Můj mobil: Nokia 7210

(čtenářská recenze) Nokia 7210 je první telefon z řady Series 40. Má extravagantní design a slušnou funkční výbavu. Je vybaveno vestavěným rádiem a jediné co může chybět je Bluetooth.
Můj mobil: Nokia 7210
Autor: Tomáš Krýsman

Proč jsem si koupil tento mobil?

Je to už více než rok, co jsem si tento telefon koupil. Sháněl jsem tehdy telefon dobře vybavený, ale také stylový.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Konstrukce, design, ovládání

Nokii 7210 si jen tak nespletete. Stylový telefon z ní dělá především neobvykle řešená klávesnice, která spolu s lemem na krytu tvoří elipsu, což zvláště u tmavších krytů vypadá efektně. Klávesy jsou s tvrdého plastu, takže není problém poznat, že jste tlačítko opravdu stiskli. Postranní klávesy jsou z šedého neprůhledného plastu, zatímco prostřední sloupec a funkční klávesy jsou z modrého čirého plastu. Tomuto řešení bylo vytýkáno, že ve tmě je u krajních kláves nedostatečné podsvětlení. Řekl bych, že i tyto klávesy svítí dostatečně a asi jen slepý by nepoznal, že mačká něco jiného, než chtěl. Kryty jsou výměnné, což se projeví na jejich pevnosti. Hlavně zadní kryt se po pár týdnech začne pohybovat nahoru a dolů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej není nijak obrovský, je čtvercový a má rozlišení 128 × 128 bodů. Má jen 4 096 barev, což je dnes jakési minimum. Je pasivní, takže na slunci si moc nepočtete. 

Telefonování a zprávy

Telefonní seznam je vícepoložkový, můžete si připsat i různé údaje – poštovní, e-mailovou adresu apod. Má sice jen 300 položek, ale lze najednou zobrazit seznam na kartě i v telefonu.

Při telefonování jsem se nikdy nesetkal s problémy se signálem. Při hovoru se dá použít hlasité handsfree. Pro mě sloužilo skvěle, ale druhá strana si občas stěžovala, že neslyší, i když jsem měl telefon v těsné blízkosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • psaní textovky

Celkem zajímavé je psaní zpráv SMS, hlavně ze začátku. Máte-li telefon poprvé v ruce, bude vám to na neobvyklé klávesnici trvat poměrně dlouho. Ale druhý nebo třetí den vám to ani nepřijde. K dispozici je i česká T9 a je výborné, že ořeže diakritiku, takže máte k dispozici celých 160 znaků. Při psaní i čtení si můžete vybrat ze dvou velikostí písma. S větším písmem zobrazíte na displeji pět řádků, s menším osm. Pokud nemáte špatný zrak, nastavte si menší písmo a pak se vám téměř vždy vejde na displej celá zpráva. Do telefonu se vejde až 150 SMS, a nestačí-li ani to, můžete další uložit do archivu.

Můžete posílat i zprávy MMS, ale ty mohou obsahovat jen text a obrázky. Melodie posílat nelze.

Organizace času a další funkce

V telefonu je sice budík, ale Nokie samozřejmě nepřekvapí, je jako u většiny modelů neopakovaný. V telefonu je dále kalendář a úkolovník. U kalendáře je možný pouze měsíční pohled, nebo náhled do jednotlivých dnů. Záznamy mohou být různé: schůzka, zavolat, narozeniny, poznámka a upomínka. Rozdíl mezi poznámkou a upomínkou je ten, že poznámka se může ozvat o určitý čas dříve. Dobré je, že zadáte-li narozeniny, budou se automaticky ozývat každý rok a uvidíte, kolik je oslavenci let.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář v měsíčním náhledu • zadání události • úkolovník

Výhodou tohoto telefonu je vestavěné rádio. Například do autobusu se to hodí skvěle, problémem je ale citlivost na signál. Ani třeba v Praze nenaladíte vše, co byste chtěli, o stabilitě signálu ani nemluvě. Rádio lze poslouchat přes sluchátka (jsou součástí balení) nebo přes hlasité handsfree. I ve druhém případě ale musí být sluchátka připojena, slouží jako anténa. Někdy jsem je musel všelijak natahovat po stole či různě zavěšovat, aby rádio nešumělo. Až na toto je rádio v telefonu skvělá věc a telefon bez rádia bych si už nekoupil. Jelikož jsem rádio užíval velmi často, stalo se mi, že bužírka na sluchátkách se prodřela a drát začal vylézat ven. Reklamaci neuznali, prý je to opotřebení, i když nastane už po půl roce. Sluchátka sice ještě hrála, ale po čase jedno z nich začalo vynechávat a potom najednou přestalo hrát docela. Telefon při pokusu zapnout rádio psal, abych připojil headset.

Věc, která se hodí, jsou dočasné profily. Máte třeba schůzku a víte, že v deset skončí. Nastavíte dočasný tichý profil do desíti, a pak už se o nic nestaráte, telefon v deset zase zapne hlasité vyzvánění. Občas se mi ale stává, že se profil v daný čas nepřepne. Možná by to vyřešil nový firmware, ale možná je to záležitost jen jednoho kusu.

V telefonu je Java, takže nudí-li vás rádio, můžete si zahrát nějakou hru. Nebo můžete třeba hrát a přitom i poslouchat, obojí najednou je možné.

Mobilní datové přenosy

Datové přenosy prakticky nepoužívám, jen si občas přes wap stáhnu nějaký obrázek, melodii či hru. Ty si napřed vyberu na internetu a zjistím přesnou wapovou adresu. Pak se vyplatí použít spíš vytáčené spojení než GPRS, protože melodii či obrázek máte většinou do minuty stáhnutý. Stahujete-li hry, platí to absolutně. Přes vytáčené spojení vás hra (je-li zdarma) vyjde na pár korun, přes GPRS i na pár desítek korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z vestavěné hry • wap

Fotoaparát

Telefon nemá vestavěný fotoaparát. Dá se dokoupit připojitelný, což je ale více než tisícikorunová investice a toto řešení není příliš pohodlné. Takže chcete-li fotit, porozhlédněte se po jiném telefonu – bude to pohodlnější a celkově možná i levnější.

Koupil bych si telefon znovu?

Telefon používám více než rok a v podstatě bez problémů – až na sluchátka. Pak se mi ještě stávalo (zhruba týden před koncem záruky, tedy po roce používání), že se najednou začal vypínat. Stačilo s ním trochu zatřást a hned se vypnul. Stačilo ale sejmout kryty, vyčistit z telefonu prach (dost se do něj práší) a tyto potíže se už neobjevily.

Chcete-li stylový telefon, který zaujme opravdu každého, a nepotřebujete-li vestavěný fotoaparát ani špičkový displej, sáhněte po tomto modelu. Navíc dnes se dá na internetu sehnat za velmi příznivou cenu.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 1
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 2
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: nemá
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (24) Další článek: BeachWars: plážová válka v buginách (recenze javové hry)

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Mobil, Špatný zrak


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11