Můj mobil: Nokia N-Gage

(čtenářská recenze) Nokia N-Gage je mobilní telefon kombinovaný s herní konzolí. Jedná se o přístroj předurčený pro zábavu, je postaven na operačním systému Symbian a obsahuje mimo jiné rádio a přehrávač hudebních souborů.
Můj mobil: Nokia N-Gage
Autor: Petr Thür

Proč jsem si koupil tento telefon

Vždy mě okouzlují přístroje, které většině lidí připadají svojí konstrukcí nenormální, či dokonce „ujeté“. No a tak to nemohlo dopadnout jinak, než že po telefonech Motorola V100 a Nokia 5510 jsem si pořídil právě N-Gage.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

N-Gage není zrovna typický telefon. Drží se „naležato“ a lidé si budou na první pohled myslet, že vlastníte nejnovější model kapesních videoher. A někteří dokonce ani nikdy nepochopí, že jde o skoro normální mobilní telefon. Ačkoli je mobil celý z plastu, i po šesti měsících používání na mě působí dostatečně pevně a nevrže. S konstrukcí velmi úzce souvisí design i ovládání – design musím pochválit, třeba ve srovnání s novou N-Gage QD mi přijde mnohem lepší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesy jsou rozděleny do dvou částí a musím přiznat, že jednou rukou se telefon ovládat nedá. Ale pro dvě ruce je ovládání vymyšleno dokonale, včetně ovládání her, což nebývá u mobilních telefonů zvykem. Displej má velmi dobré rozlišení i věrné zachycení barev, nicméně mnoho internetových diskuzí se zabývá otázkou, zda bílá na N-Gage je opravdu bílá. Na přímém slunci je kontrast displeje dost nízký, ale to je problém mnoha přístrojů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výdrž baterie je zcela závislá na způsobu, jakým telefon používám – pokud budu jen volat a posílat SMS, občas se připojím na internet a použiji některou jednodušší funkci (kalkulačka, poznámky), vydrží telefon na jedno nabití kolem tři dnů. Při hraní her se však lehce vybije i po pěti hodinách.

Telefonování a zprávy

Výbornými funkcemi telefonního seznamu jsou vícepoložkové záznamy, miniaturní i celodisplejové fotografie pro každý záznam, sdružování kontaktů do skupin, téměř neomezené množství kontaktů a mnoho dalších funkcí, které lze navíc lehce rozšířit pomocí aplikací, jako je BlackList (seznam čísel, která se nedovolají) či PhotoID (zobrazení fotografie volajícího přes celý displej). Hlasitost telefonu je dostatečná, ovšem pouze za předpokladu, že držíte telefon kolmo k hlavě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrazovka v pohotovostním režimu • uspořádání základní nabídky

SMS zprávy se píší vcelku dobře, telefon nabízí i český slovník T9, který však bohužel používá diakritiku, a tak se velikost každé zprávy sníží na polovinu. Nicméně tento problém lze obejít programem SMSnoCZ. Jako velmi užitečnou hodnotím možnost označit jakoukoli část textu a poté kopírovat jinam.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při zobrazení SMS zpráv oceníte velikost displeje

V oblastech, kde se pohybuji, je úroveň pokrytí velmi dobrá, takže citlivost na signál nemohu zhodnotit. Nicméně zaujalo mě, že telefon je schopen odesílanou SMS v případě výpadku signálu uložit a automaticky odeslat v okamžiku, kdy se opět nachází v oblasti pokryté signálem.

Organizace času

Funkce pro organizaci času téměř nepoužívám, jejich zpracování mě nijak zvlášť nezaujalo. Budík je jako obvykle u Nokie jen jednorázový, v případě úkolů či poznámek bych očekával nějaké složitější zpracování a u kalendáře se mi nepodařilo najít zobrazení, které by mi vyhovovalo. Denní, týdenní či měsíční pohledy jsou buď málo podrobné, nebo umožňují pohled jen na malý časový úsek. Nicméně všechny nedokonalé funkce lze nahradit použitím některé z mnoha aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka standardně vestavěných aplikací • kalendář v měsíčním náhledu

Další funkce

Nejzajímavější na telefonu je jistě operační systém Symbian. Jeho přítomnost sice v mém případě způsobuje nutnost telefon minimálně jednou měsíčně uvést do továrního nastavení, nicméně možnost doinstalovat jakýkoli program či hru je nenahraditelná. Z počátku si jistě „vyhrajete“ s prográmky ve stylu miniGPS (vykonání zvolené činnosti na základě polohy telefonu) či WallpaperChanger (zobrazení obrovských hodin, aktuálního kalendáře či dalších informací přímo na pozadí pohotovostního displeje). Později však určitě přejdete k užitečnějším aplikacím – od možnosti přečíst si na displeji svého telefonu jakoukoli knihu (ReadM) přes připojení na ICQ (stICQ) až po přehrávání videí přes celý displej (SmartMovie).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
O hry tu jde především...

Vzhledem k použití paměťové karty lze přístroj vybavit dostatečným množstvím zábavy i na dlouhodobý pobyt mimo civilizaci. Neméně důležité jsou hry, v případě N-Gage je možnost výběru téměř nekonečná. Kromě her v Javě si můžete zahrát jakoukoli hru pro Symbian a s pomocí mnoha emulátorů také všechny hry primárně určené pro úplně jiné systémy, např. GameBoy. A dále jsou tu samozřejmě hry určené přímo pro N-Gage, které jsou prodávány na samostatných paměťových kartách a u nichž často zapomenete, že zrovna nesedíte u počítače…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rádio • přehrávač MP3 souborů

Na závěr ještě nesmím zapomenout na integrovaný přehrávač MP3 souborů (opět jste omezeni jen použitou paměťovou kartou) a integrované rádio. Oproti Nokii 5510 obě tyto funkce dosáhly značného pokroku a jsem s nimi velmi spokojen.

Mobilní datové přenosy

Telefon nabízí připojení na wap i internet, oboje pomocí vytáčeného i paketového připojení. Na mobilní datové přenosy si nemohu stěžovat, nastavení je velmi jednoduché a nesetkal jsem se s žádným problémem. Telefon nabízí počítadlo přenesených dat a vestavěný e-mailový klient, navíc lze doinstalovat internetový prohlížeč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Posílání e-mailu... • ...a wapování s Nokií N-Gage

Fotoaparát

Nokia N-Gage nemá fotoaparát a ani nelze připojit fotoaparát Nokia Fun Camera. Nicméně dle internetových diskuzí existuje bluetoothový fotoaparát, který lze k N-Gage připojit, ale jeho cena se prý pohybuje okolo 5 000 Kč.

Koupil bych si telefon znovu?

Telefon používám více než půl roku a i přes několik nedostatků (absence fotoaparátu, zvláštní držení při telefonování, nutnost vyndávat baterii při výměně paměťové karty, malá výdrž baterie) není v tuto chvíli na trhu asi žádný jiný přístroj, který by v této cenové kategorii dokázal N-Gage nahradit.

Oznámkujte svůj telefon

 • Design: 2
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 1
 • Displej: 2
 • Pohodlné ovládání: 1
 • Výdrž: 3
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 4
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: –
 • Celkové hodnocení telefonu: 2

Podrobné parametry najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (14) Další článek: Kam s mobilem při jízdě na kole?

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 5510, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Dobré rozlišení, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15