Můj mobil: Nokia N-Gage

(čtenářská recenze) Nokia N-Gage je velmi oblíbená mezi hravými uživateli. Kombinuje mobilní telefon s herní konzolí. Je to zařízení postavené na operačním systému Symbian, obsahuje mimo jiné i rádio a přehrávač hudebních souborů.
Můj mobil: Nokia N-Gage
Autor: Miroslav Pilař

Proč jsem si koupil tento telefon?

Asi v polovině května mě přestal bavit můj předchozí telefon. Hledal jsem mobil, který by splňoval co nevíce mých kritérií: cena do 8 000 Kč, barevný displej, Java, polyfonní vyzvánění, velká paměť na Javu, obrázky, melodie a SMS a také by mi nevadil navíc MP3 přehrávač nebo rádio. Všechny tyto podmínky do puntíku splňovala pouze Nokia N-Gage, která navíc jako třešničku na dortu měla i OS Symbian.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Telefon je kvalitně zpracován – vůbec nic nevrže. Na design tohoto telefonu jsou dva názory: někomu se hodně líbí, jiný ho zase zavrhuje. Já patřím k té první skupině, jeho design se mi zdá výborný a můžu na něm oči nechat. Konstrukce je dělaná pro lepší hraní her, takže se telefon druží bohužel oběma rukama, což může sice někomu vadit, ale myslím si, že pokud nemáte plné ruce, tak se dobře ovládá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na klávesnici jsou dvě vystouplé klávesy 5 a 7, které jsou tu pro pohodlnější hraní her – bohužel vadí při psaní SMS. Potom jsou zde ještě dvě nezvyklé klávesy na levé straně, které mi usnadňují přístup k MP3 a rádiu. Dvěma klávesám po stranách displeje můžete přiřadit často používané funkce. Do menu se dostanete speciálním tlačítkem vedle tlačítka pro rádio. Bohužel k zapnutí rádia jsou potřeba sluchátka, která zároveň slouží jako anténa. Displej má jemný rastr a je aktivní, díky čemuž je dobře čitelný i na slunci. Škoda, že má jen 4 096 barev, neuškodilo by, kdyby jich bylo alespoň 65 tisíc.

V menu si můžete přehazovat a vytvářet složky, umisťovat do nich funkce a symbianové aplikace, čímž si vytvoříte v podstatě vlastní menu. Menu může mít podobu mřížky nebo seznamu, přičemž se mi zdá pohodlnější mřížka. Povrch telefonu lze snadno ušpinit, ale také snadno očistit. Jeho výdrž je velmi nízká, pohybuje se v rozmezí jednoho až tří dnů, většinou ho nabíjím jednou za dva dny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní displej a hlavní nabídka

Telefonování a zprávy

Telefonní seznam pracuje najednou s pamětí na kartě i s pamětí telefonu, počet kontaktů je omezen pamětí 2 MB, což je asi 3–4 000 kontaktů. Velmi snadno se v něm orientuje a dá se v něm vyhledávat podle více písmen jména, bohužel ne příjmení. K jednomu kontaktu lze uložit jméno, příjmení, společnost, funkce, telefon, mobil, fax, e-mail a také fotografii. Využiji zde řazení kontaktů do skupin s možností odlišení vyzváněním. Při telefonování je kvalita zvuku dobrá, reproduktor ani nemusíte mít nastavený na nejvyšší hlasitost, protože je dobře slyšet i při nižší hlasitosti. Po hovoru telefon zobrazuje délku a cenu hovoru, cenu jednotky ale musíte nastavit ručně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam • psaní textové zprávy

Stačí pár minut a naučíte se psát na tomto přístroji SMS svižně a pohodlně. Při psaní jen trochu vadí vystouplá tlačítka 5 a 7 a také tlačítko 1, které je moc malé a je blízko červeného telefonku. Kvůli různě tvarovaným klávesám se dá na mobilu psát klidně i poslepu. Při psaní ještě pomáhá velmi kvalitní český slovník T9, který urychlí psaní, ale je bohužel s háčky a čárkami. Dále lze použít tužtičku, která ovládá funkci kopírovat/vložit, klávesu C, která maže znaky, a čtyřsměrné tlačítko, s nímž se můžete pohybovat po zprávě. MMS editor je dobrý, dá se tam vkládat obrázek, zvukový klip nahraný hlasovým záznamníkem a videoklip (melodie se dá odeslat jen se staženou symbianovou aplikací). Odeslat lze i e-mail, zprávy MMS nepoužívám.

Organizace času a další funkce

Jediné, co mi vadí na organizaci času je, že zde není opakovaný budík a nelze přiřadit melodii k buzení. Je zde výborný kalendář, poznámky i hlasové záznamy. Kdyby mi zde něco chybělo, mohu si dohrát javovou nebo symbianovou aplikaci. Na hraní, které tomuto telefonu opravdu jde, je zde Java, Symbian a také speciální hry, které se do něj vkládají formou MMC karet. Paměť telefonu je 4 MB, ale v základním balení jsem také dostal 32 MB MMC kartu, díky čemuž mám dostatek paměti na vše, co chci. A když ne, tak si mohu dokoupit 256 MB MMC a budu mít dostatek paměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mobilní datové přenosy

Telefon má Bluetooth, který usnadňuje přenos dat mezi ním a počítačem. Dále má HSCSD a GPRS, které se dají využít pro přístup na wap nebo na internet. GPRS funguje bezproblémově a wap je na velkém displeji přehledný. Rychlost GPRS zde není největší, ale postačí a ušetří peníze.

Koupil bych si telefon znovu?

Tento mobilní telefon používám teprve dva měsíce a jsem s ním velmi spokojen. Proto bych si ho koupil znovu, i když možná bych uvažoval o něčem stylovějším, například o Samsungu SGH-X450. Možná bych tedy příště vyzkoušel jiného výrobce, protože tohle už je moje třetí Nokia a já rád experimentuji.

Hodnocení

 • Design: 2
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 3
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 3
 • Výdrž: 5
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 1
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: nehodnotím
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (19) Další článek: Jak vypnout zvuk při focení Siemensy řady 65

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70