Můj mobil: Samsung SGH - E100

(čtenářská recenze) Samsung SGH-E100 je relativně levný mobilní telefon - véčko s kvalitním displejem, vícehlasým vyzváněním a s dalšími atraktivními prvky. Jeden z našich čtenářů vás opět seznámí se svými uživatelskými zkušenostmi.
Můj mobil: Samsung SGH - E100
Autor: Ondřej Černý

Proč jsem si koupil tento telefon

Samsung SGH-E100 nabízí vše, co potřebuji. Je malý, stylový, má dobré organizační funkce, perfektní aktivní displej, infraport a velkou paměť (9 MB). Je to sice můj první telefon véčkové konstrukce, ale jsem přesvědčen, že už nic jiného než véčko nechci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

I když jsou si všechna véčka od Samsungu hodně podobná, SGH-E100 se mi z nich líbí nejvíc. Tělo přístroje je ladně zakulaceno, což mu dodává elegantní vzhled v otevřeném i zavřeném stavu. Velmi decentně na mě působí i modrá LED, která se nachází v pravém horním rohu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mrzí mě ale, že kryt lze lehce poškrábat. Musím ovšem pochválit konstrukci, kloub je i po delším užívání pevný. Jediné, co už trochu vrže, je baterie, ale ani se nedivím, jelikož několikrát denně přehazuji karty SIM. Další výtka směřuje ke gumové krytce konektoru pro nabíječku, kterou raději ani nepoužívám, abych ji někde neztratil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kolébkové tlačítko na boku je velmi užitečné, můžete s ním odmítat hovor, nebo ztlumit vyzvánění příchozích hovorů. U jinak pohodlné klávesnice bych se nezlobil za trochu vyšší zdvih. Jelikož často používám wap, zvykl jsem si i na hodně kritizované středové tlačítko. Ale přece jen by nebylo špatné s ním v menu potvrzovat volby. Všechny čtyři směry kurzoru a tlačítko C mají přednastavenou rychlou volbu, kterou bohužel nemůžete změnit. Myslím ale, že výrobce vybral docela dobře, přednastavená je nová SMS, kalendář, volba melodie, Java a nová poznámka. Ovládání je velmi intuitivní až na to, že pravým kontextovým tlačítkem se většinou vracíte o úroveň zpět, ale někdy nelogicky (např. v kalendáři) svůj význam mění a pro návrat pak slouží C.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefonování a zprávy

Kromě již zmiňované 9MB paměti na multimédia musím vyzdvihnout i kapacitu telefonního seznamu (1 000 jmen) a SMS (200 zpráv). Ke každému kontaktu v telefonu si můžete uložit až 5 čísel, to znamená celkem až 5 000 čísel. Kontakty lze rozdělit do pěti skupin, přiřadit jim vyzvánění, obrázek a e-mailovou adresu. Vyhledávat můžete postupným zadáváním písmen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Informace o stavu paměti • nabídka funkcí telefonního seznamu • různé typy čísel u kontaktu • přednastavené obrázky 

Přijímat hovory lze otevřením telefonu, odmítat či ztlumit hovor můžete kolébkovým tlačítkem. Jméno volajícího vidíte na krásně modře podsvíceném vnějším displeji. Kromě toho displej informuje o nové SMS, zmeškaném hovoru, intenzitě signálu, stavu baterie, vidíte na něm také čas, datum a den v týdnu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej v pohotovostním režimu • práce se zprávami

U mobilu chybí hlasové vytáčení, ale já tuto funkci nikdy nepostrádal. Slovník T9 krátí SMS na 70 znaků a bohužel nelze vypnout na stálo – je nutné ho při každém psaní zprávy deaktivovat delším podržením pravé kontextové klávesy. Telefon neobsahuje e-mailový prohlížeč (snad by to zachránila Java), k dispozici je ale MMS a EMS.

Organizace času a další funkce

Model SGH-E100 používám i jako GPRS modem (4 + 2) k přístupu na internet. S počítačem komunikuje přes infraport, takže ho mohu zároveň nabíjet. Kalendář je velmi přehledný, můžete si uložit až 100 poznámek. Ze začátku jsem měl v kalendáři trochu chaos, jelikož v Koreji začíná týden nedělí a podle toho je také kalendář v Samsungu upraven.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Měsíční náhled na kalendář • diář • zadání nového záznamu

K synchronizaci s počítačem slouží program Easy studio, který bohužel není součástí dodávky. Nechybí tři budíky (budí i při vypnutém telefonu), kalkulačka, časovač, stopky a převodník. Převádět můžete měnu, délku, hmotnost, objem, plochu a teplotu. Ovšem převodník měn je prakticky nevyužitelný – nejenže nezná české koruny (to by se dalo ještě pochopit), ale obsahuje třeba německou marku nebo italskou liru a nelze ani nastavovat kurzy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení budíku • kalkulačka • převodník jednotek • převod délkových jednotek

Zábava

Čtyřicetihlasá polyfonie mě čistotou neoslnila, výšky a hloubky docela chrčí. U předchozích telefonů s polyfonním vyzváněním jsem měl problémy s nízkou hlasitostí, ale v tomto směru musím Samsung SGH-E100 pochválit. V mobilu jsou tři přednastavené hry: Bowling, Go! Hamster (něco jako Erix) a Honey ball (klasický arkanoid). Paměť je sdílená kromě Javy, která má z 9 MB vyhrazeno asi 1,5 MB. Najít nějakou pořádnou javovou aplikaci na Samsung je nadlidský úkol. Nové obrázky a melodie si můžete stáhnout přes wap nebo z počítače pomocí programu Easy studio.

Koupil bych ho znovu?

Ještě jednou musím vyzdvihnout opravdu perfektní TFT displej a grafiku menu. Jako tapetu si můžete nastavit pohled na kalendář, některý z přednastavených obrázků či animací z kolekce National Geographic nebo vlastní obrázek. Můžete si též zvolit jedno ze čtyř barevných prostředí menu. Český překlad telefonu je konečně kvalitní.

V balení jsem společně s přístrojem obdržel dvě Li-Pol baterie (720 mAh, výdrž kolem tří dnů), poutko na ruku a šňůrku na krk s integrovanou bondovkou. Po třech měsících používání jsem s mobilem velmi spokojen. Koupil bych ho znovu a všem, kdo nepotřebují integrovaný fotoaparát ani Bluetooth, ho mohu doporučit.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 2
 • Klávesnice: 2
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 3
 • Funkce pro telefonování: 2
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: –
 • Celkové hodnocení telefonu: 2

Podrobné parametry k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (57) Další článek: Eurotel Data Expres – jak to funguje

Témata článku: Samsung, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Mobil, Modrá LED


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40