Můj mobil: Samsung SGH-E700

(čtenářská recenze) Samsung SGH-E700 je první véčkový mobil bez antény na českém trhu. Kromě této konstrukční zajímavosti stojí za povšimnutí také barevný displej OLED na čelní ploše. Díky svému elegantnímu designu si našel mnoho příznivců.
Můj mobil: Samsung SGH-E700
Autor: Jan Láska

Proč jsem si koupil tento telefon?

Vždy jsem toužil po stylovém mobilu, který zaujme už samotným vzhledem. Mým požadavkem byl integrovaný fotoaparát a barevný displej. Nevyžadoval jsem od telefonu žádné manažerské funkce, předně měl být určen pro zábavu, reprezentaci a styl. V době, kdy jsem si telefon pořizoval (podzim 2003), nebylo takových mobilů na trhu mnoho. Moje volba nakonec padla na Samsung SGH-E700.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce, design, ovládání

Existují dvě barevná provedení, celostříbrné a modro-stříbrné, které vlastním. Subjektivně na mě mobil působí velmi esteticky, na designu není nic rušivého. Protože se jedná o véčkový telefon, jeho nejnamáhanější částí je kloubní konstrukce. V tomto případě musím Samsung pochválit, ani téměř po roce používání se kloubní spojení neuvolňuje a působí pevným dojmem. Naopak moje výtka směřuje k uchycení akumulátoru. Ten začal po čase lehce nedoléhat a při psaní na klávesnici působil nepříjemný pocit prohýbání a vrzání. Vyřešilo to tradičně podložení baterky kouskem papíru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavní displej s 65 tisíci barvami je aktivní a dobře čitelný i na slunci. Tady se ukazuje výhoda véčkové konstrukce – ačkoli s přístrojem nezacházím úplně v rukavičkách, na displeji není ani stopa po škrábnutí. Vnější OLED displej ukazuje pouze informativní údaje a čas, který je možné nastavit i jako spořič. Abych nemusel moc často dobíjet, spořič nepoužívám a mám nastavené co nejkratší podsvícení displeje. Baterie tak vydrží při běžném provozu zhruba tři dny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na hlavním displeji v pohotovostním režimu je možné zobrazit i kalendář

Ke klávesnici nemám sebemenší výhrady. Je dostatečně velká i podsvětlená, tlačítka, i když zapuštěná, reagují při stisku jistě, časem je možné psát po paměti. Za pozornost stojí klávesa s červeným telefonem. Slouží tradičně k ukončení/odmítnutí hovoru a v menu vás odkudkoli katapultuje do základního stavu. Tato vlastnost je ale trochu nešťastná při psaní SMS – pokud klávesu omylem stisknete, rozepsaná zpráva nenávratně zmizí v dál.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefonování a zprávy

Samotné telefonování je bezproblémové, kvalita zvuku dobrá. Trochu mi chybí funkce hlasitého handsfree. Samsung nepodporuje profily, můžete pouze přejít do tichého režimu podržením křížku. Na příchozí hovor vás upozorní melodie, vibrace, nebo asi deset sekund vibrace následované melodií. Obojí zároveň telefon zvládá pouze v případě, že „noty“ pro vibrační motorek jsou přímo zaneseny v zápisu příslušné melodie. To souvisí s formátem MMF, který Samsung podporuje. Zvonění je čtyřicetihlasé a některé melodie znějí opravdu reálně.

Telefonní seznam pojme 1 000 vícepoložkových záznamů – naštěstí funguje hledání postupným zadáváním znaků. Ke každé položce seznamu se dá uložit až pět čísel, e-mail, zařadit položku do skupiny a přiřadit zvonění. Zde bohužel nelze využít vlastních stažených melodií, musíte si vystačit s implicitními. Telefon neumožňuje přiřadit ke kontaktu fotografii, což já osobně nepovažuji za žádný handicap, vnější displej totiž není natolik kvalitní, aby fotku dokázal uspokojivě zobrazit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K telefonnímu seznamu se dostanete až po dvou stisknutí • vyhledávání pomocí několika znaků • k vícepoložkovým záznamům je možné přiřadit vyzvánění a obrázek

