Můj mobil: Nokia 6230

(čtenářská recenze) Nokia 6230 je špičkový manažerský telefon pro ty nejnáročnější. Nabízí ohromné množství funkcí a to vše v kompaktním a elegantním balení. O uživatelské zkušenosti se opět podělí jeden z našich čtenářů.
Můj mobil: Nokia 6230
Autor: Stanislav Dzik

Proč jsem si koupil tento telefon

Můj starý telefon nebyl spolehlivý a neměl výdrž, měl anténu a neměl stále důležitější datové přenosy. Stále častěji se stávalo, že jsem se s ním prostě nemohl domluvit. Začal jsem se rozhlížet po novém telefonu, mluvil jsem se známými a občas používal mobily jiných výrobců a značek, psal SMS a pomalu docházel k závěru, co vlastně chci. Koupě je optimalizační proces vzhledem k tomu, co chci, na čem mi záleží a kolik jsem ochoten za telefon dát, také jak se mi líbí značka, kterou vybírám, a co jsem ochoten oželet.

Na čem mi nejvíc záleží:

  • Spolehlivost
  • Bezchybné telefonování – tím míním výborný zvuk za každých okolností
  • Datové služby na vysoké úrovni včetně Bluetooth
  • Synchronizace s MS produkty typu kontakty a kalendář
  • Pěkný vzhled, malé rozměry, bez antény
  • Jednoduché a intuitivní ovládání

Uvažoval jsem i o mobilu s Windows nebo Symbianem, ale netrval jsem na něm. Nakonec vyhrála značka Nokia s modelem 6230. Ještě nikdy jsem nekupoval výrobek, který jsem měl z recenzí tak prostudovaný a věděl o potencionálních chybách, které předchozím kupujícím vadily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Představy a skutečnost

Příjemným překvapením bylo, že opravdu vše fungovalo, jak bylo popsáno v recenzích. Některé věci dokonce v mnohém překonaly mé realistické až pesimistické domněnky.

Velkým překvapením bylo, jak je elegantní psaní SMS pomocí T9. Zkusil jsem to i u jiných výrobců a zjistil jsem, že rozdíl je opravdu v malých detailech, které jsou při psaní klíčové.

Připojení na internet pomocí GPRS s Bluetooth a na wap je rychlé a překvapením bylo, že podstatně rychlejší než pomocí pevné linky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka • psaní textové zprávy • možnosti připojení

Klady

V návodu se sice píše, že můžete koupit 128MB paměť, ale klidně tam můžete hodit 512MB kartu MMC a máte o hudbu postaráno, vejde se tam 8–10 CD formátu AAC. Výdrž telefonu v koženém obalu nemá prakticky příliš velká omezení. Běžně s ním jezdím na kole a mám jej v kapse, ale neměl jsem odvahu vystavit jej dešti, protože jsem nechtěl riskovat poškození telefonu. Nechápu, proč výrobci úplně nezapouzdří telefon a nabíjení nezajistí pomocí magnetické indukce, pak můžete telefon hodit do vody, aniž byste se báli, že se mu něco stane. Vzhledem k tomu, jak se telefonování rozmáhá, měl by to výrobce zajistit jako standardní funkci.

Displej sice není extra velký, ale je aktivní a je vidět i na přímém slunci. Všechno, co na něm má být, se vždy v pohodě zobrazí. Telefon při běžném používání vydrží 5 až 7 dní, to ale neplatí, pokud zapomenete vypnout Bluetooth. Veškeré zvukové výstupy jsou velice kvalitní, ať už se jedná o telefonování, stereo rádio nebo přehrávač MP3/AAC.

Veškeré funkce telefonu jsou daleko propracovanější než čekáte, a to zejména pokud přecházíte z jiné značky. Telefon je úžasně rychlý, klikání v menu je opravdu okamžité a běžně můžete zároveň poslouchat hudbu pomocí přehrávače, kopírovat pomocí Bluetooth hudbu nebo jiné soubory z/do telefonu a současně například psát SMS. Telefon je naprosto spolehlivý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zápory

Tento telefon bohužel nefunguje s tarifem Go, což mě sice zpočátku rozladilo, ale nakonec jsem to uvítal, jelikož jsem zjistil, že i smlouva s operátorem má výhody. Pop-Port nemá žádný převodník na velká sluchátka a bluetoothové sluchátko zatím není na poslouchání hudby zajímavé, takže asi všichni čekáme na stereo sluchátka s Bluetooth, zejména pro sport.

Javové programy mohou mít maximálně 128 kB. Není to málo, ale je to svazující. Neexistuje bohužel linuxová verze Nokia PC Suite a pro jiného poštovního klienta než Outlook.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pomluvy

Budík – Nokia 6230 kromě synchronizace s Outlookem, kde si můžete dát cokoli na léta dopředu, jak chcete být buzeni, nabízí propracovanou možnost buzení, opakované včetně výběru dnů v týdnu.

Fotoaparát – pokud si myslíte, že nahradíte fotoaparátem v telefonu klasický digitál, tak jste asi něco nepromysleli. Fotoaparát můžete použít na poznámky nebo na něco, co nechcete zapomenout apod., ale pokud chcete udělat kvalitní fotku, udělejte ji digitálem.

Kryt – pokud kryt nasadíte správně, nevrže ani neklape, prostě sedí, jak má. Jiný problém je, že nasadit kryt správně napoprvé vyžaduje určitou trpělivost, ale pak sedí jako přibitý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bluetooth

Někteří uživatelé mají problémy s Bluetooth. Problém nemusí být na straně telefonu, jelikož potřebujete zařízení, se kterým komunikujete. Výrobce mého notebooku musel vyměnit celou základní desku, než se Bluetooth podařilo nahodit. Ani pak se ale některé funkce nechovaly úplně podle mých představ.

Nutno přiznat, že Nokia PC Suite má drobná nevyladění některých funkcí právě ohledně Bluetooth. Při synchronizaci dat mezi Outlookem a telefonem si ho sám Outlook ani nespustí, i když ví, že jej pro synchronizaci potřebuje. Telefon musí být v době synchronizace v nezamčeném stavu, nesmí být aktivováno menu.

Závěr ohledně Bluetooth je prostý – pokud se spojíte, spojení je stabilní a nevypadne ani po mnoha hodinách práce. Nicméně se výjimečně stane, že napoprvé se nepodaří navázat spojení, což je vždy nepříjemné.

A co příště?

Když telefon ztratím, nebo třeba někde zapomenu, zajdu do prodejny a koupím si novou Nokii 6230. Tím chci říct, že je pro mě nejlepší.

A co za tři roky, když bude telefon používáním opotřebován? Budou lepší a levnější modely. Koupím si tedy nějakého následníka mého mobilu, který mě nenutí být neustále v práci, který mě baví hudbou, zprávami, který mě spojuje se světem a dokresluje moji osobu. I když si myslím, že by se lidé neměli dívat na to, čím člověk telefonuje, ale jak a co mluví.

Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (40) Další článek: Mobilní servis: proč se mi do telefonu nevejde javová hra?

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 6230, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Malý detail, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11