy

GPRS třídy 4 (3+1) moc nevyužívám, spíše se připojuji přes GSM data, vychází to levněji. Celkem snadno jsem je nastavil – stačilo zavolat operátora a on mi poslal nastavovací SMS. Bohužel tenhle mobil nemá Bluetooth ani infraport, docela bych alespoň jednu z těchto technologií uvítal. Na wapu jsem byl už mockrát, zobrazení stránek a celé zpracování připojení se mi velmi líbí jak po grafické stránce, tak i po stránce rychlosti. Podle mě se téměř nedá srovnat s jinými mobily stejné kategorie.

Klepněte pro větší obrázek 

Koupil bych si telefon znovu?

Jelikož mám tento mobil poměrně krátkou dobu a zatím jsem s ním neměl žádné potíže, změna mobilu jaksi nepřichází v úvahu. Jeho funkce mi zatím postačují. Ale jsem rád, že jsem si vybral zrovna značku Nokia a model 3510i. Časem bych si určitě rád pořídil nějakou novější Nokii. Cena tohoto mobilu v současnosti celkem rychle klesá, je proto mnohem přístupnější a za své funkce se rozhodně nemusí stydět.

Hodnocení

 • Design: 2
 • Zpracování: 1-
 • Klávesnice: 1
 • Displej: 3
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 1
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 2-
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610. Pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (16) Další článek: T-Mobile má nabídku pro nové „Studenty“

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 3510i, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Mobil


Určitě si přečtěte