Můj mobil: Nokia 3650

(čtenářská recenze) Nokia 3560 ve své době šokovala netradiční klávesnicí a rozhýbala trh s chytrými telefony. Běží na osvědčeném operačním systému Symbian, obsahuje fotoaparát a její paměť lze rozšířit paměťovou kartou MMC.
Můj mobil: Nokia 3650
Autor: Martin Jedlička

Proč jsem si koupil tento telefon?

Po převratu v podobě Nokie 7650 jsem si uvědomil, že právě Symbian je to, co potřebuji. A protože Nokia 3650 nabízela vše, po čem jsem toužil včetně rozšíření paměti kartou MMC, rozhodl jsem se právě pro ni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Většinu lidí samozřejmě upoutá kruhová klávesnice. Dotazy na pohodlnost ovládání jsou samozřejmě na denním pořádku. A já v zájmu osvěty stále opakuji, že to opravdu problém není. Skutečně jsem si na netradiční rozložení kláves zvykl asi za tři dny. Pomocí českého slovníku T9 nemám problém ani se psaním delších textů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Relativně velké rozměry a hmotnost mě nijak neomezují. Naopak jsem rád, když vím, že mám mobil ještě pořád v kapse. Design telefonu je spíš zajímavý než hezký. Disponuje výměnnými kryty, což provází neoblíbené skřípání. Nemám potřebu vybírat si z desítek barevných kombinací, za víc než půl roku používání jsem kryt nevyměnil. Jsem ale rád, že mám tu možnost. Po několika měsících se totiž objeví první výrazné škrábance, které mohou obtěžovat zejména na sklíčku kryjícím displej.

Denně protelefonuji většinou jen několik minut a napíšu pár zpráv. Kromě toho ale používám kalendář, píšu poznámky, synchronizuji mobil s počítačem a podobně. Při takovém používání mi baterie vydrží dva, výjimečně tři dny. Nabíjím ji nicméně denně, jsem rád, když mám rezervu. Na noc telefon nevypínám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • hlavní nabídka

Telefonování a zprávy

Velikost telefonního seznamu je omezená jen volnou pamětí v telefonu (4 MB), v seznamu tedy můžete mít tisíce jmen. Ke každému lze přiřadit osm položek, další si můžete vytvořit sami. Vyhledává se postupným zadáváním znaků, je to asi ta nejrychlejší metoda. Kontakty se dají libovolně sdružovat do skupin. Telefonování hodnotím jako bezproblémové, jen hlasitý odposlech by mohl být o něco hlasitější.

Práce se zprávami je v mobilech Series 60 vyřešena skvěle. Všechny příchozí zprávy včetně MMS a souborů se ukládají v jedné složce; při tisícovce zpráv ve složce Přijaté se otevření nové SMS o několik sekund protáhne. Se soubory pak lze dál pracovat – instalovat programy, ukládat obrázky a podobně. Můžete si také nastavit automatické ukládání zvoleného počtu odchozích zpráv. Všechny rozepsané textovky se ukládají do složky Koncepty, po dokončení a odeslání se smažou. Potvrzení o doručení mají také samostatnou složku. SMS na kartě SIM si musíte nejdřív zkopírovat do telefonu, abyste k nim měli přístup. Nově příchozí zprávy se automaticky ukládají do mobilu.

Jak už bylo mnohokrát opakováno, telefon obsahuje T9 s českým slovníkem. Zprávy SMS jsem si zvykl psát bez něj (odpadá zkracování zpráv na polovinu) a při psaní ostatních textů beru diakritiku jako výhodu.

Organizace času a další funkce

Kalendář používám denně, ten základní mým potřebám naprosto dostačuje. Často používám i funkci Poznámky; kdykoli cítím potřebu zaznamenat nějakou myšlenku, vím, že mohu sáhnout po telefonu. Do mobilní kanceláře se hodí i symbianová obdoba Wordu (Quickword). Pomocí české T9 není problém vytvořit delší soubor DOC, třeba na cestách. Doma stačí soubor poslat přes Bluetooth do počítače, kde si s ním běžný Word bez problému poradí včetně české diakritiky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V telefonu nechybí ani přehrávač videosouborů • správa paměťové karty

Problém ale vidím v malé paměti RAM. Při běžném používání se sice nijak neprojevuje, jakmile ovšem spouštím náročnější program nebo hru, telefon mě často požádá o restart. Operační paměť je totiž asi třikrát menší než u N-Gage nebo 6600. Lze to sice částečně eliminovat spouštěním v různých save nebo flight módech (bez rezidentních programů, bez karty SIM), to je ale dost nepohodlné.

Jako každý telefon Series 60 disponuje i model 3650 funkcí zvanou multitasking. Znamená to, že pokud dlouze podržíte tlačítko pro vstup do menu, otevře se vám nabídka právě spuštěných programů, mezi nimiž lze přepínat. Pomocí tlačítka s tužtičkou si také můžete snadno zkopírovat text nebo číslo přes schránku.

Mobilní datové přenosy

Pokud vyrazím na delší dobu mimo domov, na internet se mohu připojit rovnou z telefonu, a to pomocí některého ze symbianových prohlížečů (já používám Doris Browser). Plnohodnotný internet to sice nenahradí, ale jako nouzové řešení je to docela užitečné. Přes GPRS vychází velmi levně i populární ICQ (např. stICQ).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti připojení • nastavení bluetooth

Fotoaparát

Na fotky z dovolené VGA rozlišení nestačí, o zajímavé momentky ale díky vestavěnému fotoaparátu nepřijdu. I když subjektivně tvrdím, že v mobilu takový fotoaparát stačí, je jasné, že nastupující generaci megapixelových modelů nemá 3650 šanci konkurovat. Přesto má focení s tímto telefonem své kouzlo. Zvukové „video“, které Nokia kdysi tak propagovala, je při své kvalitě a rozlišení 128 × 96 bodů prakticky nepoužitelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie pořízené telefonem 

Koupil bych si telefon znovu?

Celkově si myslím nemám na co stěžovat. Až na pár drobností mi Nokia 3650 přirostla za osm měsíců k srdci. I kdybych ji však dokázal opustit, těžko si nyní zvyknu na něco jiného než na Symbian. Časem přejdu na nějaký novější model (Nokia 6600, 7610 nebo Siemens SX1), především kvůli zmíněným problémům s pamětí.

Hodnocení

 • Design: 2
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 1
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 3
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 2
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (10) Další článek: Už vím proč mohou SMS chodit i během hovoru

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 3650, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Siemens SX1, Netradiční rozložení, Ostatní text, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

** Xperia XA2 již nevypadá jako omyl japonského designéra ** Vylepšení přišla snad ve všech směrech a jsou to vylepšení znatelná ** Tenhle kousek se prostě povedl již od prvního pohledu **

Jakub Vrbacký | 24

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

** Osvědčený recept z dílny Xiaomi, který pořád funguje ** NFC a USB-C se řadě Redmi bohužel stále vyhýbá ** Ve srovnání s předchůdcem pouze kosmetický facelift

Martin Herodek | 24