Můj mobil: Samsung SGH-C100

(čtenářská recenze) Samsung SGH-C100 je levný telefon klasické konstrukce, který má však poměrně bohatou nabídku funkcí. Má kvalitní displej a může se pochlubit například také infraportem.
Můj mobil: Samsung SGH-C100
Autor: Vendula Brunhoferová

Proč jsem si koupila tento telefon?

Úplně prvním krokem k získání nového telefonu byla volba mezi Sony Ericssonem T230 s přídavným fotoaparátem a Samsungem SGH-C100. Přečetla jsem si o obou telefonech nejméně dvě recenze, chvíli uvažovala a pak se rozhodla pro Samsung. Myslím, že jsem udělala dobře, neboť se tento na první pohled křehký a štíhlý telefon ještě pár měsíců na našem trhu neztratí. Usoudila jsem, že MMS, Bluetooth a další vymoženosti zatím nepotřebuji, a tak jsem si vybrala tohoto nenápadného, ale výkonného společníka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Nelíbí se mi véčka, proto jsem hledala pěkný telefon klasické koncepce s pohodlným ovládáním, obstojným displejem a také se slušně znějícím vyzváněním. Samsung mé podmínky splnil na výbornou. I když je tenkou stříbrnou cihličkou, drží se dobře, neklouže a ani vám neznepříjemňuje používání nějakým vrzáním, nebo ještě hůře nedoléháním baterie k tělu telefonu. Model SGH-C100 vypadá jako slitý z jednoho kusu, což je pro mě po jeho vrzavém předchůdci velikým potěšením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vždycky jsem si přála telefon s modrým podsvícením, a jelikož Samsung po zapnutí azurově zazáří a modrým podsvícením krásně zvýrazňuje písmena, čísla a symboly na klávesnicích, jsem nadšena. Bílé podsvícení displeje je také nadstandardní, vidím dobře i malá písmenka v rozšířeném menu telefonu. Duhově blikající dioda je roztomilý doplněk, který samozřejmě být nemusel, ale oko potěší.

Vlastní volby ukryté pod kurzorovým tlačítkem jsem si přeměnila k obrazu svému – rychle se dostanu ke psaní zpráv, kalendáři, výběru pozadí a přehledu přijatých hovorů. Kurzor telefonu je dost tvrdý, a když mám třeba zpocené ruce, tak mi prst po směrovém tlačítku klouže. Ostatní tlačítka reagují dobře i při docela lehkém dotyku. Jelikož nosím mobil jen v kapse batůžku, není chráněn žádným jiným obalem. Podepsalo se to na displeji, již má na sobě tři drobné škrábanečky. V menu telefonu používám rozšířenější, graficky náročnější variantu, neboť zobrazování menu druhým způsobem se mi zdá poněkud chudší. Samozřejmě že si tento luxus bere daň v podobě kratší výdrže baterie, ale jsem s tím smířená a zvykla jsem si.

Klepněte pro větší obrázek 

Telefonování a zprávy

Nevýhodou Samsungu je, že nemá oficiálně možnost přiřadit jednu melodii či jeden zvuk SMS jedinému volajícímu. Přemýšlela jsem, jak nad tím vyzrát, a pak jsem si zařídila svůj vlastní „seznam oblíbených“. Využila jsem k tomu skupiny volajících, pod každou skupinu jsem dala jednoho volajícího a přiřadila mu melodii a zvuk SMS. Nyní s tímto systémem dobře poznám, kdy mi volá jaký člen rodiny či oblíbený kamarád. Bohužel jsou ikonky u některých lidí stejné, ale to není tak podstatné, neboť je poznám podle jedinečné melodie. Vyhledávání v seznamu je výborné a rychlé, jen mi vadí, že po okamžitém zapnutí telefonu se musí čekat, až naskočí. Možná je to vada mého kusu, ale pokud se po aktivování přístroje pokusím dostat do telefonního seznamu, obracejí se mi tam přesýpací hodiny a seznam naskočí až po zhruba půlminutě. To je velmi nepříjemné, proto když cestuji, telefon nechám pořádně nabít a vůbec ho nevypínám.

Zvuk při telefonování je dostatečně jasný a sytý. Při psaní zpráv nepoužívám T9, nějak ji „nemusím“, a tak mi není líto přeskakovat přeřaďovačem pořád dokola, stejně mohu psát celkem rychle. Písmo si nechávám takové, jaké výrobce přednastavil, tedy střední velikost. Ale potěšila mě možnost zvětšení nebo zmenšení písma, která se jistě bude někdy hodit. Jsem ale ráda za EMS zprávy, které mohu přijímat i odesílat. Občas, třeba s přáním k svátku, se nějaký ten vtipný vložený obrázek celkem hodí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní displej při různém nastavení pozadí a hlavní nabídka

Organizace času a další funkce

Velmi důležitým je pro mě (stejně asi jako pro jiné lidi vstávající ráno do práce) budík. Nařizuji si ho denně, a i když mám mobil pod polštářem, jeho silná melodie mě probudí. Možnost psaní schůzek a úkolů do kalendáře je pro mě důležitá, nikoli velmi, ale pokud mě někdo upozorní na zajímavou akci, je milejší si ji hned zapsat do telefonu, než ji nosit půl dne v hlavě a pak bez návratu zapomenout. Polyfonní melodie jsou na velmi vysoké úrovni. Nic proti původní nabídce Samsungu, ale kromě ržání koně se mi všechny melodie zdály hodně romantické, takže nic pro mě, proto jsem si přes wap nahrála melodie vlastní. Kromě standardních tapet na pohotovostní displej mobilu je též možné přes wap stáhnout tapety dle svého vkusu a chuti. Samozřejmě jsem i tuto možnost využila, a mohu si proto vyzdobit telefon podle svého gusta.

V Samsungu SGH-C100 jsou vestavěny dvě hry, Medový míč a Utíkej křečku, které jsem skoro hned vyzkoušela. Jsou zábavné a musím přiznat, že v prvních týdnech mého užívání Samsungu byly největšími žrouty energie. V mobilu najdete také dvě javové hry – Bowling a MIDPman, což je obdoba stařičkého klasika Pacmana. Bowling je také dost zábavný, ale MIDPman je příšerně rychlý, takže tuto hru moc nehraji. Komu tyto hry nevyhovují, může je přes datový kabel nebo wap přehrát jinými. Mně to ale dodnes nejde, tak už se o to ani nesnažím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář je možné nechat zobrazit i na pozadí • normální pohled na kalendář • ukázka ze hry

Mobilní datové přenosy

Wap je u Samsungu celkem plynulý, navíc je při připojování ozdoben obrázkem drátěné zeměkoule a v dolní liště telefonkem, od kterého jdou zelené impulsy. Jakmile se dostanu na wap, ukáže se v horní liště sluchátko, jako kdybych někomu volala. Pokud používáte GPRS, je místo sluchátka vidět symbol GP a v dolní liště místo telefonku nápis GPRS.

Koupila bych si tento telefon znovu?

Nevím, zda bych si ho koupila znovu, ale určitě bych ho doporučila lidem, kteří nemají mnoho peněz, avšak očekávají stabilní kvalitu, což Samsung na tomto mobilu bezezbytku dokazuje.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 2
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 3
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 1
 • Mobilní datové přenosy: 2
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: –
 • Celkové hodnocení telefonu: 2
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (17) Další článek: Oskar koupil Phone House: každý zákazník se počítá

Témata článku: Samsung, Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35