Můj mobil: Nokia 5510

(čtenářská recenze) První pokus Nokie o netradiční telefon. Má plnohodnotnou klávesnici QWERTY, kterou na dvě poloviny rozděluje displej. Do vnitřní paměti 64 MB lze nahrát hudbu, pokud vám hudba nestačí, můžete poslouchat rádio. O zkušenostech s Nokií 5510 píše jeden z čtenářů.
Můj mobil: Nokia 5510
Autor: Jan Gruncl

Co je vlastně zač?

Tento telefon stihl podobný, avšak o dost tvrdší osud než N-Gage. Telefon měl pořádnou reklamní kampaň, dobrá hodnocení v recenzích, a přesto se ho prodalo tak malé množství, že se přibližně rok po uvedení přestal vyrábět. Já si přesto myslím, že si zaslouží úctu a některým uživatelům má dodnes co říci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud netušíte, co je Nokia 5510 zač, vězte, že jde o mobilní telefon, který má displej uprostřed a klávesy po obou stranách, podobně jako třeba N-Gage. Rozdíl je ale v tom, že 5510 má kompletní českou alfanumerickou klávesnici, nikoli pouze číselník a ovládací prvky. Vzhledem k tomu, že model 5510 je funkčně totožný s Nokií 3330, pouhá klávesnice by asi mnoho lidí nezaujala. Proto přidal výrobce do telefonu ještě přehrávač hudby (nikoli MP3, to vysvětlím později) a rádio, čímž se z 5510 stává úplně jiný přístroj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 5510 a její tvarově příbuzní nástupci N-Gage, kteří však nemají plnohodnotnou klávesnici.. • .. tu má rozevírací model 6820

Velký a těžký? Jak pro koho...

Telefonu bylo často vytýkáno, že je velký a těžký. Vtipálci dokonce tvrdili, že s telefonem v kapse přepadávají na stranu. Já to však vidím jinak. Mobil totiž není až tak těžký, aby to bylo nepříjemné, a navíc vždy víte, že máte telefon u sebe. Co se velikosti týče, je to přijatelný kompromis mezi velikými tlačítky a malým telefonem. Tlačítka jsou zkrátka tak akorát a na menším telefonu by asi bylo psaní dost nepříjemné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pravdou je, že telefon je zbytečně široký. Tlačítka pod displejem nemusela být tak veliká. Tloušťka telefonu je vzhledem k rozměrům tak akorát, i když 5510 přece jen mohla být o něco tenčí. Baterie vydrží při běžném používání pět až šest dní (je zde započítán občasný poslech hudby i hraní her). Pokud na mobil nesáhnete, vydrží i deset dní.

Klávesnice jedna báseň

Jak asi tušíte, s plnou klávesnicí je psaní velmi pohodlné a především rychlé. Textovky se píší ještě mnohem rychleji než s T9, protože nemusíte (zejména u krátkých slov) kontrolovat nabídnutý text. Pokud nepospíchám, s velkými písmeny a mezerami za diakritikou, mám 160 znaků napsáno asi za 50 sekund. Telefon reaguje okamžitě, pokud nepíšete zprávu delší než 160 znaků, a vzhledem ke kvalitní klávesnici je psaní velmi přesné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Ale mám zde i jednu výtku. Nevím, jestli je to problém jen mého kusu, ale po roce a půl mě trochu zlobí klávesa se závorkami. Přibližně jeden stisk z pěti telefon ignoruje. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o krajní tlačítko, bude to pravděpodobně závada v uchycení, která by se u jiných kusů neměla objevovat.

Pokud chcete vyhledávat v seznamu, procházet menu a podobně, telefon lze bez jakýchkoli problémů ovládat jednou rukou. Při vytáčení čísla si většina lidí také poradí, ale psaní nepřichází v úvahu. Sice to jde, ale je to nepohodlné a telefon by také mohl docela dobře vyklouznout z ruky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na klávesnici se výborně hrají také hry, snad jen s výjimkou „hada“, na kterého jsou klávesy moc malé. Ale kdo je zvyklý na titěrné telefony, nebude mít problém. Ale takový Space Impact je na 5510 dvakrát zábavnější než na 3310. Klávesy vpravo dole používáte jako šipky a klávesu 3 a E pro střelbu. Vzhledem k podpoře stisku dvou kláves najednou můžete zároveň létat a přitom mačkat trojku jako zběsilí, abyste zastřelili nepřítele. No prostě nádhera. Také Bumper (známý spíše jako pinball nebo flipper) má na 5510 své kouzlo. Můžete totiž pálky ovládat tam, kde jsou, tedy levou na levé klávesnici a pravou na druhé. Také třesení stolem je potom přehlednější. Paradoxně je v nápovědě uvedeno úplně jiné ovládání, které mi vůbec nesedlo. Ale pokud někdo Nokii 5510 má, mohu doporučit odpalování pomocí B a N a třesení pomocí G a H. Vystřelit lze pomocí U. Ale to jen na okraj.

Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu

Lepší než flašinet

Kapitola o hudbě bude asi nejzajímavější. Telefon obsahuje FM rádio s pamětí na deset stanic a přehrávač souborů AAC, které používá v kódované podobě. Jde tedy vlastně o přehrávač LSE, i když je to totéž. Formát AAC se liší od MP3 vyšší kvalitou při stejném datovém toku. To znamená, že AAC lze při 128 kb/s použít klidně i pro hudbu hodně citlivou na kvalitu reprodukce, jako například rock, resp. metal. V MP3 by taková hudba při 128 kb/s zněla příšerně, ale z Nokie uslyšíte zvuk jako víno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K telefonu dostanete celkem slušná sluchátka, která slouží zároveň jako handsfree. Sluchátka mají menší jack než obvyklých 3,5 mm, ale v krabici najdete redukci, takže si můžete stejně jako já vychutnat hudbu v lepších sluchátkách. Převod do AAC je trochu pomalejší než do MP3, ale celé CD s převodem i nahráním do telefonu zabere asi 15 minut, což je snesitelné. Ovládací program i USB kabel byl v balení, můžete ale využít USB kabel digitálního fotoaparátu. S instalací programu jsem neměl problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poslouchání rádia • nahrávání záznamu z rádia • přehrávání zvukového souboru

V telefonu je 60,8 MB paměti, údaj 64 MB je zavádějící. Jedná se o špatný převod 64 tisíc bajtů, kterými telefon disponuje. Do této paměti se vejde celé CD ve 128 kb/s a ještě nějaké místo zbude. Telefon též používám jako přenosný disk, když se mi nechce pálit na CD. Hudbu ovládáte buď z menu, nebo tlačítky na boku. Ta nabízejí spuštění rádia, přehrávače a regulaci hlasitosti. Pokud použijete přiložená sluchátka, můžete tlačítkem na nich přeskočit na další skladbu, nebo další uloženou stanici rádia. Nemáte-li uložené stanice, lze delším podržením šipky nahoru či dolů automaticky naladit stanici s dobrým signálem.

Stále má co nabídnout

Musím říct, že i když je telefon postarší a černobílý, jsem s ním maximálně spokojen. Původní cena 12 500 korun byla skutečně vysoká, ale jakmile cena klesla pod šest tisíc, telefon jsem si pořídil. Pokud o něm uvažujete, dnes se jeho cena pohybuje mezi 3–4 tisíci za nový přístroj. Těm, co nepotřebují barevný telefon, ho mohu jen doporučit.

Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (10) Další článek: Siemens S65: hledáte mobil pro práci? (velký test)

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 5510, Nokia 6820, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Přijatelný kompromis, Závorka, Mobil, Barevný telefon, Krajní tlačítko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10