Můj mobil: Nokia 7610

(čtenářská recenze) Nokia 7610 patří mezi nejvybavenější mobilní telefony na našem trhu. Má Symbian, megapixelový fotoaparát a stylový design. Přečtěte si o uživatelských zkušenostech s telefonem, který můžete v soutěži Můj mobil vyhrát.
Můj mobil: Nokia 7610
Autor: Komrs Roman

Proč jsem si koupil tento telefon?

Mým předešlým mobilem byla Nokia 7650, ale stále více mi vadila malá paměť. Nokia 6600 jako možný nástupce se mi nelíbila. Nokia navíc přišla na trh s novinkou v podobě megapixelového foťáku v modelu 7610. Rozhodujícím kritériem pro koupi byl standardní operační systém, kvalitní displej, paměťové karty, velká vnitřní paměť, vzhled a v neposlední řadě již zmiňovaný megapixel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Na designu telefonu mě zaujal jeho základní obdélníkový tvar s elegantně zaoblenými rohy a s efektními kovovými prvky kolem displeje. Provedení telefonu s výměnnými kryty včetně klávesnice v samostatném bloku je překvapivě pevné, nic nevrže ani neskřípe. Plast krytů je probarven v celé tloušťce, a tak by nemělo ani po delší době používání dojít k otěru. Plast je pružný a poddajný, čímž přispívá k eliminaci rušivých pazvuků. Klávesnice má jistý dotisk, tlačítka jsou tužší, na rozdíl od 7650 nedochází k dvouklikům (při jednom stisku klávesy se napsaly dva znaky). V partii kolem směrové klávesy docházelo častěji k překlepům, velmi neergonomické je umístění klávesy C.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej má bezchybné zobrazení, ve srovnání s 7650 je patrná mnohem větší úroveň maximálního jasu a kontrastu. Ostrost zobrazení je rovněž vyšší, úroveň barevného podání je vynikající. Naopak změna zobrazení z úhlu je markantnější než u staršího modelu, čitelnost na přímém slunci je prakticky stejná. Výdrž baterie je průměrně dva a půl dne, při používání GPRS životnost klesá znatelněji.

Velkou výhradu mám k ovládání hlasových funkcí telefonu. Oproti Nokii 7650 ubylo speciální boční tlačítko. U 7610 je ovládání řešeno přes dlouhý stisk pravé funkční klávesy v pohotovostním režimu, což je omezující. Rovněž ergonomie tlačítka pro vypínání a zapínání telefonu není dobrá. Velké výhrady mám ke schopnosti rozpoznávání hlasových povelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Nyní se dostávám k největšímu negativu nového modelu, a tím je firmware. Dvakrát došlo k samovolnému restartu, bluetoothová handsfree sada HDW-2 se samovolně odpojuje, dochází k výpadku hlasových funkcí a přehrávání veškerých zvuků. Komunikační protokol hlásí chyby a poté se uzavře, pokud uživatel začne ve filtrech přepínat mezi prvním a posledním záznamem před úplným načtením seznamu. Při zobrazování snímků pořízených v maximálním rozlišení je při 25% zvětšení patrný rastr, který zmizí po zvětšení na 50 %. Poslední chybou je zamrzání telefonu při ukončování programů klávesou C v aplikačním sloupečku. Na nevyladěnosti firmwaru je vidět, že hlavní prioritou bylo prvenství v uvedení novinky na trh.

Telefonování a zprávy

Telefonní funkce a práce se zprávami je na vysoké úrovni, zkracování SMS při použití T9 s českou diakritikou jsem vyřešil dohráním aplikace. Velmi dobrou změnou je plná podpora diakritiky v e-mailu, kvalita zvuku ze sluchátka je subjektivně horší, naopak úroveň vnějšího reproduktoru se zlepšila. Kvalita vyzvánění je díky 48hlasé polyfonii znatelně lepší, zajímavé jsou i nové vyzváněcí tóny od Nokie, např. kokrhání kohouta zní celkem věrohodně. Do MMS nelze vložit jiné zvuky než ty nahrané přes mikrofon. Ostatní funkční možnosti jsou shodné s přístroji Series 60.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam • psaní textové a multimediální zprávy

Organizace času a další funkce

Ani ve funkcích pro organizaci času se mnoho nezměnilo, snad jedinou novinkou je výpis aktuálních událostí v kalendáři v samostatném okénku. Velmi zajímavou funkcí je videoeditor, který obsahuje dvě aplikace. Jedna slouží pro střih, je možno měnit stopáž, vyjímat a vkládat pasáže. Druhá aplikace dokáže z běžného videa vytvořit dynamický klip se zvukovými a grafickými triky, navíc lze video objemově přizpůsobit pro možnost jeho odeslání přes MMS.

Aplikace Kodak pro virtuální tisk fotek se ukázala jako nepoužitelná vzhledem k neznalostem personálu a jeho neschopnosti uživateli poradit, jak začít službu využívat. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že Kodak má ve svých sběrnách samoobslužné terminály se všemi možnostmi komunikace včetně Bluetooth, takže vytištění hotových fotek na místě je dílem okamžiku. Cena je bohužel dosti vysoká, 15 Kč za kus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář v měsíčním a denním náhledu • aplikace pro úpravu videa a pro rychlý tisk

Mobilní datové přenosy

V Nokii 7610 standardně instalovaná Opera je samozřejmě lepší, přesto oproti WebViewer dochází k nekorektnímu zobrazování textu (překrývání a neúplné zobrazení). Novou a užitečnou funkcí u 7610 je správce spojení, který umožní ukončit probíhající datové připojení bez nutnosti ukončovat aplikaci, jež toto spojení používala. Nepříjemná je absence HSCSD, neboť objem stahovaných dat přes GPRS prohlížečem Opera vzrostl oproti WebViewer minimálně trojnásobně. Přestože rychlost GPRS zůstala papírově stejná jako u 7650, wapový prohlížeč v 7610 načítá stránky znatelně rychleji a má větší funkční možnosti. Stabilita datových přenosů přes interní prohlížeče je bezchybná.

Fotoaparát

Fotoaparát s vyšším rozlišením odpovídá tomu, co o něm bylo již nesčetněkrát uvedeno. Nárůst kvality oproti VGA je znatelný, nicméně ani toto vylepšení není všemocné a i v případě 7610 platí všechny zásady pro používání fotoaparátu v mobilech. Na krajinky to není, portréty a záběry zblízka dopadají i na tištěné fotce až do formátu 10 × 15 při běžném pohledu dobře a nepoznáte, že jsou jenom z mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie pořízené mobilem

Koupil bych si telefon znovu?

Vzhledem k tomu, že mi Nokia 7610 zejména po vzhledové stránce vyhovuje, určitě bych po ní sáhl znovu. I když bych s koupí počkal do té doby, než bude dodávaný firmware na lepší úrovni. Právě tento aspekt považuji za jedno z největších negativ nového modelu.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 3
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 2
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 1
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (52) Další článek: Víkendový kvíz: znáte Nokii a její telefony? (+ řešení)

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia 7650, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14