Počet zpráv, jež telefon pojme, je úctyhodných 200. Při psaní SMS můžete využít českou T9 s diakritikou, pak ale musíte počítat se zkrácením zprávy na 70 znaků. Pokud chcete využít standardních 160 znaků na zprávu, musíte se slovům s diakritikou vyhnout. Slovník T9 vám většinou nabídne i nediakritickou verzi slova, případně ji můžete do slovníku sami přidat. Dlouhé zprávy telefon rozdělí až na dvanáct částí, po celou dobu psaní máte přehled o počtu částí i zbývajících znaků. Tvorba a odesílání multimediálních zpráv probíhá naprosto hladce, při příchozí MMS hlásí mobil chybu, ačkoli MMS jde bez problémů stáhnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Psaní textové zprávy • editor pro přípravu multimediální zprávy

Organizace času a další funkce

Funkce pro organizaci času nejsou silnou stránkou tohoto mobilu. Kalendář umožňuje pouze měsíční náhledy, není počeštěný a navíc je rozvržen po korejském způsobu, kde týden začíná nedělí. Na to všechno by se dalo zvyknout, kalendář však nelze synchronizovat s počítačem a je možné do něj uložit pouhých 25 položek. Jako jednoduchý úkolovník a reminder mi ale postačuje. Velmi dobře je vyřešen budík, jenž je opakovaný a trojnásobný. Občas se hodí i převodník měr a vah, naopak kalkulačka je téměř nepoužitelná, protože nedodržuje pravidlo přednosti násobení před sčítáním.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář • úkolovník • budík • kalkulačka

Mobilní datové přenosy

Telefon se dá s počítačem propojit pomocí sériového kabelu nebo infraportu. Komunikovat spolu budou ale jen po nainstalování softwaru EasyStudio, aktuálně ve verzi 1.0.1XB1. EasyStudio umožňuje z telefonu stahovat fotky, nahrávat do něj zvuky, obrázky, přehledněji pracovat se zprávami a adresářem, a také připojit se k internetu přes GPRS. Stabilitu ani konektivitu nemohu posoudit, protože mobil k těmto účelům nevyužívám.

Fotoaparát

Od fotoaparátu jsem žádný zázrak nečekal, je potřeba ho chápat hlavně jako pořizovač momentek. Nabízí několik efektů, většinu z nich jsem vyzkoušel jen jednou a dále je nepoužívám. Digitální zoom považuji pouze za reklamní trik, v praxi nedoporučuji používat. Dochází totiž k přiblížení objektu na úkor ostrosti snímku a ačkoli na displeji telefonu vypadá většina zoomovaných fotek docela dobře, na obrazovce počítače už je to hodně poznat. Pořízené fotografie lze ukládat do tří alb s možností nastavení hesla a místa je opravdu hodně – 9 MB paměti se mi při občasném promazávání ještě nepodařilo zaplnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Integrovaný fotoaparát • ukázkové fotografie

Koupil bych si telefon znovu?

Dnes bych už od nového telefonu požadoval větší množství zábavných funkcí, např. MP3 přehrávač a FM tuner. Samsung prozatím žádný vyšší model nenabízí, proto se budu muset poohlédnout po jiné značce. Jelikož se mi nadmíru osvědčila véčková konstrukce, začínám uvažovat o chytré Motorole MPx220.

Hodnocení

 • Design: 1
 • Zpracování: 1
 • Klávesnice: 1
 • Displej: 1
 • Pohodlné ovládání: 2
 • Výdrž: 3
 • Funkce pro telefonování: 1
 • Funkce pro práci se zprávami: 2
 • Organizace času: 3
 • Mobilní datové přenosy: –
 • Vestavěný nebo přídavný fotoaparát: 2
 • Celkové hodnocení telefonu: 1
Podrobné informace k telefonu najdete v katalogu mobilů.


Klepněte pro větší obrázekNapište o svém mobilu a vyhrajte Nokii 7610!

Tento článek je součástí soutěže Můj mobil, kde čtenáři MobilManie popisují zkušenosti se svými mobily. Soutěží se o megapixelový fotomobil Nokia 7610, pokud se chcete také zúčastnit, přečtěte si návod a pravidla.

Přečtěte si články, které už v soutěži vyšly

Diskuze (17) Další článek: Nové Sendo P600: fotomobil ve stylu Nokie 6610i

Témata článku: Samsung, Ostatní, Motorola MPx220, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Mobil, Rozepsaná zpráva, Nepříjemný pocit


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40