Můj mobil: Nokia 7650

(čtenářská recenze) Na první pohled trošku velký telefon, na druhý šikovné zařízení kombinující výhodu mobilu a kapesního počítače. Používá operační systém Symbian, má velký displej, výsuvnou klávesnici a vestavěný foťák, který umí natáčet video.
Můj mobil: Nokia 7650
Autor: Jakub Goga

Proč jsem si koupil tento telefon?

Protože jsem chtěl konečně chytrý mobil. Dostal jsem ale mnohem více.

Konstrukce, design, ovládání

Vysouvací konstrukce mi vyhovuje, i když si klávesnici vysouvám vždy, protože v zavřeném stavu se telefon špatně ovládá, joystick je až úplně dole a hrozí vypadnutí telefonu z ruky. Po vysunutí už máte mobil "za co chytnout" a stabilita je perfektní. Dobrému držení také napomáhají větší rozměry a hmotnost. Mobil se však docela pronese, předtím jsem měl Alcatel OT 511 vážící polovinu a občas jsem zapomněl, že ho mám v kapse. S tímto mobilem se to nestane.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přijímání hovorů vypadá efektně – vytáhnete mobil z kapsy a za pohybu k uchu vysunete vrchní část, čímž přijmete hovor. Konstrukce vysouvání se už trochu "rozvrzala", ale v krajních polohách drží stále dobře. Displej je chráněn rámečkem, který je už ošoupaný, ale na displeji není skoro ani škrábanec. Klávesnice je příjemně tuhá a kvalitní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefonování a zprávy

Citlivost na signál je průměrná. V telefonním seznamu lze ke kontaktu uložit až 30 různých telefonních čísel, e-mailových adres a poznámek. Telefonování je pohodlné díky výšce mobilu a kvalitnímu reproduktoru s hlasitým handsfree.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • hlavní nabídka • náhled na seznam kontaktů

SMS zprávy jdou psát velice rychle. Můj oblíbený styl je držení oběma rukama a datování palci. Musíte ale dávat pozor, protože když stisknete klávesu o trošku déle, hned tam skočí druhé písmenko. Když přijde SMS, asi 1,5 sekundy trvá, než ji telefon otevře a načte. Jsem líný mazat textovky, mám jich v mobilu asi 500, ovšem na rychlost práce se zprávami to nemá vliv. Editor MMS zpráv je díky velkému displeji přehledný a rychlý, leč díky cenové politice operátorů nevyužitý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka zpráv • SMS zpráva • MMS

Organizace času a další funkce

Kalendář je skvělý, dá se v něm nastavit snad vše: začátek a konec schůzky, místo, opakování a k tomu lze nastavit upozornění na jiné datum i čas. Jako náhradu původního budíku jsem nainstaloval Handy Reminder, kde si můžu nastavit pro každý den v týdnu jiný čas buzení. S jiným softwarem lze měnit i budící melodie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Měsíční náhled na kalendář • zadání záznamu do kalendáře • zadání úkolu do úkolovníku

Možných doplňkových programů je celá řada – na vylepšení grafického prostředí, kalendáře, úkolovníku, e-mailového klienta, fotoaparátu, profilů, hodin i kalkulačky. Některé programy dokonce vytvoří z mobilu úplně jiné zařízení (univerzální dálkový ovladač, přehrávač MP3, bezpečnostní alarm, čtečku čárových kódu, webový server, zvukový analyzátor aj.). Mobil lze rozšířit též o ICQ klienta, slovník nebo editor obrázků. Mezi moje oblíbené patří MiniGPS měnící profily podle polohy mobilu a také Kámasútra.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Standardně nainstalované rozšiřující aplikace

Dále lze doinstalovat hry jak v Symbianu (Doom, Mosquitos, Prince of Persia, Outbrake, Moorhen a další vysoce kvalitní hry), tak v Javě (trilogie Splinter Cell, Yeti Sport, Worms a mnoho dalších – Nokia "rozběhá" i některé javové hry určené pro jiné telefony a všechny hry určené pro nižší řady Nokií). Dokonce si lze zahrát v emulátoru i hry z Gameboye color.

Fotoaparát

Nokia má VGA rozlišení. Fotky se hodí pouze na MMS a prohlížení na displeji, kde vypadají skvěle. Užitečný je režim pro focení "šero". Na monitoru zjistíte, že je zaostřen pouze střed fotky a při nižším osvětlení se objevuje šum. Po doinstalování videorekordéru dostal telefon nový rozměr a dnes ho mám až k prasknutí naplněn natočenými videi. Kvalita je vhodná pouze pro přehrávání na mobilu, jako ilustrace zážitků a událostí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Integrovaný fotoaparát • ukázkové snímky

Koupil bych si telefon znovu?

Mobil spokojeně používám už rok. Vysouvací koncepce je stylová a příště určitě zůstanu u Symbianu kvůli možnosti doinstalování téměř jakékoli aplikace. Poohlédnu se ale po novějších sestrách se slotem pro paměťové karty, lepším fotoaparátem a nižší hmotností.

Oznámkujte svůj telefon

 • Design: 2
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 3
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 1
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 2
 • Celkové hodnocení telefonu: 2

Podrobné parametry k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (15) Další článek: Ještě drsnější crash test v srpnových Mobilitách

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia 7650, Dobré držení, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 10