Můj mobil: Nokia 7650

(čtenářská recenze) Nokia 7650 je originální přístroj s operačním systémem Symbian, který v sobě kombinuje výhody mobilního telefonu a kapesního počítače. Má výsuvnou klávesnici a vestavěný VGA fotoaparát, který si poradí i s videem.
Můj mobil: Nokia 7650

Autor: Daniel Rucký

Proč jsem si koupil tento telefon?

Jistě to znáte, starý telefon doslouží, nestačí funkcemi a v mém případě navíc neměl ani barevný displej. Moje rozhodování o novém telefonu dostalo díky tehdy novému operačnímu systému Symbian rychlý spád.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Tady se musím pozastavit. Myslím že každý, kdo tuto Nokii držel v ruce, se mnou bude souhlasit: design příšerný, konstrukce nemotorná a ovládání mají jiné mobily také lepší. Ale při bližším ohledání zjistíte, že to není jen „velká kostka“, ale že i v otázce designu se výrobce docela snažil.

Podíváme-li se na konstrukci, vysouvací mobily příliš obvyklé nejsou. Drážky, ve kterých mobil jezdí nahoru a dolů, se časem opotřebovaly. Mobil je rozviklaný, sám se při vyšším tlaku na joystick skládá, a tak je práce s ním spíše utrpením. Dále mi vadí přístup k baterii, protože zadní kryt se trošku viklá a při držení v ruce je to poměrně nepříjemný pocit. Displej je velký, čitelný a přehledný, ale to vše na úkor velikosti mobilu, který se vám jen stěží vejde do kapsy. Mnoho výhod však přináší mobil díky Symbianu, který převtělí mobil do komunikátoru. Začíná to otázkou na zamknutí kláves při zasunutí, pokračuje přes rychlou volbu znaků při psaní SMS a končí drobnostmi, jako například volba rychlého vytáčení bez vysunuté klávesnice. V tomto směru jsem však musel již od začátku přemýšlet, jak propojit telefon s počítačem a kde sehnat vhodné aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Telefonování a zprávy

Tato kapitolka se dá shrnout do několika bodů:

• Pokud máte uloženou fotku v adresáři, při příchozím hovoru se nezobrazuje – je třeba použít aplikace.

• Kvalita zvuku je velice dobrá, ale při zapnutém hlasitém handsfree je příšerná.

• Se signálem jsem byl vždy spokojen. Používám Eurotel a dokonce i na chatě hluboko v horách signál chytám. Ovšem jakmile jsem vyměnil SIM za kartu od T-Mobilu, už to nebylo ono.

• Ach, ta klávesnice. Už po třech měsících mě začaly zlobit klávesy. Zlobit je v tomto případě slabé slovo, protože není příjemné, když píšete zprávu a mobil každý vás stisk klávesy považuje za dva stisky. Je to asi častým používáním, ale je to jeden z důvodů, proč jsem přešel na MMS. Také česká T9, vzhledem k tomu, že píše s háčky, je téměř nepoužitelná. Na druhou stranu mě překvapila práce s přijatými zprávami, která je naprosto dokonalá.

• Hodně bych pochválil menu, které se díky možnosti přesouvání stane pro každého přívětivé.

• Snad za největší chybu považuji protokol, který se nejen dlouho načítá, ale často při jeho prohlížení mobil teprve „dopisuje“ poslední volbu čísla atd.

• Myslel jsem, že ocením senzor, který při zapnutém hlasitém handsfree a přiložení mobilu k uchu automaticky telefon ztlumí, ale je to na nic. To, že se to nedá vypnout, ještě chápu, ale proč je to aktivní i při přehrávání melodií? Někdy si myslím, že se výrobci do mobilu snaží „narvat“ co nejvíce funkcí bez ohledu na to, zda-li je uživatel ocení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka • telefonní seznam • psaní textové zprávy

Organizace času a další funkce

V tomto směru mě telefon poměrně zklamal. Ač má všechny funkce, které snad každý chce v mobilu mít, žádná z nich není natolik komplexní, aby se dala denně využívat.

Mobilní datové přenosy

V tomto mě mobil velice překvapil. Surfování na wapu je díky velkému displeji přehledné a příznivé, nastavení přenosů se provádí pomocí konfigurační SMS, kterou vám pošle operátor, a hlavně připojení jen málokdy spadne. Bohužel oproti jiným telefonům nemá tak vysokou rychlost, kterou dnes každý z nás potřebuje.

Fotoaparát

Toto je jedna z funkcí, která mě opravdu velice potěšila. Začíná to u šikovně schované čočky, která je vtipně zasunuta společně s klávesnicí. Dále je zde kvalita, která dosahuje až 640 × 480 bodů, a v neposlední řadě také noční režim, kdy sice obraz na mobilu působí trhaně, avšak fotky jsou z něj přímo báječné. Jediné, co bych snad vytknul, je lehké rozmazávání na okrajích fotek a také nemožnost upravit pořízenou fotku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie pořízené telefonem

Koupil bych si telefon znovu?

Telefon používám skoro dva roky a až na pár drobností, které mi na něm vadí, si myslím, že jsem koupí neudělal chybu. Vzhledem k vývoji technologií bych dnes samozřejmě sáhl po mobilu vyšší třídy, ale určitě zůstanu u operačního systému a s největší pravděpodobností i u Nokie.

Hodnocení

 • Zpracování: 3
 • Klávesnice: 4
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 2
 • Funkce pro telefonování: 3
 • Funkce pro práci se zprávami: 3
 • Organizace času: 2
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 1
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (79) Další článek: Rušný podzim a velké změny v podání Nokie

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia 7650, Nepříjemný pocit, Rychlý spád, Mobil, Slabé slovo


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11